Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò mpera. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος mpera στις 15-02-2008, 14:35. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-02-2008, 10:28 40142

    Confused [*-)] Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    Αγαπητοί,
    Έχω την εξής απορία:
    Θέλω να κατασκευάσω μια ΒΔ, η οποία να διαχειρίζεται δεδομένα συντήρησης μιας βιοτεχνίας. Π.Χ: Πότε έγινε η αλλαγή ενός εξαρτήματος σε μία μηχανή, ποιού εξαρτήματος, πότε χάλασε μια μηχανή, για πόσο διάστημα, στατιστικά στοιχεία βλαβών ανα μηχανή και συνολικά, διαχείρηση αποθήκης ανταλλακτικών, διαχείρηση προμηθευτών, κοστολόγια ανταλλακτικών.
    Η ερώτηση είναι: Να χρησιμοποιήσω Access 2007 με την οποία είμαι πιό οικίος ή πρέπει να χρησιμοποιήσω SQL Server?
    Οι άνθρωποι που θα διαχειρίζονται την εν'λόγω βάση δεν θα ξεπερνούν τους 2-3.

    Παρακαλώ τους παλαιότερους του Site να βοηθήσουν.

    Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων,

    Με τιμή

    Μιχάλης

    Weapons not food, not homes, not shoes
    Not need, just feed the war cannibal animal.
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  14-02-2008, 10:45 40144 σε απάντηση της 40142

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    Έγώ προτείνω SQL Server Express. Είναι δωρεάν, δένει πολύ καλά με την access, έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες (performance, locks, back up). Υπάρχει πολύ υλικό στο internet για να μάθεις την διαχείριση του.
    Στην access θα έχεις συνέχεια κλειδώματα αν μπαίνουν ταυτόχρονα δύο οι περισσότεροι χρήστες και το Performance όταν αυξάνεται το μέγεθος των πινάκων σου πέφτει κατακόρυφα.


    Manos
  •  14-02-2008, 11:57 40149 σε απάντηση της 40144

    Tongue Tied [:S] Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    Woody, ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

    1. Απο που να ξεκινήσω διάβασμα για το integration Access 2007 με SQL Server Express ?
    2. Αν υποθέσουμε ότι έχω ένα αισθητήρα που καταγράφει 10 στοιχεία / sec Χ 16 ώρες / ημέρα Χ 7-10 Χρόνια, σε ένα μηχάνημα (όπου στοιχείο=πραγματικός απλής ακρίβειας 4 byte), μπορώ να κρατήσω τέτοιο όγκο δεδομένων σε SQL Server Express; Επειδή καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι αδύνατο, ποιο τρόπο θα πρότεινες ώστε να πετύχω κάτι τέτοιο; (τι τα θέλω τόσα στοιχεία; = στατιστικά στοιχεία λειτουργίας ενός μηχανήματος).

    Με τιμή,

    Μιχάλης

    Weapons not food, not homes, not shoes
    Not need, just feed the war cannibal animal.
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  14-02-2008, 12:28 40152 σε απάντηση της 40149

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    Αν δεν κάνω λάθος στους υπολογισμούς μου, έχουμε και λέμε:

    • 10 μετρ. / sec = 600 μετρ / min
    • = 3.600 / h
    • = 57.600 / day
    • = 21.024.000 / year (για 365 μέρες / worst case scenario)

    Άρα, χονδρικά, 21 ΜΒ data μετρήσεων / έτος. Ο SQL Server Express έχει max database size τα 4GB, άρα πιστεύω είσαι ΟΚ. Απλά, τέτοιος όγκος δεδομένων απαιτεί έναν server της προκοπής, ειδικότερα στο κομμάτι του i/o subsystem.

    Το ερώτημα που έχω είναι το εξής: Χρειάζεσαι όντως τέτοιο granularity; Μήπως κάνεις τη δουλειά σου και όταν από τα 10 στοιχεία ανά sec, κρατάς μόνο το ένα;

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  14-02-2008, 13:21 40154 σε απάντηση της 40149

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    mpera:

    1. Απο που να ξεκινήσω διάβασμα για το integration Access 2007 με SQL Server Express ?


    Εγώ προσωπικά δεν προτιμώ τα ADPs. Χρησιμοποιώ Pass Through Queries.
    Κάνω αντιγραφή από εδώ:

    Access 2007 and SQL Server

    Access creates front-end applications that leverage SQL Server as a backend data source. Access forms and reports can be optimized as efficiently as Visual Basic front-end for SQL Server. Office Access 2007 offers two ways to connect to SQL Server data: linking to SQL Server and Access Data Projects (ADPs).

    The preferred way to connect to SQL Server is MDB file format or ACCDB file format. This enables you to use the full flexibility of local tables and local queries, while leveraging the full power of SQL Server. In addition, MDB and ACCDB files link to multiple SQL Servers and a wide variety of other data sources. Office Access 2007 contains many new features available in both MDB and ACCDB file formats, but only a subset of those features are available in ADPs.

    Linking to SQL Server

    Access leverages the flexibility of the Jet desktop database engine to link to SQL Server. Jet provides extensibility to connect to a variety of different data sources. Previous versions of Access used the version of Jet included with Microsoft Windows. Office Access 2007 uses its own version of Jet.

    From MDB or ACCDB files, Office Access 2007 enables you to create read/write Linked Tables to SQL Server tables or views. Jet also supports SQL Pass-Through Queries, which can send SQL commands directly to the SQL Server.

    This linking ability enables you to:

    Link to multiple SQL Servers or other data sources.

    Include local tables.

    Include ad hoc or local queries instead of putting the queries on the server. Jet optimizes the local queries to send as much of the query to the SQL Server as possible to minimize client-side query processing.

    You cannot directly modify the design of Linked Tables. You must use an ADP file or Enterprise Manager included in SQL Server to make schema changes or design changes.

    Access Data Projects (ADPs)

    An Access Data Project is an OLE document file, like the .xls or.doc file formats. It contains forms, reports, macros, VBA modules, and a connection string. All tables and queries are stored in SQL Server. The ADP architecture was designed to create client-server applications. Because of this, there is a limit to the number of records that Access returns in any recordset. This limit is configurable, but you typically must build enough filtering into your application so that you do not reach the limit.

    Access uses OLEDB to communicate with SQL Server. To provide the Jet-like cursor behavior desired for desktop applications, Access implements the Client Data Manager (CDM) as an additional layer between Access and OLEDB.

    Because of the layers required to get from Access to SQL Server in the ADP architecture, it is often easier to optimize MDB/ACCDB file solutions. However, there are some scenarios where a report might be generated significantly faster in an ADP file. To add these performance improvements and retain the flexibility of SQL Server, you can build the majority of the application in an MDB or ACCDB file and have the file load reports from a referenced ADP file.

    One advantage that ADP files have over files in MDB or ACCDB format is the ability to make design changes to SQL Server objects. ADP files include graphical designers for tables, views, stored procedures, functions, and database diagrams.






    Manos
  •  14-02-2008, 14:45 40158 σε απάντηση της 40154

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    mmm...
    Να ξανακάνω λίγο τους υπολογισμούς γιατι χάθηκε η μπάλα Geeked

    Έχουμε και λέμε...
    10 μετρ/sec X 60 sec/min = 600 μετρ/min X 60 min/h = 36.000 μετρ/h X 16 h/ημέρα = 576.000 μετρ/ημέρα Χ 365 ημ/χρόνο = 210.240.000 μετρ/χρόνο Χ 4byte/μέτρηση =
    = 840.960.000 byte/χρόνο : 1024 byte/kB/Χρόνο = 821.250 kB/Χρόνο : 1024 kb/Mb/Xρόνο = 802 Μb/Χρόνο !
    Δηλ σε 4 χρονάκια έχω crasαρει...

    Άρα θέλω λιγότερες μετρήσεις πχ 1/sec δηλ το 1/10 του παραπάνω όγκου/χρόνο...(για να μου κρατήσει 10-20 χρονάκια), γιατι ξέχασα να σου πώ ότι υπάρχουν και άλλοι αισθητήρες Big Smile

    ΟΚ Thanks

    Ααα, δεν μου απάντησες για το απο πού να ξεκινήσω διάβασμα για SQL Server Express με Access 2007 ή VB.net ?

    Με τιμή,

    Μιχάλης

    Weapons not food, not homes, not shoes
    Not need, just feed the war cannibal animal.
  •  14-02-2008, 15:25 40159 σε απάντηση της 40158

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    Ναι όντως, έχασα τη μπάλα... Big Smile

    Ωστόσο, από τους υπολογισμούς σου, είναι προφανές ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει η Access σε ένα τέτοιο σενάριο. Χμμμ... Δε σου βρίσκεται κανένας Small Business Server με SQL Server; Πιστεύω οη έκδοση Express δεν θα σε καλύψει για πολύ καιρό και αυτό δεν οφείλεται μόνο στο μέγεθος της βάσης. Η Standard έκδοση του SQL Server, έχει πολύ καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, υποστηρίζει multi-core CPUs, περισσότερη μνήμη, κλπ. Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/features/compare-features.mspx για τις εκδόσεις. Επιπρόσθετα, θα χρειαστεί να δεις το πρόβλημα συνολικά. Άντε και τις μαζεύεις τις μετρήσεις. Μετά τι θα τις κάνεις; Τι απαιτήσεις έχεις από την εφαρμογή που θα δουλεύει πάνω σε αυτά τα data;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  14-02-2008, 15:52 40161 σε απάντηση της 40159

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    To βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν διαθέτω το απαραίτητο γνωσιακό υπόβαθρο για να αναπτύξω μια εφαρμογή σε Vb.Net με backend Sql Server...(Είμαι μηχανολόγος που να πάρει...)

    > Τι απαιτήσεις έχεις από την εφαρμογή που θα δουλεύει πάνω σε αυτά τα data;

    Κοίταξε να σου πώ... Βασικά τα χαρακτηριστικά είναι:
    -Συλλογή δεδομενων ενεργειακής κατανάλωσης μηχανών για ενεργειακό optimization.
    -Έλεγχος της σωστής λειτουργίας (εντός προδιαγραφών) των υπο έλεγχο μηχανών και alarm σε περίπτωση malfunction, προκειμένου να επέμβει το τμήμα συντήρησης.
    -Προειδοποίηση επέμβασης της συντήρησης πρίν συμβεί σφάλμα σε μηχανή βάσει των δεδομένων που καταγράφονται απο τους αισθητήρες.
    -Καταγραφή και έλεγχος αποθήκης ανταλλακτικών
    -Διαχείρηση εξόδων συντήρησης
    -Διαχείρηση δαπανημένων εργατοωρών στη συντήρηση. (Διαχείρηση προσωπικού συντήρησης)
    -Διαχείρηση και παρακολούθηση τήρησης ημερολογίου προγράμματος συντήρησης. (εβδομαδιαίο / μηνιαίο / ετήσιο).

    Ερωτήσεις:
    1. Πόσο καιρό χρειάζομαι (με 3 ώρες/ ημέρα διάβασμα) προκειμένου να μάθω τη χρήση Sql Server Express ή Standard με VB.Net frontend? Υπάρχει μεγάλη διαφορά στα δύο αυτά πακέτα (Δηλ αν γνωρίζω Express θα χρειαστώ πολύ καιρό για να μάθω τη Standard έκδοση;). Έχω καλή γνώση του background των σχεσιακών βάσεων δεδομένων (Normalization κτλ), όπως και μια μέτρια γνώση SQL για συλλογή δεδομένων απο πίνακες, αλλά δεν έχω ιδέα πως πχ φτιάχνεις μια φόρμα σε VB.Net και την συνδέεις με τα δεδομένα σου, πόσο μάλλων να φτιάξω γραφήματα, reports κτλ. Embarrassed

    2. Πώς νομίζεις ότι πρέπει να κινηθώ; Απο πού να ξεκινήσω;

    Με τιμή

    Μιχάλης





    Weapons not food, not homes, not shoes
    Not need, just feed the war cannibal animal.
  •  14-02-2008, 17:28 40163 σε απάντηση της 40161

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    mpera:
    Υπάρχει μεγάλη διαφορά στα δύο αυτά πακέτα (Δηλ αν γνωρίζω Express θα χρειαστώ πολύ καιρό για να μάθω τη Standard έκδοση;).


    Για το front end δεν έχει διαφορά ως προς το είδος του sql server. Είτε παίξεις με express ή με standard ο κώδικας που θα γράψεις θα είναι ο ίδιος

    Από ότι βλέπω θέλεις να φτιάξεις κάτι αρκετά δύσκολο για αρχάριο. Από ότι βλέπω ένα μικρό ERP έχεις κατά νου. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά με αποκλειστική ασχολία σε αυτό με πολλά βιβλία και σεμινάρια θα σου πάρει πάνω από χρόνο. (Δική μου γνώμη, δεν θέλω να σε δεσμεύω!) Πολύ πιθανό βρίσκω να τα παρατήσεις κιόλας. Σου συστήνω να αναζητήσεις επαγγελματική βοήθεια.

    Ακόμα και να χρησιμοποιήσεις Access για front end η δυσκολία είναι μεγάλη και σίγουρα θα χρειαστεί να γράψεις και μπόλικη VBA.

    Πως θα παίρνεις τα δεδομένα σου από τις μηχανές? Με κάποια σειριακή ίσως, πως γίνεται?

    Κουράγιο


    Manos
  •  14-02-2008, 23:15 40167 σε απάντηση της 40163

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    Κοίτα, τα δεδομένα θα τα παίρνω με ασύρματους αισθητήρες τοποθετημένους στο κάθε μηχάνημα. Μία άλλη πιθανή λύση είναι μέσω του υπάρχοντος ηλεκτρικού δικτύου. (Αυτό θα καθοριστεί βάσει του τελικού κοστολογίου). Αυτό δεν είναι το δύσκολο. Τα δεδομένα θα τα πάρω στο πιάτο σε μορφή txt αρχείων, μετά την προαναφερθείσα διαδικασία.

    Αν αφήσουμε όμως στην άκρη τα δεδομένα των αισθητήρων, το υπόλοιπο πρόγραμμα, βλέπεις να είναι εφικτό σε express;
    Θεωρώ ότι είναι, δεδομένων των 4GB αρχείου που υποστηρίζει.

    2 ερωτησούλες για την express:

    α. Πρέπει να έχει αναφερθεί, αλλα θύμησέ μου, υποστηρίζει multi user environment ; Μέχρι πόσους χρήστες μπορώ να συνδέσω, χωρίς πρόβλημα;
    β. Να το ξεκινήσω; (Επαναλαμβάνω, χωρίς το κομμάτι των μετρήσεων. Μόνο το υπόλοιπο).

    Σε ευχαριστω πολύ για τις εύστοχες απαντήσεις σου και το χρόνο που έχεις διαθέσει.

    Με τιμή,

    Μιχάλης

    Weapons not food, not homes, not shoes
    Not need, just feed the war cannibal animal.
  •  14-02-2008, 23:47 40169 σε απάντηση της 40167

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    Κι εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να αναζητήσεις επαγγελματική βοήθεια. Χρειάζεσαι πολύ διάβασμα και προσπάθεια για να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο για να αναπτύξεις τέτοια εφαρμογή. Άσε που μπορεί κατά τη διάρκεια του διαβάσματος να παίζεις με τη Northwind και όλα να είναι ωραία και καλά και όταν φτάσει η ώρα της εφαρμογής σου, να ανακαλύψεις ότι οι τεχνικές αυτές δεν αποδίδουν για το case σου. Ναι, μπορείς άνετα να καθοδηγήσεις σωστά όποιον αναλάβει τέτοιο έργο, ωστόσο η ανάπτυξη εφαρμογών είναι πολλά περισσότερα από φόρμες και κώδικα.

    Τώρα, ο SQL Server δεν είναι σαν την Access. Είναι ένα κανονικό RDBMS που συνεπάγεται ότι το "multiuser" είναι το ψωμοτύρι του. Η ταυτόχρονη πρόσβαση στα data σου θεωρητικά περιορίζεται από τα διαθέσιμα resources. Πρακτικά, από τον τρόπο που θα γράψεις την εφαρμογή σου. Επίσης, συνεπάγεται ότι υπάρχει ανάγκη για administration. Δεν είναι ένα plug-n-play black box που θα παίζει βρέξει χιονίσει. Τέλος, ως προς την Express έκδοση, πιστεύω ότι δεν θα σε καλύψει. Όχι τουλάχιστον μεσοπρόθεσμα/μακροπρόθεσμα. Το μέγεθος της βάσης δεν είναι το αποκλειστικό κριτήριο. Άλλο πράγμα να χειρίζεται ο server 4GB data με μία CPU (ή έστω ένα core) και 1GB RAM και άλλο με 4 cores και 4GB RAM. Χωρίς να βάλουμε στο τραπέζι και τον αριθμό των concurrent χρηστών.

    Να το ξεκινήσεις ή όχι; Αν είσαι σίγουρος ότι θα το τελειώσεις, ξεκίνησέ το. Αν πρόκειται να το πασάρεις αλλού στην πορεία, μάλλον θα πάει στράφι ό,τι έχεις κάνει μέχρι τότε...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  15-02-2008, 14:35 40187 σε απάντηση της 40169

    Απ: Διαχείρηση συντήρησης βιοτεχνίας με ΒΔ κατασκευασμένη σε ACCESS 2007;

    Σε ευχαριστώ πολύ αγαπητέ φίλε.
    Θα το ξεκινήσω και βλέπουμε.

    Σου εύχομαι χαρούμενα posts.

    Με τιμή,

    Μιχάλης

    Weapons not food, not homes, not shoes
    Not need, just feed the war cannibal animal.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems