Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα Εκτύπωσης σε .RDLC report

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò pandelaras. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος pandelaras στις 28-06-2008, 08:38. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-03-2008, 19:23 41160

    Πρόβλημα Εκτύπωσης σε .RDLC report

    Καλησπέρα,

    Δουλεύω τα reports της Microsoft αρκετά και έχω το εξής ακραίο πρόβλημα. Δεν μπορώ να τα τυπώσω! Όχι μόνο σε debug mode,αλλά ούτε αφού έχω κάνει publish! Μόνο αν τα εξάγω σε PDF ή EXCEL. Έχω το visual studio SP1 . Συγκεκριμένα Version 2.0.50727 SP1. Το κοίταξα αρκετά και η μόνη λύση είναι να βάλω το SP1 που το έχω ήδη. Δουλέυω σε δυκτιακό περιβάλλον. Έχω βάλει και κάποια αναβάθμιση των reports για αυτήν την έκδοση και πάλι τίποτα.

    Αν δεν υπάρχει λύση, μήπως υπάρχει τρόπος να παρακάμψω το κουμπί και να τυπώνω μόνος μου το report? Αν υπάρχει και έτοιμος κώδικας κάπου(για να τυπώνω τέτοια reports) για  να με παραπέμψετε θα ήμουν υπόχρεος. Ωραία αυτές οι αναφορές αλλα σου βγάζουν το λάδι!

  •  26-03-2008, 22:29 41163 σε απάντηση της 41160

    Απ: Πρόβλημα Εκτύπωσης σε .RDLC report

    Είναι πολύ εκνευριστικό να παίρνει κανείς ερωτήσεις αντί για απαντήσεις σε ένα ερώτημα... αλλά δυστυχώς δεν είναι επαρκή αυτά που γράφεις:

    1) Τι εννοείς publish; Αν καταλαβαίνω δεν χρησιμοποιείς sql server reporting services, αλλά reports embedded στο project.

    2) Ποιο είναι το πρόβλημα που έχεις ακριβώς. Παίρνεις κάποιο exception;

    3) Τι εννοείς "Δουλεύω σε δικτυακό περιβάλλον;". Να το συνδυάσω με το publish που αναφέρεις κάπου και να υποθέσω ότι κάνεις click once delpoyment;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  28-03-2008, 13:39 41188 σε απάντηση της 41163

    Απ: Πρόβλημα Εκτύπωσης σε .RDLC report

    Όντως έχεις δίκιο, μάλλον παίρνω πολλά πράγματα σαν δεδομένα. Smile

    1)Δεν χρησιμοποιώ sql reporting services, αλλά reports embedded στο project. (.rdlc)

    2) Όταν πατάω το κουμπί να εκτυπώσω, με πετάει έξω από την φόρμα που εμπεριέχει το report. Η φόρμα έχει μέσα μόνο ένα docked reportviewer control. Δεν μου βγάζει κανένα μήνυμα σφάλματος απλά ο δικτυακός εκτυπωτής ποτέ δεν λαμβάνει την εκτύπωση.

    3) Εννοώ ότι η εκτύπωση γίνεται σε δικτυακό εκτυπωτή. Το πρόγραμμα γίνεται deploy με click once σε τερματικό σε ένα δίκτυο σε windows server 2003. Δεν τυπώνει ούτε με δικαιώματα administrator.

    Sad

  •  28-06-2008, 08:38 43146 σε απάντηση της 41188

    Απ: Πρόβλημα Εκτύπωσης σε .RDLC report

    Διορθώθηκε με την χρήση reports 2008
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems