Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Help please

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gskrekos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος imanos στις 09-04-2006, 15:33. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-04-2006, 23:50 11650

    Help please

    Συνημμένα: vb.rar
    Παιδια εχω φτασει ως εδω την ασκηση που εχω για την σχολη, μπορειτε να με βοηθησετε, γιατι δουλευω κιολας(8ωρο) δινω και για το διπλωμα θεωρια και εχουν πεσει ολα μαζι.Αυτο που θελω ειναι αμα μπορειτε να συνεχισει καποιος την ασκηση γιατι δεν προλαβαινω. Δεν ειναι τιποτα σημαντικο μαλιστα εαν μπορεσω θα την κανω και μονος. Η ασκηση ειναι ενας μικρος κειμενογραφος, θα δειτε εως που εχω φτασει. Αυτο που θελω ειναι να δειχνει μετα το Αποθηκευσε ως τα τελευταια 4 αρχεια που εχω ανοιξει.
    (Σημειωση: Η ομαδα Αρχειο1 ....,....,Αρχειο4 αντιπροσωπευει παντα τα 4 πιο προσφατα αρχεια που εχουν ανοιχτει και αποτελει πινακα αντικειμενων(menu control array).Ο πινακας ενημερωνεται δυναμικα κατα τον χρονο εκτελεσης(Load, Unload).)Ετσι μας τα ζηταει.       Αν θελετε μου γραφετε και λιγο πως το κανατε να το καταλαβω, γιατι αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια.
    Κοιταξτε αν εχω κανει και κανα λαθος.
  •  07-04-2006, 00:27 11651 σε απάντηση της 11650

    Απ: Help please

    Το θέμα είναι, ότι από το να γράψεις την ερώτηση, πολλές φορές είναι πολύ πιο γρήγορο να κάνεις ένα search στο google. Για παράδειγμα εγώ έψαξα με το "implementing last opened items in file menu .net" και το τρίτο αποτέλεσμα λέει:

    Menu handler for Most Recently Used files - The Code Project - C# ...
    NET and C# application projects don't provide automatic support for Most Recently Used files.
    The MRU list is the last n files opened by the application, ...
    www.codeproject.com/csharp/mru_files.asp - 32k

    Επιπλέον, χλωμό το βλέπω να ασχοληθεί οποιοσδήποτε με ένα τόσο γενικό πρόβλημα του στυλ "Κοιτάξτε αν έχω κάνει κάνα λάθος"....


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  07-04-2006, 00:29 11652 σε απάντηση της 11651

    Απ: Help please

    Sorry, τώρα είδα ότι μιλάς για vb6. Το σκεπτικό όμως παραμένει το ίδιο, ανεξαρτήτως γλώσσας. Νομίζω το άρθρο που βρήκα θα σε βοηθήσει ακόμα κι αν είναι σε c#.
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  08-04-2006, 16:30 11706 σε απάντηση της 11650

    Απ: Help please

    Δεν ξερω c#, sorry.
  •  08-04-2006, 20:37 11707 σε απάντηση της 11706

    Απ: Help please

    Συνημμένα: vb.rar

    Αν και ξέκλεψα λίγο απο τον πολύτιμο χρόνο μου έκανα κάποιες διορθώσεις σέ rar που είχες (Το γύρισα σέ MDI).Ελπίζω να σε βοηθήσει το συνημμένο.


    Ιωάννης Μανουσάκης
  •  08-04-2006, 21:52 11708 σε απάντηση της 11650

    Απ: Help please

    Συνημμένα: vb.rar

    Συγνώμη που σου έστειλα τόσο βιαστικά το rar και δεν πρόσεξα συτό που ζητούσες

     gskrekos wrote:
    (Σημειωση: Η ομαδα Αρχειο1 ....,....,Αρχειο4 αντιπροσωπευει παντα τα 4 πιο προσφατα αρχεια που εχουν ανοιχτει και αποτελει πινακα αντικειμενων(menu control array).Ο πινακας ενημερωνεται δυναμικα κατα τον χρονο εκτελεσης(Load, Unload).)Ετσι μας τα ζηταει.       Αν θελετε μου γραφετε και λιγο πως το κανατε να το καταλαβω, γιατι αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια.
    Κοιταξτε αν εχω κανει και κανα λαθος.

    Στο συνημένο αρχείο περιλαμβάνεται η δυνατότητα που ζητάς.

    Για ότι δέν καταλαβαίνεις μπορείς να ζητήσεις να στο εξηγήσω


    Ιωάννης Μανουσάκης
  •  08-04-2006, 22:25 11709 σε απάντηση της 11708

    Απ: Help please

    Μπραβο ρε φιλε, αρκετα καλο, να 'σαι καλα.Εισαι απ'τους λιγους που ασχολεισαι, ευχαριστω παρα πολυ.
    Χωρις να θελω να θιξω τον cgeo, που τον ευχαριστω και αυτον που ασχολιθηκε με το προβλημα μου.
  •  09-04-2006, 12:07 11716 σε απάντηση της 11709

    Απ: Help please

    Σ'αυτό που σου έστειλα κάνε τις παραπάνω διορθώσεις

    Στην frmFont αντικατέστησε την cmdApply_Click μέ την παρακάτω

    Private Sub cmdApply_Click()

    ActiveNotePad.setFonts

    Unload Me

    End Sub

    Και στην ClsNote αντικατάστησε την setFonts μέ την παρακάτω

    Public Sub setFonts()

    Me.NotePadForm.rtxEditor.selBold = selBold

    Me.NotePadForm.rtxEditor.selItalic = selItalic

    Me.NotePadForm.rtxEditor.SelUnderline = SelUnderline

    Me.NotePadForm.rtxEditor.selFontSize = selFontSize

    Me.NotePadForm.rtxEditor.SelFontName = lstFonts

    End Sub

    Όλα λογω βιασύνης
    Ιωάννης Μανουσάκης
  •  09-04-2006, 13:11 11723 σε απάντηση της 11716

    Απ: Help please

    Μην φοβασαι το κοιταξα οπως και στο save αμα θυμαμαι ειχες ξεχασει να δηλωσεις, που βρισκεται η φορμα.Ευχαριστω.
  •  09-04-2006, 15:33 11729 σε απάντηση της 11723

    Απ: Help please

    Στο save κοιταξα και δεν το είχα ξεχασει.

    Αν τελικά το post σου λύθηκε πάντως τσέκαρε το ώς επιλυμένο γιατί θα μας κυνηγάει ο cap
    Ιωάννης Μανουσάκης
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems