Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

SOAP msgs to browser

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò giannaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος giannaros στις 18-02-2010, 15:59. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-02-2010, 12:15 57035

    SOAP msgs to browser

    Γεια σας
    έχω δύο wcf services τα οποία επικοινωνούν μεταξύ τους και το ένα μόνο στέλνει δεδομένα, τώρα θα ήθελα να αναπτύξω μία μέθοδο η οποία θα στέλνει δεδομένα στον browser, όπως λειτουργεί ένας web server όταν κατεβάζουμε ένα αρχείο.Αυτός όμως φαντάζομαι δεν είναι εφικτό γιατί ο Browser δεν καταλαβαίνει τα μηνύματα αυτά έτσι δεν είναι?Αυτό μπορεί να υλόποιηθεί με rest services?Αν ναι δηλαδή τα rest services στέλνουν μηνύματα τα οποία είναι κατανοητά από τον browser? Τέλος αν πούμε ότι στέλνω αρχεία μεταξύ web services τα οποία είναι πολύ μεγάλα(μέγεθους gb) μήπως δεν είναι η σωστή τεχνολογία για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο?
    Ευχαριστώ για όποια απάντηση
  •  09-02-2010, 13:38 57037 σε απάντηση της 57035

    Απ: SOAP msgs to browser

    Προσωπικά δεν κατάλαβα, θέλεις να στέλνεις αρχεία από ένα WCF Service σε ένα άλλο?



  •  09-02-2010, 14:01 57038 σε απάντηση της 57035

    Απ: SOAP msgs to browser

    Θέλεις λοιπόν να στείλεις callbacks από τον server σου σε έναν client. Και στην προκειμένη περίπτωση ο client είναι ο browser, οπότε ο κώδικας που θα δεχθεί το callback είναι σε jscript.

    Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα ASP.NET AJAX-enabled web service όπως δείχνει αυτό το video.

    Εδώ επίσης μπορείς να διαβάσεις ένα ωραία άρθρο σχετικά με jscript και web services για να κατανοήσεις λίγο καλύτερα την θεωρία.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  18-02-2010, 15:59 57194 σε απάντηση της 57038

    Απ: SOAP msgs to browser

    Μπλέχτηκα με κάτι άλλο και το ξέχασα αυτό.Όντως αυτό θέλω που περιγράφεις, μου φαινεται ότι ταιριάζει πολύ καλά.Ευχαριστώ πόλυ θα τσεκάρω τα links
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems