Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

SQL Server 2005 Express SP3 bootstrapper manifest

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Markos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 06-03-2012, 18:11. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-03-2012, 14:53 69567

    SQL Server 2005 Express SP3 bootstrapper manifest

    Ο SQL Server 2005 Express SP3, SP4 μπορεί να εγκατασταθεί στα Windows 7 64 bit. Δυστυχώς, το setup δεν προχωράει και η διαδικασία σταματάει με σφάλμα: "This version of SQL Server 2005 Express Edition is not supported for the current processor architecture.".

    Ρίχνοντας μια ματιά στο manifest, διαπίστωσα ότι το check που ευθύνεται γι' αυτό είναι το εξής:

    <InstallConditions>
        ..
        <FailIf Property="ProcessorArchitecture" Compare="ValueNotEqualTo" Value="Intel" String="InvalidPlatformArchitecture"/> </InstallConditions>


    Αν διαγράψω αυτό το check και ξανακάνω repackage θα λυθεί το πρόβλημα με ασφάλεια, χωρίς να έχω άλλες παρενέργειες; Φαντάζομαι ότι και με τον 2008 Express θα συνταντήσω το ίδιο πρόβλημα, εφόσον η συνθήκη αυτή παραμείνει στο manifest.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  05-03-2012, 22:15 69569 σε απάντηση της 69567

    Απ: SQL Server 2005 Express SP3 bootstrapper manifest

    Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα:

    • Αν θυμάμαι και καλά για τον SQL 2005 εκτός από την 32bit είχε μια άλλη έκδοση που του επέτρεπε να τρέχει σε 64bit χωρίς να είναι 64bit (WOW). Στα instructions δες το Note στο Step 2.
    • Στο SQL 2008 Express/SQL 2008 R2 Express, υπάρχουν καθαρές 32bit και 64bit εκδόσεις

    To ProcessorArchitecture είναι τι τεχνολογίας είναι το λειτουργικό σύστημα 32bit ή 64bit. Το πρόβλημα είναι στην έκδοση που έχεις επιλέξει να εγκαταστήσεις με το install package και όχι στον SQL...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  05-03-2012, 22:45 69570 σε απάντηση της 69569

    Απ: SQL Server 2005 Express SP3 bootstrapper manifest

    Κι εγώ στην άλλη έκδοση αναφέρομαι, μόνο που πρόκειται για διαφορετικό SP. Όταν η εγκατάσταση γίνεται "χειροκίνητα" από το setup του SqlServer όλα πάνε μια χαρά. Το silent setup μου εμφανίζει αυτό το πρόβλημα. Και δεν θέλω ο χρήστης να μπλέκει με επιλογές.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  06-03-2012, 01:17 69571 σε απάντηση της 69569

    Απ: SQL Server 2005 Express SP3 bootstrapper manifest

    Όσο το βλέπω (βλπ. example στο τέλος), τόσο αισθάνομαι ότι πρέπει να φύγει αυτό το check. Πάντα για το installation file που υποστηρίζει WOW. Απλά θα αισθανόμουν πιο σίγουρος αν μου το επιβεβαίωνε και κάποιος άλλος...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  06-03-2012, 18:11 69575 σε απάντηση της 69570

    Απ: SQL Server 2005 Express SP3 bootstrapper manifest

    Βέβαια, υπάρχει και η άλλη εκδοχή. Αντί να συμπεριληφθεί ο SqlServer Express σαν προαπαιτούμενο στο deployment project του Visual Studio, να αποσυμπιέσω το SQLEXPR.EXE, να κάνω edit το ini file και να το τρέξει ο χρήστης. Ερώτηση: Έχω δικαίωμα να διανείμω το περιεχόμενο του αποσυμπιεσμένου sqlexpr.exe ή όχι;

    ΥΓ: Και για όποιον θέλει να κάνει "χακιές" (δοκιμούλες) με τα msi και τα conditions, υπάρχει και το Orca.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems