Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Περί Dotnetnuke menus...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dpapits. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dpapits στις 16-01-2006, 19:03. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-01-2006, 13:29 8653

    Περί Dotnetnuke menus...

    Καλή χρονιά σε όλους!

    Η ερώτηση δε σχετίζεται με το CS, αλλά με το "αδελφό" Dotnetnuke. Ελπίζω να έχω ποστάρει στο σωστό μέρος...

    Σε ένα DNN site που διατηρώ, το σύστημα των μενού εμφανίζεται ακριβώς ως έχει στα URLs, δηλαδή αν έχω ένα μενού "Επικοινωνία", εμφανίζεται πχ το www.domain.gr/Επικοινωνία/tabid/55/. Αυτό συμβαίνει φυσικά όσες φορές θέλω να δώσω ελληνικές λέξεις στα μενού.
    Το σύστημα αυτό δεν είναι καθόλου φιλικό με τις μηχανές αναζήτησης, που συνήθως αγνοούν τελείως URLs με ελληνικούς χαρακτήρες κατά τη διαδικασία του crawl που κάνουν - υπάρχει τρόπος να δίνονται άλλα ονόματα στα URLs, άσχετα με το ποια λέξη μπαίνει στα μενού;

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

    Dimitris


    http://www.mcse.gr
  •  13-01-2006, 13:37 8654 σε απάντηση της 8653

    Απ: Περί Dotnetnuke menus...

    Δημήτρη, παίζοντας με το DNN είδα και εγώ το ίδιο πράγμα.
    Δεν ξέρω μήπως θα μπορούσε να σε βοηθήσει το vertical menu της Inventua (www.inventua.com) που επιτρέπει την αντιστροφή των πεδίων Name και Title ωστε να χρησιμοποιείται το Title ως λεκτικό στο μενού (το solpartmenu χρησιμοποιεί το name το οποίο βγαίνει και στο URL - ελπίζω να τα λέω σωστά!)

    Το συγκεκριμένο είναι free με προαιρετική την πληρωμή.

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-01-2006, 18:26 8687 σε απάντηση της 8653

    Απ: Περί Dotnetnuke menus...

    Δημήτρη, αφού κάνεις login σαν super user, κάνε uncheck την επιλογή "Use friendly URLs", που βρίσκεται στο section  Ηost -> Host Settings -> Advanced Settings -> Other Settings, ή Ηost -> Ρυθμίσεις Host -> Eιδικές Ρυθμίσεις -> Άλλες Ρυθμίσεις  αν χρησιμοποιείς το ελληνικό localization.


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  15-01-2006, 18:40 8688 σε απάντηση της 8687

    Απ: Περί Dotnetnuke menus...

    Μπράβο Αγγελε! Βοήθησες μαζί με το Δημήτρη και εμένα που δεν το ήξερα αυτό :)

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  16-01-2006, 19:03 8734 σε απάντηση της 8688

    Απ: Περί Dotnetnuke menus...

    Άγγελε, σ' ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς αυτή η επιλογή δεν παίζει, γιατί έχω κανα-δυο plugins που απαιτούν friendly URLs...
    Δεν υπάρχει κάποιο "tweak" γι' αυτήν την κατάσταση; Είναι ιδιαίτερα περιοριστικό ως "feature".
    http://www.mcse.gr
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems