Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ερωτήσεις για hotfix

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Markos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 07-07-2010, 20:40. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-07-2010, 19:08 59384

    Ερωτήσεις για hotfix

    Έχω έναν χρήστη ο οποίος ύστερα από την εγκατάσταση του SQL Server 2005 Express σε Windows XP, διαμαρτυρήθηκε για συνεχείς επανεκκινήσεις του συστήματός του. Το πρόβλημα περιγράφεται κι εδώ. Η λύση είναι το hotfix 184176 και το άρθρο υποστήριξης είναι το 921337. Δεν έχει χρειαστεί στο παρελθόν να κατεβάσω hotfix και για το λόγο αυτό έχω δύο ερωτήσεις:

    1. Η εγκατάστασή του ξεκινά αμέσως ύστερα από το download; Αν είναι έτσι, τότε η ενέργεια θα πρέπει να γίνει από τον ίδιο.
    2. Αν το κατεβάσω εγώ, έχω το δικαίωμα να το μοιράσω για προληπτικούς λόγους και σε άλλους χρήστες;

     


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  07-07-2010, 20:15 59385 σε απάντηση της 59384

    Απ: Ερωτήσεις για hotfix

    Το αρχείο που κατεβάζεις είναι σαν μια οποιαδήποτε εγκατάσταση. Πρέπει να το τρέξεις για να παίξει. Κάποιες φορές μάλιστα, είναι encrypted zip το οποίο σου δίνουν το Password, κάνεις unzip και το τρέχεις.

    Μπορείς να το κατεβάσεις κι εσύ, αλλά τα Hotfix απευθύνονται σε καταστάσεις οι οποίες έχουν τα συμπτώματα τα οποία διορθώνει. Δεν έχει δοκιμαστεί σωστά και δεν ξέρεις εάν σε κάποιον ο οποίος δεν έχει το πρόβλημα, δεν δημιουργήσει κάποιο άλλο. Οπότε καλό είναι να το αποφεύγεις. Δεν ξέρω κιόλας έαν υπάρχει περιορισμός απο το agreement για redistribution του hotfix.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  07-07-2010, 20:28 59386 σε απάντηση της 59385

    Απ: Ερωτήσεις για hotfix

    Η αλήθεια είναι ότι με παραξένεψε ο τρόπος που γίνεται το download (έχει CAPTCHA και θέλει email). Επίσης, δεν ήμουν σίγουρος για το αν αναλαμβάνει αυτόματα το Windows Update, οπότε το download θα είχε επιπτώσεις και στο δικό μου το σύστημα μιας και θα σήμαινε την αυτόματη εγκατάστασή του. Γενικά, καλό θα ήταν να μπορεί κάποιος να διανείμει το fix, μιας και η άμεση διόρθωση του προβλήματος έχει την ελάχιστη δυνατή επίπτωση στην εικόνα της εφαρμογής του (ο χρήστη καμιά φορά είναι περίεργος). Τέλος, στη συγκεκριμένη περίπτωση, το σύστημα κάνει επανεκκίνηση κάθε δύο με τρία λεπτά, οπότε δεν υπάρχει χρόνος για τη διαδικασία του download. Ο χρήστης είναι σε άλλη πόλη και δεν ξέρω αν η διακοπή του service είναι ικανή να σταματήσει τα αλλεπάλληλα restarts, προκειμένου να του δοθεί χρόνος να διορθώσει το πρόβλημα. Οπότε, κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη, ειδικότερα από συναδέλφους που αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα στο παρελθόν.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  07-07-2010, 20:31 59387 σε απάντηση της 59385

    Απ: Ερωτήσεις για hotfix

    Να παρατηρήσω κι εγώ ότι από τη μία πλευρά η αναφορά στο Connect έκλεισε ως no repro γιατί ο χρήστης δεν είχε πληροφορίες να δώσει. Από την άλλη, το hotfix αναφέρεται σε θέμα εντελώς άσχετο με τον SQL Server. Γιατί νομίζεις ότι θα σου λύσει το πρόβλημα? Μήπως ο χρήστης φόρτωσε και τίποτε άλλο πέρα από τον SQL Server το οποίο δημιούργησε αυτό το θέμα?

    Νομίζω καλύτερο θα ήταν να φροντίσεις ο πελάτης σου να βάλει τα τελευταία service packs σε λειτουργικό και SQL Server πρώτα και μετά να ψάξεις για άλλες λύσεις. Έτσι κι αλλιώς, το hotfix αναφέρεται στα XP SP2. Κατά πάσα πιθανότητα το SP3 περιλαμβάνει το hotfix και έχει περάσει από εκτενή τεστ. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  07-07-2010, 20:38 59388 σε απάντηση της 59387

    Απ: Ερωτήσεις για hotfix

    Με βάση την αναφορά που διαβάζω, το πρόβλημα οφείλεται στο manifest που ενσωματώθηκε στον SQLServer. Στην πραγματικότητα δεν έχει να κάνει με τον SQL Server, αλλά με τα Windows XP. Γι΄αυτό άλλωστε και δεν άνοιξα το thread στην ενότητα του SQL Server.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  07-07-2010, 20:38 59389 σε απάντηση της 59386

    Απ: Ερωτήσεις για hotfix

    Markos:

     η άμεση διόρθωση του προβλήματος έχει την ελάχιστη δυνατή επίπτωση στην εικόνα της εφαρμογής του

    Αντιθέτως, ένα hotfix είναι HOT - FIX, δηλαδή μία γρήγορη διόρθωση του προβλήματος μέχρι να βγει η τελική. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το κατεβάσει ή να το διανείμει κάποιος ο οποίος δεν καταλαβαίνει ακριβώς τί κάνει το hotfix. Για παράδειγμα, στην περίπτωση σου μιλάς για τον SQL Server αλλά θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο hotfix το οποίο δεν έχει σχέση με αυτόν. Πως το βρήκες αυτό το hotfix? Ποιός σου πρότεινε να το χρησιμοποιήσεις? Γιατί νομίζεις ότι θα σου λύσει το πρόβλημα? 

    Αν  εγκαθιστάς το hotfix επειδή το διάβασες σε κάποιες συζητήσεις, η ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί είναι δική σου. Γι αυτό και η Microsoft δεν μπορεί να επιτρέψει την ελεύθερη διανομή των hotfix και τα δίνει με αυτούς τους περιορισμούς.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  07-07-2010, 20:40 59390 σε απάντηση της 59389

    Απ: Ερωτήσεις για hotfix

    Παναγιώτη, δε σε προλαβαίνω!! Δε θέλω να ενσωματώσω το hotfix στον installation package. Απλά, θέλω να βρίσκεται στο CD όταν και όποτε χρειαστεί!


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems