Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anjelinio. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος paradisesoul στις 31-03-2010, 14:39. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-11-2009, 19:39 55477

    Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Καλησπέρα σε όλους ... νομίζω ότι θα κάνω το ερώτημα που έχει απασχολήσει αρκετούς 30+ στην παρέα μας ...

    Μιλώντας με ένα φίλο για το FaceBook, κάποια στιγμή ανεφώνησε .. "αχ ρε *&^%$ μια καλή ιδεά, μια καλή ιδέα μόνο ... ". Και εγώ, και αυτός, είμαστε στα 30-κάτι, παίρνουμε λεφτά παραπάνω απο το μέσο όρο - τον υπολογίζω βέβαια στα 1400 ευρώ το μέσο όρο ... - , έχουμε τελος πάντων μια στρωμένη κατάσταση εργασιακά, αν μπορεί να το πεί ποτέ κανείς αυτό.

    Ακούγωντας λοιπόν την κραυγή, αναρωτήθηκα. Πές ότι έχεις μια καλή ιδέα. Σου λέω εγώ, πες ότι έχεις 3 καλές ιδέες ! ... αλλά για να τις πραγματοποιήσεις, πρέπει να αφήσεις τη δουλειά σου, και να αφοσιωθείς full time σε αυτές για κάποιο βάθος χρόνου. Μπορεί να βγούν, μπορεί και όχι. Μπορεί το βάθος χρόνου να είναι 6 μήνες, μπορεί βέβαια να είναι και πολύ περισσότερο ...

    Αν ρωτάγαμε λοιπον τους εαυτούς μας, "αφήνεις τα σίγουρα λεφτά σου για ένα 6-μηνο για να κυνηγήσεις τα όνειρά σου;" αναρωτιέμαι πόσοι και ποιοί θα έλεγαν "ναι".

    .. για να δούμε λοιπόν ... βλέπω χέρια;;; 

     

     

    Υ.Γ. Για να μη μπλέξουμε, λέω ότι θέτω το ερώτημα στη βάση του ότι παραιτείσαι για να κάνεις την ιδέα σου πραγματικότητα, όχι για να γίνεις freelancer, έτσι;


    Angel
    O:]
  •  25-11-2009, 20:11 55479 σε απάντηση της 55477

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    ΝΑΙ!!!! (δεν έχει πιο μεγάλη γραμματοσειρά;). Αρκεί να πιστεύεις στην ιδέα... Αν μπορείς να βρεις και χρηματοδότη, ακόμα καλύτερα!! Τώρα, αν δεν πιάσει, δε νομίζω ότι ύστερα από τα χρόνια που είσαι στο χώρο, και με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχεις αποκτήσει, ότι θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά. Επιπλέον, παίζει και η πιθανότητα ο νέος εργοδότης να επενδύσει στην ιδέα, τη στιγμή μάλιστα που θα βρει μια έτοιμη υλοποίηση. Παίζει κάτι ή ρωτάς ακαδημαϊκά; Ένα ναι ή ένα όχι αρκεί. Δε ζητάω να προβείς σε αποκαλύψεις.
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  25-11-2009, 20:21 55480 σε απάντηση της 55479

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Πω πω φιλε Σταματα το thread τωρα Smile

    Αν και ειμαι μικρος ακομα (24) μερικες φορες στη παρεα ετυχε να συζητησουμε αυτο που αναφερεις.
    Επειδη ειναι απλα βασανιστικο το συνεχιζουμε με ποτο. Ετσι το ξεχναμε και νιωθουμε ωραια Big Smile

    Sleep-deprived psychotic hacker

  •  25-11-2009, 20:37 55481 σε απάντηση της 55480

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Το έκανα 1.5-2 χρόνια πριν. Με μηδενική χρηματοδότηση και τράπεζες που αρνούνται να σε δανειοδοτήσουν (παρ' όλο που υπάρχει σπίτι για εγγύηση και μελετημένο business plan - ευχαριστούμε την κρίση για αυτό) είναι σαν να προσπαθείς να ανέβεις ορμητικό ποτάμι.

    2 χρόνια μετά, ακόμα προσπαθούμε στην εταιρεία να ξεφύγουμε από την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά της Θεσσαλονίκης (και φυσικά στην υπόλοιπη Ελλάδα). Τα πράγματα είναι όντως δύσκολα, ειδικότερα λόγω των εποχών όπου η δυσπιστία κυριαρχεί.

    Το μετάνιωσα; Όχι ιδιαίτερα. Θα γύριζα σε υπαλληλική δουλειά ξανά; Όχι. Είναι πολύ αναζωογονητική εμπειρία το να ξέρεις ότι οι εργατώρες που ξοδεύεις πάνε προς όφελος κάτι δικού σου και όχι ενός αφεντικού που πολλές φορές δεν είναι σε θέση να εκτιμήσει τη δουλειά σου (μη μου πείτε ότι δεν περάσαμε όλοι από ένα τέτοιο στάδιο) με κόστος βέβαια το ότι δεν υπάρχει 8ωρο, πενθήμερο και σιγουριά. Δίνει όμως πολύ μεγαλύτερες προοπτικές αν είσαι άνθρωπος που διατίθεται να προσπαθήσει και να επιμείνει μέχρι να πετύχει τους στόχους του.

    Επίσης, μαθαίνεις πολύ περισσότερα πράγματα για το πώς δουλεύουν οι εταιρείες (π.χ δεν αρκεί απλά μια καλή ιδέα - αν το facebook δεν είχε την στήριξη που είχε στην αρχή, δε θα ήταν αυτό που είναι σήμερα) και αυτό από μόνο του αξίζει πάρα πολύ.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  25-11-2009, 20:38 55482 σε απάντηση της 55480

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Αχ ρε Άγγελε, αχ.

    Το χέρι σίγουρα το σηκώνεις όταν δεν έχεις άλλες υποχρεώσεις από πίσω σου πχ οικογένεια, παιδιά κλπ. Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση αν μπορείς να καλύψεις τις υποχρεώσεις σου για 1 χρόνο τότε ΝΑΙ προχωράς.

    Στην τελική είναι ωραίο να κάνεις αυτό που σου αρέσει ακόμα και αν δεν πάνε όλα κάλα.

    Προχώραααααααααααααααααααααααα

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  26-11-2009, 15:11 55491 σε απάντηση της 55482

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    ... με καταστρέψατε όλοι σας ... σας ευχαριστώ.  Big Smile

    Αντώνη .. η δικιά σου η απάντηση ήταν   μ ο ύ ν τ ζ α   στον καθρέφτη μου φίλε, και μεγάλη ψυχολογική σφαλιάρα.

    Σε ευχαριστώ πολύ που μου θύμισες πως είναι να ΜΗΝ είσαι ή αισθάνεσαι δημόσιος υπάλληλος !


    Angel
    O:]
  •  26-11-2009, 20:06 55498 σε απάντηση της 55491

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Αμφιβολία: αρχή της σοφίας.
    Αριστοτέλης

    Αμφιβολία: ο ψίθυρος της αλήθειας.
    Γ. Μάλκιν

    Αμφιβολία: γνώρισμά όχι τόσο αδύνατου χαρακτήρα, όσο δυνατού μυαλού.
    Η. Σεβελέφ

    Πολύ ωφέλιμο πότε πότε να βάζεις το ερωτηματικό σε κάποια ζητήματα για τα οποία εδώ και καιρό δεν έχεις αμφιβολίες.
    Μπ. Ράσελ*

    ΚΑΙ

    Αξιολογήστε σωστά τα όνειρά σας, αλλιώς με τον καιρό μπορούν να μεταμορφωθούν σε εφιάλτες.
    Ο. Μουραβιόβα*

    Τα όνειρα δεν είναι αποφυγή από την πραγματικότητα, αλλά είναι ο τρόπος να την πλησιάζεις.
    Σ. Μωμ*

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  27-11-2009, 09:24 55501 σε απάντηση της 55477

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Χαιρετώ όλους τους 30+

    Παιδιά αυτό που έχω καταλάβει εγώ ότι αν είσαι κάπου σχετικά καλά επαγγελματικά είναι δύσκολο να τα παρατήσεις όλα και να ξεκινήσεις από την αρχή. Δηλαδή να το πω διαφορετικά τα ρίσκα τα παίρνεις όταν δεν έχεις τίποτα να χάσεις παρά όταν έχεις έστω και  κάποια λίγα να ρισκάρεις. Όπως λέγανε οι παλιοί, όταν είσαι βολεμένος. Εγώ πχ θα μπορούσα πολύ πιο εύκολα να ξεκινήσω κάτι δικό μου όταν τελείωσα το πανεπιστήμιο παρά τώρα που μετά από αρκετά χρόνια είμαι σε ένα επίπεδο Γ. Και οι περισσότερες success stories γύρω μου που βλέπω έτσι ξεκίνησαν. Χωρίς εμπειρία. χωρίς κεφάλαιο, χωρίς επίγνωση των δυσκολιών με άγνοια κινδύνου. Είναι και ο κλάδος μας λίγο περίεργος, πολύ θέλει να κάτσεις στα αυγά σου. Για αυτό respect στους ανθρώπους που το προσπάθησαν!!!!!

    Μέχρι τώρα δεν έχω κυνηγήσει τουλάχιστον 3 πολύ καλές ιδέες που είχα και δεν με βλέπω να κυνηγάω και τις άλλες που τυχόν θα μου έρθουν (αν και μετά τα 30 ο ρυθμός ελάττωσης των εγκεφαλικών κυττάρων πολλαπλασιάζεται και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος ότι θα έρθει και άλληBig Smile)

    Για αυτό Gates και Jobs παράτησαν το πανεπιστήμιο για να ασχοληθούν με τα οράματα τους. Αν είχαν πιάσει δουλειά στη HP ή στην Intel μάλλον θα καθόντουσαν στα αυγά τους. 


    Manos
  •  27-11-2009, 11:51 55504 σε απάντηση της 55501

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Προτείνω σε όλους όσους έχουν τέτοιες ανησυχίες να αρχίσουν να πηγαίνουν στα events του opencoffee.gr. Εκεί θα ακούσουν ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις (σύντομες, όχι πάνω από 20-25 λεπτά) ανθρώπων που έχουν ξεκινήσει κάτι ή και ανθρώπων που κινούνται γενικά στο χώρο (χρηματοδότες, συμβούλους κλπ.κλπ.). Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον!!!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  27-11-2009, 11:54 55505 σε απάντηση της 55504

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Και για να δώσω και τη δική μου απάντηση στα αρχικό ερώτημα ("Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;") ...

    γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει όριο ηλικίας. Όλοι οι επιτυχημένοι enterpreneurs δηλώνουν serial enterpreneur. Έκαναν μια μικρή εταιρεία αρχικά, την πούλησαν, ξεκίνησαν μια άλλη μεγαλύτερη κλπ.κλπ. Ίσως να αλλάζει ο ρόλος που παίζει κανείς στην εταιρεία κάθε φορά.

     


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  27-11-2009, 23:06 55519 σε απάντηση της 55477

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

     Ε να πω και εγώ τη γνώμη μου ... ! Κανείς μας πιστεύω δεν θα ήθελε να γράφει κώδικα για άλλους μεχρι τα 60 του χεχεχε σκεψου .net 50 θα έχουμε χεχε .Ο καθένας μας θα έχει απο καμία 30αρία πιστοποίησης + μεταπτυχιακά και όλα αυτά για να κάνεις πιο τέλειο το project του αφεντικού σου που είναι ενας άσχετος (κατα 99 %) ε πιστεύω ότι αξίζει να το τολμήσεις έστω και αν χάσεις το σίγουρο . Επίσης μια συμβουλή στο internet συνήθως πετυχαίνουν οι πίο ηλιθιες ιδεές οπότε μην το σκέφτεσαι και πολύ just do it ....!Wink

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  28-11-2009, 15:51 55524 σε απάντηση της 55519

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    όπως προανέφερε κάποιος opencoffee.gr . Εκεί θα συναντήσετε πολλά παλικάρια που κυνηγούν το όνειρο τους και μέχρι στιγμής τα πάνε πολύ καλά.
    Κατά τα άλλα βλέπω γύρω μου ένα κόσμο γεμάτο με ανάγκες σε λογισμικό και πολλοί λίγους ανθρώπους που ξεκινάνε μια εταιρία με βάση την ιδέα τους (με τη λιγοστή εμπειρία που έχω στο χώρο).
    Οι περισσότεροι τολμώ να πω ότι απλά αντιγράφουν, και στηρίζονται σε έτοιμες πλατφόρμες... και είναι οκ με αυτό.
    Αν θες πραγματικά να επιτύχεις, πρέπει να κάνεις 3 πράγματα... ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ και ΔΟΥΛΕΙΑ..... δεν υπάρχουν σαββατοκύριακα και γιορτές (αν ήδη δουλεύεις) και τον πρωινό καφέ σου τον πίνεις με το visual studio δίπλα. Φυσικά σε όλα αυτά πρόσθεσε στο όνειρο και έναν ή πολλούς καλούς manager γιατί καλο είναι να είσαι άσσος στον προγραμματισμό αλλά αν δεν έχεις κάποιον για την βρωμοδουλειά ώστε να λέει στους μελλοντικούς πελάτες σου, αυτά που θες, με τον τρόπο που αυτοί μπορούν να ακούσουν, το όνειρο δεν πραγματοποιείται!!!

    || www.rimo-art.com ||
  •  31-03-2010, 14:39 57919 σε απάντηση της 55524

    Απ: Μέχρι πότε μπορεί να κυνηγήσεις το όνειρο;;;

    Συνάδελφοι, αυτό το θέμα μ έκανε ν ανατριχιάσω πραγματικά. Ξέρω πως έχει αρκετό καιρό η συζήτηση, αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω και να εκφάσω τον κρυφό μου πόθο. Δουλεύω σ ένα γραφείο και έχουμε την μηχανογράφηση εταιριών. Είμαι στην επαρχία και παίρνω 1100 μετά από 3 χρόνια. Έχω εδώ και ένα 8 μηνο περίπου που ετοιμάζω μια εφαρμογή σε Java, τα σαββατοκύριακα, μετά την δουλειά, στον ελεύθερό μου χρόνο βασικά. Έχω διαβάσει και διαβάζω. Ότι έχω μάθει και δουλεψει από προσωπική εξάσκηση και ενασχόληση. Όποιους φίλους-συνάδερφους έχω, παρ όλο τα μεταπτυχιακά σε Αγγλίες κτλ, δεν έχουν ασχολιθεί πραγματικά με τον προγραμματισμο. Πραγματικά νιώθω μόνος μου σ' αυτό, δεν υπάρχει κανείς να συζητήσω πέρα από το internet.
    Αυτό που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό είναι να φύγω από την δουλεία μου και να κάνω κάτι δικό μου σε επίπεδο ανάπτυξης εφαρμογών, αλλά αυτό που με κρατάει είναι οι δύσκολοι καιροι.

     
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems