Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Search in Encrypted Data

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò it048. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος it048 στις 19-01-2011, 22:25. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-01-2011, 19:51 62472

    Search in Encrypted Data

    Καλησπέρα,

    έχω ένα σοβαρό θέμα με την εφαρμογή που φτιάχνω.

    Αποθυκεύω κάτι δεδομένα στον SQL Server με μία function που τα κάνει encrypt και όλα καλά.

    Αλλά τώρα έχω φτάσει στο σημείο που θέλω να κάνω αναζήτηση και να μου εμφανίσει τα δεδομένα σε datagrid. Επειδή όπως θέλω να παίξω με τη Like στο SQL Query και κάνω encrypt αυτό που βάζω, το encryption δεν είναι μέρος του τελικού, δηλαδή αν θέλω να βρώ όλους όσους είναι από Θεσσαλονίκη (encrypted πεδίο) και βάλω θεσσ δ θα παίξει γιατί το κάνει encrypt διαφορετικά.

    Είναι καλύτερα να κάνω search μέσα στο ήδη decrypted Datagrid?

  •  18-01-2011, 22:32 62482 σε απάντηση της 62472

    Απ: Search in Encrypted Data

    Γιατί δεν χρησιμοποιείς το encryption του SQL Server? Αν σε απασχολεί μήπως κάποιος κλέψει το mdf ή το backup μπορείς να ενεργοποιήσεις το transparent encryption, το οποίο υπάρχει ήδη από τον SQL Server 2008. Έτσι θα μπορείς να κάνεις απροβλημάτιστα queries αλλά τα δεδομένα δεν θα μπορούν να διαβαστούν αν βγουν εκτός server.

    Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από τα encryption functions του SQL Server για symmetric (AES), assymetric encryption, με φράση κλειδί ή με keys. Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργήσεις το δικό σου encryption όταν υπάρχει ήδη.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  18-01-2011, 23:14 62491 σε απάντηση της 62482

    Απ: Search in Encrypted Data

    Σε Hosting περιβάλλον υποστηρίζεται το transparent encryption?

    Δηλαδή τα δεδομένα με το που τα ζητήσει η εφαρμογή γίνονται decrypt και εμφανίζονται κανονικά?

  •  18-01-2011, 23:26 62492 σε απάντηση της 62491

    Απ: Search in Encrypted Data

    Σε Hosting δε ξέρω τι έκδοση του SQL Server έχουν express ή Standard Κτλ οπότε μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνεις encrypt τη βάση?
  •  19-01-2011, 22:25 62518 σε απάντηση της 62492

    Απ: Search in Encrypted Data

    Αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω με Asp.net και να γίνεται το encryptio και decryption σε επίπεδο βάσης?

    http://dotnetslackers.com/articles/sql/IntroductionToSQLServerEncryptionAndSymmetricKeyEncryptionTutorial.aspx


Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems