Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Χρήση της Debug class μέσα απο Class Library

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò aero. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Τάσκος Γιώργος στις 17-06-2009, 14:05. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-06-2009, 22:26 51652

    Χρήση της Debug class μέσα απο Class Library

    Θέλω να κάνω χρήσης της Debug Class μέσα σε μία κλάση που έχω φτιάξει και την οποία τις καλώ απο Web Forms. Απο τις Web Forms η Debug δουλεύει κανονικά και γράφει σε ένα Text αρχείο που έχω ορίσει ως Listener. Μέσα απο την κλάση δεν γράφει τίποτα. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην χρήση της.
    Αν γευτείς την πτήση για πρώτη φορά, περπατάς στην Γη και έχεις στραμμένα τα μάτια σου προς τον ουρανό. Γιατί εκεί ανήκεις και εκεί λαχταράς να επιστρέψεις ... Leonardo Da Vinci
  •  15-06-2009, 11:00 51661 σε απάντηση της 51652

    Απ: Χρήση της Debug class μέσα απο Class Library

    Περιορισμός δεν υπάρχει - αλλά σκέψου: τρέχει μια κλάση από μόνη της;

    • Δεν έχει είναι ισοδύναμο ότι μπορείς να έχεις app.config σε μία κλάση, με το ότι η κλάση τρέχει και το χρησιμοποιεί. Η κλάση έχει πρόσβαση στα .config των εφαρμογών που την χρησιμοποιούν, από εκεί διαβάζει το configuration της. Άρα σωστά σε ένα WebApp ή ένα WinApp η κλάση σου θα γράφει μέσω του listener σε αρχείο και διαφορετικά όχι.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  15-06-2009, 14:54 51690 σε απάντηση της 51661

    Απ: Χρήση της Debug class μέσα απο Class Library

    Ισως δεν ήμουνα σαφής στο ερώτημα μου. Εχω μια solution στο VS που αποτελείται απο ενα website και μια class library. H class library δουλεύει κανονικά και χρησιμοποιεί το web.config μέσα στο website (connection strings, ...). To πρόβλημα είναι ότι η Debug class αν την καλέσω απευθείας μέσα απο μια σελίδα του website γράφει κανονικά στον Listener που έχω ορίσει στο web.config ενώ αν απο την ίδια σελίδα καλέσω μια κλάση που χρησιμοποιεί την Debug εσωτερικά δεν γράφει τίποτα.

    Αν γευτείς την πτήση για πρώτη φορά, περπατάς στην Γη και έχεις στραμμένα τα μάτια σου προς τον ουρανό. Γιατί εκεί ανήκεις και εκεί λαχταράς να επιστρέψεις ... Leonardo Da Vinci
  •  16-06-2009, 03:17 51714 σε απάντηση της 51690

    Απ: Χρήση της Debug class μέσα απο Class Library

    Μπορείς να μας δείξεις το configuration setting που θέτει τον listener σου;Δεν θα υποθέσω ότι έχεις app.config στην class library μια που είπες ότι διαβάζει κανονικά τα υπόλοιπα settings της web.config.

  •  17-06-2009, 06:54 51744 σε απάντηση της 51714

    Απ: Χρήση της Debug class μέσα απο Class Library

    Τελικά λύθηκε το πρόβλημα. ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.


    Αν γευτείς την πτήση για πρώτη φορά, περπατάς στην Γη και έχεις στραμμένα τα μάτια σου προς τον ουρανό. Γιατί εκεί ανήκεις και εκεί λαχταράς να επιστρέψεις ... Leonardo Da Vinci
  •  17-06-2009, 14:05 51780 σε απάντηση της 51744

    Απ: Χρήση της Debug class μέσα απο Class Library

    Δεν μας είπες κι εμάς όμως πως λύθηκε να ξέρουμε!

    Αν έχεις την καλοσύνη θα ήθελα να μάθω προσωπικά!



Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems