Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

EntityDataSource bug or what?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Τάσκος Γιώργος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Τάσκος Γιώργος στις 31-01-2011, 19:02. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-01-2011, 18:03 62856

    EntityDataSource bug or what?

    Καλησπέρα,

    Αντιμετωπίζω τελευταία ένα θέμα με το EntityDataSource.

    Το ERROR είναι το εξής:

    "WhereParameters cannot be specified unless AutoGenerateWhere==true or Where is specified."

    Και σας παραθέτω το πως έχω γράψει ακριβώς το control σε XHTML.

    <asp:EntityDataSource ID="MtrlEntityDataSource" runat="server" 
        ConnectionString="name=AitisiEntities" DefaultContainerName="AitisiEntities" 
        EnableDelete="True" EnableFlattening="False" EnableInsert="True" Select="" AutoGenerateWhereClause="false"
        EnableUpdate="True" EntitySetName="MTRL" Where="it.SODTYPE = @sodTypeParam">
        <WhereParameters>
            <asp:Parameter DbType="Int32" DefaultValue="51" Name="@sodTypeParam" />
        </WhereParameters>
    </asp:EntityDataSource>
    π.χ. η παράμετρος στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει default value και είναι ξεκάθαρο το τι θέλω να κάνει.....μα έχω ορίσει την Where...τι θέλεις?

    Ευχαριστώ.



    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  31-01-2011, 18:25 62858 σε απάντηση της 62856

    Απ: EntityDataSource bug or what?

    Μάλλον πρέπει να βγάλεις το @ από το Name property του <asp:Parameter>. Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω, αλλά σε όσα samples πρόλαβα να δω το όνομα της παραμέτρου είναι χωρίς @ ενώ στο Where πρέπει να έχει και το @. Επίσης, θα πρέπει να είναι του ίδιου τύπου με το SODTYPE property
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  31-01-2011, 19:02 62859 σε απάντηση της 62858

    Απ: EntityDataSource bug or what?

    Νομίζω το είχα δοκιμάσει κι όπως λες κι έπαιρνα πάλι error.
    Όπως κι αν έχει η παρατήρηση σε πρώτη φάση είναι σωστή και φαίνεται να δουλεύει όπως πρέπει.

    Αν μου επιτρέπεται να το συνεχίσω και να κάνω ερώτηση περισσότερο σχεδιασμού.
    Χρησιμοποιείται τα DataSource controls? η να πάω καλύτερα όπως δουλεύω π.χ. στα Windows Forms,
    με ένα Data Access Layer class library και όλες οι CRUD operations manual στα controls?

    Καλή η ευκολία που προσφέρουν αλλά θα ειμαι maintanable?

    Ευχαριστώ.



Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems