Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Enabled optimazations cause CRASH in some Systems!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Johnnyxp64. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 08-04-2011, 09:41. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-04-2011, 14:50 65035

    Enabled optimazations cause CRASH in some Systems!

    καλησπερα παιδια

    νεα ερωτηση διοτι θα σαλταρω......

    εχω ενα παλιο .ΝΕΤ 2 έργο που προσπαθώ να "ανακαινίσω" αφου πρώτα βγάλω άκρη μέσα σε χιλιάδες γραμμές κώδικα -μακαρόνι, και μη λογικών if. άντε ας μην πω περισσότερα.
    παντος ο κωδικας δεν ειναι δικος μου και δεν εχω πλήρη εικόνα του ποσο χάλια ειναι τα πράγματα! το βλέπω λιγο λιγο καθε μερα!

    εχω ομως βρε αγαπητοι συναδελφοι ενα θεο-κουλο προβλημα και θελω ιδεες γιατι δεν εχω αλλες να κοιταξω να παρω το κουβαρι απο την αρχη μπας και βγλαω ακρη!

    λοιπον εχουμε τον παρακατω κωδικα

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
     
            If dgvCharges.Rows(introw).Cells(0).Selected Then
                Me.umeAmount.Text = Me.dgvCharges.Rows(introw).Cells("S_TOTAL").Value.ToString
            Else
                For Each row As DataGridViewRow In dgvCharges.Rows
                    If row.Cells(0).Selected = True Then
                        Me.umeAmount.Text = Me.dgvCharges.Rows(introw).Cells("S_TOTAL").Value.ToString
                    End If
                Next
            End If
     στον υπολογιστη μου εχω οταν κανω build release παντα το Otpimazations = ON 
    η εφαρμωγή τρεχει το παραπανω κομματι μια χαρα ΠΑΝΤΑ, δεν εχει κανενα bug ετσι τουλαχιστον διχνει.

    προσεξτε τωρα, πας σε αλλο μηχανημα με το ιδιο vs 2008 κτλ κτλ κτλ και φορτωνεις το solution εκει μεσα, το τρεχεις με debug κανει μια χαρα το build και οταν πας να καλεσεις την διαδ/σια αυτη ΣΚΑΕΙ στην γραμμη 2 ή 6 με null reference object οτι και καλα το ROW(i)("S_TOTAL") δεν υπαρχει! ενω περνει την τιμή κανονικα στο Me.umeAmount.Text Indifferent


    βγαζω το optimazations=OFF απο το project -combile advanced tkl ktl
    ο ιδιος κωδικας παιζει μια χαρα!
    το ιδιο προβλημα εχω και σε 2-3 μηχανιματα που δοκιμασα τρεχοντας το builed .exe κατεθειαν (ελεγα μπας και εφαγε κανα κολημα ο debugger whatever)

    στο δικο μου μηχανημα που ειναι σωστα απο το 0 ολα στημενα παιζει αψωγα παντα με optimazations=on (kai off) αλλα δεν θελουμε off, να κερδιζουμε κανα second και λιγο size sto deployment.

    η ερωτηση τι στο κορακα μπορει να φταει και εχω τετοια παράξενη συμπεριφορά απο τον Optimazations=on/off στο ίδιο έργο?
    εχω 6 ωρες που παει βημα βημα debug F11 F11 F11 να βρω (και να κατλαβω μεσ στο χαος) μπας και εχω καπου κατι που το προκαλει, αλλα ματαια!

    και αντε πες οτι εχει προβλημα ο κωδικας γιατι στον δικο μου υπολογιστη ΔΕΝ σκαει ΠΟΤΕ!??????? WTF??? Angry


    πειτε οτι ιδεα σας περνα απο το μυαλο ή αν ειχατε ποτε κατι παρομιο λογο του otpimization μπας και κοιταξω και βρω τι παιζει γιατι τα εχω παιξει εγω.

    ασε που καμια φορα απλα δεν σκαει κατα το debug στα μηχανακια αυτα, αλλα κλεινει την εφαρμογή που κανει debug τελειως αλλα δεν ειναι STOPed!!!!! απλα η εφαρμογή εξαφανιζεται παει να μπει στο visual studio να σκασει αλλα δεν βλεπεις ποτε σφαλμα ποτε την "κιτρινη" γραμμη απλα τον κωδικα και "χανεται η εφαρμογη" ακομα και απο τα process ενω ο debugger μενει σε φαση RUNNING!



    σας ευχαριστώ και ξερω οτι ειναι δύσκολο αυτο που ζητάω να μαντέψετε τι φταει αλλά ετσι καμια ιδεα να βοηθηθώ λιγο μπορεί να κάνει το "μαγικό" της.Embarrassed


    Y.G to dgvCharges einai ena DataGridview tis microsoft pano se mia forma


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  07-04-2011, 20:15 65039 σε απάντηση της 65035

    Απ: Enabled optimazations cause CRASH in some Systems!

    Εφ'όσον είσαι σε VB, βγάλε αρχικά το ToString... τι να το κάνεις; Και σε μένα κάτι τέτοιο παίχτηκε σήμερα κάποια στιγμή (όσο καταριόμουν τον προηγούμενο) και θυμάμαι ότι μέσα στην δική μου μακαρονάδα (έχετε μπλέξει ποτέ UI - data access - GDI μαζί;) έβγαλα και κάτι ToString γιατί κάτι γινότανε... στην VB δεν τα χρειάζεσαι αυτά, πλεονασμοί είναι. Για το textbox τουλάχιστον

    Ένα άλλο θέμα βέβαια είναι το από που φορτώνει data το grid... είναι ΣΙΓΟΥΡΑ η ίδια πηγή δεδομένων για ΟΛΑ τα μηχανήματα;

    Και φυσικά η all time classic περίπτωση... μπας και παίζει και κάνας ιός;

    my 3 cents!

    Περαστικά με την μακαρονάδα σου, εγώ ξεμπερδεύω με την δική μου σε λίγες μέρες! 

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  07-04-2011, 20:34 65041 σε απάντηση της 65039

    Απ: Enabled optimazations cause CRASH in some Systems!

    τελικα το βρηκα ας ειναι καλα το Visual SVN.

    τελειως κουλο και ακρος βλακεια που επιτρεπει τετοια συμπεριφορα το visual studio.
    το προβλημα δεν ειναι στο κωδικα ουτε στο optimazation εσκαγε τελικα και με το OFF αργοτερα,
    τα δεδομενα παντα τα ιδια
    ΑΛΛΑ! 

    στα 2 μηχανακια που πηγε ο κωδικας και ανοιχτε δεν ειχαν σωστα εγκατεστημενα τα infragistic control
    και αυτη η ριμαδα η φορμα εκανε χρηση ενα τετοιο control.

    οταν το visual studio δεν βρηκε τα reference δεν ξερω γιατι και πως αλλα αφέρεσαι παιδια και το σχετικο control-textbox απο την φορμα!
    και λογο το οτι η φορμα εχει ενα σχεδιασμο σαν ζωγραφια 8χρονου, δεν πηρα χαμπαρι οτι ελειπε το control, αφου να σκευτεις οτι εχει inframe panels μεσα σε panel μεσα σε panel into the form!!!!

    τραγικο UI

    μολις εβαλα σε Visual SVN και κοιταξα την φορμα ειδα οτι στο .Designer ειχα διαφορα μια γραμμη!!! ωπα λεω τι ειναι τουτο!? 
    και εσκαγε ρε παιδια εκει που ειναι μια διαδηκασια ΠΡΙΝ τον παραπανω κωδια αλλα ο debugger δεν εδιχνε την σωστη γραμμη, (για αγνωστο λογο, μου εχει ξανατυχη)

    αν και τα dlls ελεγαν οτι ειναι Οκ στα reference kai sto output directory δεν ελεγε να στρωση. μετα απο uninstall kai reinstall Infragistic Cotrols 
    μπηκε και το control στην θεση του, και παιζει μια χαρα!

    παω να κατεβαζω κανα ντεπον.Ick!

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  08-04-2011, 08:58 65046 σε απάντηση της 65039

    Απ: Enabled optimazations cause CRASH in some Systems!

    dimos.homatas:
    Εφ'όσον είσαι σε VB, βγάλε αρχικά το ToString... τι να το κάνεις; Και σε μένα κάτι τέτοιο παίχτηκε σήμερα κάποια στιγμή (όσο καταριόμουν τον προηγούμενο) και θυμάμαι ότι μέσα στην δική μου μακαρονάδα (έχετε μπλέξει ποτέ UI - data access - GDI μαζί;) έβγαλα και κάτι ToString γιατί κάτι γινότανε... στην VB δεν τα χρειάζεσαι αυτά, πλεονασμοί είναι.

    Αν έχεις Option Strict On δεν είναι καθόλου πλεονασμός. Μάλιστα, δεν μπορώ να διανοηθώ production κώδικα χωρίς Option Strict On εκτός αν μιλάμε για COM automation...

     

    Johnnyxp64:
    οταν το visual studio δεν βρηκε τα reference δεν ξερω γιατι και πως αλλα αφέρεσαι παιδια και το σχετικο control-textbox απο την φορμα!
     
    Δε νομίζω να έχει αυτή τη συμπεριφορά το VS. Πρόσφατα μου έτυχε να ανασύρω ένα παλιό project με Infragistics controls. Δεν τα είχα εγκατεστημένα αλλά χτύπησε μια χαρά σε όλα τα σημεία που τα χρησιμοποιούσαν.
     

    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  08-04-2011, 09:41 65047 σε απάντηση της 65046

    Απ: Enabled optimazations cause CRASH in some Systems!

    KelMan:

    dimos.homatas:
    Εφ'όσον είσαι σε VB, βγάλε αρχικά το ToString... τι να το κάνεις; Και σε μένα κάτι τέτοιο παίχτηκε σήμερα κάποια στιγμή (όσο καταριόμουν τον προηγούμενο) και θυμάμαι ότι μέσα στην δική μου μακαρονάδα (έχετε μπλέξει ποτέ UI - data access - GDI μαζί;) έβγαλα και κάτι ToString γιατί κάτι γινότανε... στην VB δεν τα χρειάζεσαι αυτά, πλεονασμοί είναι.

    Αν έχεις Option Strict On δεν είναι καθόλου πλεονασμός. Μάλιστα, δεν μπορώ να διανοηθώ production κώδικα χωρίς Option Strict On εκτός αν μιλάμε για COM automation...

     

    Johnnyxp64:
    οταν το visual studio δεν βρηκε τα reference δεν ξερω γιατι και πως αλλα αφέρεσαι παιδια και το σχετικο control-textbox απο την φορμα!
     
    Δε νομίζω να έχει αυτή τη συμπεριφορά το VS. Πρόσφατα μου έτυχε να ανασύρω ένα παλιό project με Infragistics controls. Δεν τα είχα εγκατεστημένα αλλά χτύπησε μια χαρά σε όλα τα σημεία που τα χρησιμοποιούσαν.
     

    Option Strict On παντα
     και ναι δεν χτηπησε οπου επρεπε! αυτο ισως εχει να κανει διοτι σημερα εμαθα οτι σβησαν και απο το LICχ file τις αναφορες που ειχε σε infragistics!!!

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems