Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Κουμπί σε devexpress gridView

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò v.charalab. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος v.charalab στις 31-03-2011, 10:51. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-03-2011, 14:54 64766

    Κουμπί σε devexpress gridView

    Γεια σας,

    χρησιμοποιώ τα devexpress components και αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω μία στήλη κουμπί (την έχω - έχω κάνει in-place Repository) και όταν κάνω κλικ σε αυτό το κουμπί να ανοίγει ένας openFileDialog (και αυτό το έχω) ώστε να παίρνω πίσω σε μια στήλη του grid το path του αρχείου που επιλέγεται.

    Έχει κανείς κάποια ιδέα?

    Ευχαριστώ
  •  30-03-2011, 16:27 64778 σε απάντηση της 64766

    Απ: Κουμπί σε devexpress gridView

    v.charalab:
    Γεια σας,

    χρησιμοποιώ τα devexpress components και αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω μία στήλη κουμπί (την έχω - έχω κάνει in-place Repository) και όταν κάνω κλικ σε αυτό το κουμπί να ανοίγει ένας openFileDialog (και αυτό το έχω) ώστε να παίρνω πίσω σε μια στήλη του grid το path του αρχείου που επιλέγεται.

    Έχει κανείς κάποια ιδέα?

    Ευχαριστώ

    τι δεν έχεις κανει δηλαδή? ιδέες δόξα το  Θεό εχουμε Big Smile και devexpress γνωρίζουμε Stick out tongue .......

    να φανταστώ οτι δεν έχεις κανει το "να παίρνω πίσω σε μια στήλη του grid το path του αρχείου που επιλέγεται."
    αν ναι τότε κανε χρήση της (φυσικα αλλαξε τα ονοματα στο παραδειγμα μετις τιμες που εχεις)

    Me.GridView1.SetFocusedRowCellValue("thecolumnname", opendialogselectedfilehere)
    
     Me.GridView1.PostEditor() 'gia na ginei validate sigoura i timi sto keli pou thes





    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  30-03-2011, 20:18 64785 σε απάντηση της 64778

    Απ: Κουμπί σε devexpress gridView

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν έπαιξε προς το παρόν...
    Κάνω τα εξής:

    string name = this.openFile();

                if (name.Length > 0)
                {
                    this.attachedGridView.SetFocusedRowCellValue("shortName", name);
                    this.attachedGridView.PostEditor();
                }

    το name έρχεται κανονικά και εκτελείται χωρίς errors αλλά στο grid δεν εμφανίζεται τίποτα.

    Sad
  •  30-03-2011, 20:54 64786 σε απάντηση της 64785

    Απ: Κουμπί σε devexpress gridView

    v.charalab:
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν έπαιξε προς το παρόν...
    Κάνω τα εξής:

    string name = this.openFile();

                if (name.Length > 0)
                {
                    this.attachedGridView.SetFocusedRowCellValue("shortName", name);
                    this.attachedGridView.PostEditor();
                }

    το name έρχεται κανονικά και εκτελείται χωρίς errors αλλά στο grid δεν εμφανίζεται τίποτα.

    Sad

    1)βεβαιωσου οτι το grid ειναι editable η τουλαχιστον το column ειναι editable και οχι readonly κανενα απο τα 2
    2)το πεδιο σου ειναι bound or unbound? το grid της devexpress δεν μπορει να δεξτει τιμες αν ειναι τυπου unbount πρεπει να βαλεις καπου τα δεδομενα σου πρωτα (λεπτομεριες για αυτο δες στο forum της devexpress)
    3)αν το πεδιο οπως και ολο το grid ειναι binded πανω σε καποιο (παράδειγμα DataTable) βεβαιωσου οτι ο Τυπος του πεδιου ειναι ακριβως ο ιδιος με τον τυπο που προσπαθεις να βαλεις τιμες! τωρα string nvarch(max) ισως
    4)τον παραπανω κωδικα υποτιθεται οτι τον τρεχεις οταν κανεις κλικ στο κουμπι πανω σε ενα row! αρα ειναι focused! αν το focus λογο του opendialog αλλαζει παιξε με την .SetRowCellValue που θα δωσεις και το rowhandle του row οταν εκανες το κλικ. αυτο μπορεις να το παρεις πολυ ευκολα πριν ανοιξεις το openfiledialog gridview.focusedrowhandle or selectedrowhandle δεν θυμαμαι τωρα δεν το εχω μπροστα μου, τελος παντον περνεις το rowhandle σε μια μεταβλητη, ανοιξε το dialog και μετα το κλεισημο αντι για setFocused παιξε με την αλλη function που ειπα πριν, ετσι αν και τυχον χανεις το focus δεν σε νοιαζει!

    για τωρα ενα απο τα παραπανω μου ερχοντε οτι μπορει να μην εχεις Οκ και δεν παιζει, κατα τα αλλα ειναι πολυ απλο αυτο και εκει ειναι η λυση σουWink

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  31-03-2011, 00:38 64793 σε απάντηση της 64778

    Απ: Κουμπί σε devexpress gridView

    Δούλεψε με το ButtonEditRepositoryItem κι όχι σκέτο ένα button. 
    Έτσι θα έχεις και ένα κουμπάκι για το Dialog που θέλεις αλλά και κι ένα TextEdit μαζί για να δείχνεις το path.




  •  31-03-2011, 08:36 64795 σε απάντηση της 64793

    Απ: Κουμπί σε devexpress gridView

    Τάσκος Γιώργος:
    Δούλεψε με το ButtonEditRepositoryItem κι όχι σκέτο ένα button. 
    Έτσι θα έχεις και ένα κουμπάκι για το Dialog που θέλεις αλλά και κι ένα TextEdit μαζί για να δείχνεις το path.


    ναι αλλα θελει μαλλον να τα εχει χωριστα Wink anyway

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  31-03-2011, 10:01 64798 σε απάντηση της 64795

    Απ: Κουμπί σε devexpress gridView

    Το repositoryItemButtonEdit χρησιμοποιώ. Αυτό που θέλω είναι στη γραμμή που εισάγεις νέα δεδομένα να το κάνω αυτό. Αν είναι ήδη κάτι καταχωρημένο στις γραμμές του grid παίζει μια χαρά Johnyxp64.
    Το θέμα είναι να γίνεται focus και insert πάνω στη γραμμή 'Click here to add a new row'.
    Ουσιαστικά θέλω ο χρήστης να μπορεί να εισάγει πολλά συνημμένα έγγραφα σε ένα task και αυτά να αποθηκεύονται στο dataset μου με το update.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια so far παίδες
  •  31-03-2011, 10:46 64800 σε απάντηση της 64798

    Απ: Κουμπί σε devexpress gridView

    v.charalab:
    Το repositoryItemButtonEdit χρησιμοποιώ. Αυτό που θέλω είναι στη γραμμή που εισάγεις νέα δεδομένα να το κάνω αυτό. Αν είναι ήδη κάτι καταχωρημένο στις γραμμές του grid παίζει μια χαρά Johnyxp64.
    Το θέμα είναι να γίνεται focus και insert πάνω στη γραμμή 'Click here to add a new row'.
    Ουσιαστικά θέλω ο χρήστης να μπορεί να εισάγει πολλά συνημμένα έγγραφα σε ένα task και αυτά να αποθηκεύονται στο dataset μου με το update.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια so far παίδες

    εμ δεν μας τα λες ολα φιλε, μισα μισα και οχι τιποτα αλλο ειναι ουσιαστικες λεπτομεριειςStick out tongue, δεν ειπες οτι προκειτε να περναει σε newrow! δεν μπας ετσι σε νεο row να γραψεις,
    κανε πρωτα me.gridview.addnewrow() και αν εχεις το property (den to exo proxiro tora) Που κανει autofocusnewrow, μετα διαλεξε μια απο τις προιγουμενες μεθοδους να περασεις την τιμουλα σου! πρωτα ομως πρεπει να εισαγεις νεα γραμμη, και μετα μεσα της να γραψεις Wink

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  31-03-2011, 10:51 64801 σε απάντηση της 64800

    Απ: Κουμπί σε devexpress gridView

    Ναι το κατάλαβα εκ των υστέρων ότι οι Info που έδωσα δεν ήταν σαφής.
    Έκανα δουλειά πάντως!!
    Ευχαριστώ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems