Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επιμελητήριο για πληροφορικούς

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Δημήτρης Γκανάτσιος στις 13-07-2007, 18:32. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-06-2007, 08:57 33234

    Επιμελητήριο για πληροφορικούς

        Καλημέρα
    Στην Ελλάδα έχουμε κάποιο επιμελητήριο στο οποίο να γράφονται όσοι έχουν πτυχίο στην Πληροφορική ή είναι φοιτητές σε σχολές πληροφορικής, όσοι  εργάζονται ως προγραμματιστές, διαχειριστές δικτυάδες κτλ;
    Κάτι αντίστοιχο με τη Βρετανική BCS δηλαδή.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  28-06-2007, 10:19 33235 σε απάντηση της 33234

    Απ: Επιμελητήριο για πληροφορικούς

    Όχι, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Βέβαια, η Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας κάνει κινήσεις για τη δημιουργία ενός τέτοιου οργανισμού. Μπορείς να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου εδώ, πρόκειται για μια φόρμα εγγραφής με σκοπό την προώθηση του αιτήματος.

    Αν και τελευταία, ολοένα και περισσότερο ακούγεται πως πολλές σχολές πληροφορικής θα υποβάλλουν αίτηση στο ΥΠΕΠΘ για rename τους από ".... Πληροφορική ....." σε "... Μηχανικών Πληροφορικής ...." (όπου οι τελίτσες το υπόλοιπο όνομα της σχολής), καθώς με το νέο νόμο που παίζει να ψηφιστεί, μόνο οι μηχανικοί πληροφορικής θα έχουν δικαίωμα υπογραφής σε δημόσια έργα.


    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  28-06-2007, 15:09 33251 σε απάντηση της 33235

    Απ: Επιμελητήριο για πληροφορικούς

    Σε νόμο του ΥΠΕΧΩΔΕ που έχει ψηφιστεί προέβλεπε ότι θα δημιουργείτο Μητρώο Μελετητών και Εργοληπτών Έργων σχετικών με την Πληροφορική.
    Νομίζω όμως ότι τα σχετικά άρθρα πάγωσαν με μετέπειτα τροπολογία όπως και η δημιουργία του σχετικού μητρώου.
    Σχετικές κινήσεις έχει κάνει και το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος με την δημιουργία του e-TEE.
    Υπάρχει ένα τεράστιο θέμα για το ποιοί θα γράφονται στο e-TEE, τα τυχόν επαγγελματικά δικαιώματα που έχουν κ.λ.π.
    Επειδή η πληροφορική μέχρι σήμερα δεν είχε κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα ασκείται - επιτυχημένα ή όχι - από πληθώρα επαγγελματιών (π.χ. Μηχανικοί, Πληροφορικοί Πανεπιστημίων, Μαθηματικοί, Φυσικοί, Οικονομολόγοι κ.α.) .
    Από όσο ξέρω στο e-TEE θα μπαίνουν αυτόματα οι Μηχανικοί Η/Υ και για τους υπόλοιπους θα υπάρξει μια επιτροπή μητρώου που θα κρίνει κατά περίπτωση.
    Φαντάζομαι όμως ότι και όλοι οι απόφοιτοι Παν/μιων Πληροφορικής θα μπούνε αυτόματα.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα είναι και μέλη του ΤΣΜΕΔΕ - φαντάζομαι ναι - και αν θα έχουν και τα λοιπά δικαιώματα των μηχανικών (π.χ. Μηχανικοί Δημόσιου τομέα και σχετικά επιδόματα, συνταξιοδοτικά θέματα , φορολογικά θέματα κ.α. ).
    Πάντως επιτέλους κάτι κινείται και στο ΤΕΕ ...


    Harry Tsavdaris
  •  28-06-2007, 20:17 33264 σε απάντηση της 33235

    Απ: Επιμελητήριο για πληροφορικούς

    dt008:

    Όχι, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Βέβαια, η Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας κάνει κινήσεις για τη δημιουργία ενός τέτοιου οργανισμού. Μπορείς να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου εδώ, πρόκειται για μια φόρμα εγγραφής με σκοπό την προώθηση του αιτήματος.

    Η ΕΠΕ... η ΕΠΥ... η ΕΜηΠΕΕ... η άλλη η παράταξη του ΤΕΕ που δε θυμάμαι πώς τη λένε... από συλλόγους, ενώσεις, επιτροπές και συμβούλια καλά πάμε. Και όλοι το μυαλό τους στα δημόσια έργα το έχουν βέβαια.


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  28-06-2007, 20:39 33265 σε απάντηση της 33264

    Απ: Επιμελητήριο για πληροφορικούς

    Νατάσα Μανουσοπούλου:

    Και όλοι το μυαλό τους στα δημόσια έργα το έχουν βέβαια.

    Μα, έτσι κι αλλιώς νομίζω πώς μόνο σε αυτό τον τομέα "ρίχνεται" ο απόφοιτος τμήματος Πληροφορικής από τον απόφοιτο τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής.


    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  28-06-2007, 21:42 33267 σε απάντηση της 33264

    Απ: Επιμελητήριο για πληροφορικούς

    Επειδή είμαι φοιτητής Πληροφορικής να πω πως το επίσημο όργανο που μας εκπροσωπεί μέχρι ένα σημείο είναι η Ε.Π.Ε. μιας και μόνο εκεί είμαστε μόνο καθαροί "πληροφορικοι" με πτυχίο αποκλειστικά στο κλάδο μας. Στην ΕΠΥ γράφονται χίλιοι δυο "άσχετοι" που τυγχάνει να έχουν κάνει ένα δυο σεμινάρια η να έχουν μάθει το αντικείμενο από την εμπειρία. Αυτό κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει κάτι για το οποίο δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Με αυτό δεν επιτίθεμαι σε όσους είναι μέλη της ΕΠΥ γιατί είμαι σίγουρος ότι και εκεί υπάρχουν άτομα που αξίζουν και προσφέρουν όπως αντίστοιχα ξέρω άτομα που έχουν πάρει πτυχίο πληροφορικής με βαθμό και βαριούνται όταν κάθονται μπροστά στον υπολογιστή.


    Όσο αφορά τώρα τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς και τα δημόσια έργα νομίζω ότι στο τέλος αυτοί θα τα αναλάβουν όταν ψηφιστούν και οι αντίστοιχοι νόμοι μιας και όλοι γνωρίζουμε την δύναμη του ΤΕΕ. Τώρα αν μπορέσουμε και εμείς που δεν είμαστε του Πολυτεχνείου να γραφτούμε στο ΤΕΕ με κάποιο τρόπο σίγουρα θα είναι πολύ καλό. Βέβαια για μένα το καλύτερο θα ήταν να είχαμε ένα φορέα δικό μας, αλλά με δεδομένο ότι είμαστε ακόμη λίγοι είναι δύσκολο να ασκήσουμε δύναμη για να διεκδικήσουμε κάποια πράγματα.

    My dream is to fly over the rainbow so high!!!!
  •  29-06-2007, 04:18 33272 σε απάντηση της 33264

    Απ: Επιμελητήριο για πληροφορικούς

    Οπότε καλύτερα να κοιτάξω να γραφτώ στη BCS που μπορώ επειδή έχω πτυχίο από Βρετανικό πανεπιστήμιο.
    Αφού εδώ τα επιμελητήρια είναι σε φάση εσωτερικής αναζήτησης και διχασμού του επαγγέλματος...


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  13-07-2007, 18:32 33577 σε απάντηση της 33272

    Απ: Επιμελητήριο για πληροφορικούς

    ρίξτε και δω μια ματιά...

    http://plhroforikh.blogspot.com/


    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems