Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

SQL Server 2005 - Συνδεση από άλλο υπολογιστή

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò M1ke. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος AngelsGR στις 14-02-2008, 14:23. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-12-2007, 18:06 38106

    SQL Server 2005 - Συνδεση από άλλο υπολογιστή

    Καλησπέρα σε όλους.
    Προσπαθώ όλη μέρα να καταφέρω 2 υπολογιστές (server 1 και 2) να "δουν" ο ένας την βάση του άλλου μέσω του management studio, αλλα δεν τα καταφερα. Θέλω να συνδέονται με SQL authentication (πολλά θες!!).

    Επίσης, ενώ με το windows authentication μπορώ να συνδεθώ κανονικά στον τοπικό υπολογιστή, με SQL authentication δεν γίνεται. Έχω ρυθμίσει να δέχεται συνδέσεις και με win-auth και με SQL-auth.

    Κάτι είχα δει στο νετ για aliases και κλειστες tcp/ip θύρες και να χρησιμοποιήσω το cliconfg, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαινα ότι διαβαζα...

    Έχω απενεργοποιήσει το firewall των windows και έχω nod smart sequrity, αν και μεταξύ των δοκιμών το απενεργοποιούσα και αυτό.

    Μπορεί να υπάρχει προβλημα αν ο ένας έχει .net framework 2 και ο άλλος 3?

    Μπορεί κάποιος να μου δώσει κανα link/tutorial ή κάποιες οδηγίες? Ευχαριστώ πολύ!
    I think there's to much blood in my caffeine system..
  •  08-12-2007, 18:38 38107 σε απάντηση της 38106

    Απ: SQL Server 2005 - Συνδεση από άλλο υπολογιστή

    1. Άνοιξε το "sql server configuration manager" (θα το βρεις στο start -> all programs -> Microsoft sql server 2005 -> configuration tools -> sql server configuration manager )


    2. Άνοιξε το sql server 2005 Network configuration -> protocols for mssqlserver

    3. a )Αν θέλεις να δίνεις IP ενεργοποίησε το tcp/ip
        b) Αν θέλεις να δίνεις όνομα server ενεργοποίησε το named pipes

    4. Δες στο Book on line για το Administering the Database Engine > Managing Servers > Registering Servers

    ελπίζω να βοήθησα.
  •  11-12-2007, 17:37 38226 σε απάντηση της 38106

    Απ: SQL Server 2005 - Συνδεση από άλλο υπολογιστή

    ΟΚ και τώρα κάτι ποιο παραξενο..
    Πριν να κάνω τις ρυθμίσεις που μου υπέδειξες είπα να δω τι έχω αποθηκευμένο στη βάση μου...
    Ανοιγει το παράθυρο,παω να κανω connect με windows authentication στον local υπολογιστη..

    TITLE: Connect to Server
    ------------------------------

    Cannot connect to SLOT-MACHINE.

    ------------------------------
    ADDITIONAL INFORMATION:

    An error has occurred while establishing a connection to the server. When connecting to SQL Server 2005, this failure may be caused by the fact that under the default settings SQL Server does not allow remote connections. (provider: TCP Provider, error: 0 - No connection could be made because the target machine actively refused it.) (Microsoft SQL Server, Error: 10061)

    την προηγούμενη φορά συνδεόμουν κανονικά.. Τί μπορεί να το έπιασε τώρα?
    I think there's to much blood in my caffeine system..
  •  14-02-2008, 14:23 40156 σε απάντηση της 38226

    Απ: SQL Server 2005 - Συνδεση από άλλο υπολογιστή

    σε παρομοιο προβλημα που ειχα, πηγα απο το Control Panel στις ρυθμισεις του Windows Firewall και ανοιξα την πορτα του SQL Server που ακουει στο Port 1433 και λειτουργουν ολα μια χαρα.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems