Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πληροφορική για μη πληροφορικούς

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dimitris Papadimitriou στις 10-09-2006, 16:58. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-09-2006, 16:20 16520

    Πληροφορική για μη πληροφορικούς

    Τις προάλες έπινα καφέ με έναν φίλο μου.
    Απολύθηκε πριν από λίγους μήνες από το ναυτικό.
    Έχει τελειώσει το φυσικό του Καποδιστριακού.
    Από τοε που τον ξέρω ασχολείται με υπολογιστές. Ο πρώτος τοπυ μάλιστα ήταν ένας IBM PS1 386 sx στα 25MHz.
    Μιλάμε για πολύ παλιά.
    Τώρα είναι σε φάση αναζήτησης τί του αρέσει. Από προγραμματισμό ξέρει αυτά που του έμαθαν στο Πανεπιστήμιο μόνο, Pascal και Fortran.
    Από δίκτυα ξέρει τα θεωρήτικά της φυσικής (λέγεμαι OSI Layer 1). Έχει γεννικές γνώσεις χειρισμού υπολογιστή. Στο Πανεπιστήμιο παρακολούθησε 4 μαθήματα πληροφορικής και δε χρειάζεται παραπάνω πιστοποιήσεις.

    Σε γεννικές γραμμές νέοι σαν τον φίλο μου που έχουν τελειώσει σχολές θετικής κατεύθυνσης πλην πληροφορικής, πού μπορούν να απασχοληθούν στην αγορά πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών;
    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  10-09-2006, 16:58 16522 σε απάντηση της 16520

    Απ: Πληροφορική για μη πληροφορικούς

    Οι δουλειές που επιλέγει κανείς στην αρχή καθορίζουν περισσότερο από κάθε άλλο την καριέρα που θα ακολουθήσει κανείς. Το τι επιλέγει κανείς έχει να κάνει με το τι θέλει ο ίδιος και τι υπάρχει στην αγορά. Ο φίλος σου θα μπορούσε να ξεκινήσει από καθηγητής σε σχολείο μέχρι και hardcore προγραμματιστής σε εταιρεία παραγωγής λογισμικού. Μην νομίζεις ότι οι πληροφορικάριοι ξέρουν και πολύ περισσότερα όταν βγαίνουν από το πανεπιστήμιο.

    Εγώ έχω τελειώσει Αγρ.Τοπογράφος Μηχανικός. Όσο ήμουν στο πολυτεχνείο ασχολιόμουν με software development. Και άρχισα να δουλεύω σε εταιρεία ανάπτυξςη λογισμικού λίγω πριν τελειώσω. Σήμερα, μετά από 6 χρόνια, πιστεύω ότι είμαι αρκετά ανταγωνιστικός στη δουλειά μου, όπως δείχνει και το feedback που παίρνω από την αγορά εργασίας. Στο μεταξύ έκανα και ένα master στα I.S. Δεν συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται άλλη πιστοποίηση. Τα χαρτιά παίζουν και αυτά τον δικό τους ρόλο. Αρκεί να μην στηρίζεται κανείς μόνο σε αυτά. Θα μπορούσα βέβαια να είχα ξεκινήσει να εργάζομαι ως Τοπογράφος Μηχανικός από την αρχή και σήμερα να ήμουν εντελώς αλλού! Ήταν δική μου επιλογή και πιστεύω ότι αυτό πρέπει να κάνει και ο φίλος σου!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems