Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επιστροφή αποτελεσμάτων αναζήτησης σε XML

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò lexicon. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 18-03-2012, 19:41. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-03-2012, 01:31 69705

    Επιστροφή αποτελεσμάτων αναζήτησης σε XML

    Γεια σας

    Θέλω να εκτελέσω ένα ερώτημα σε μια βάση δεδομένων μέσα απο μια σελίδα αλλά τα αποτελέσματα να τα πάρω σε XML

    Πως΄γίνεται;

  •  18-03-2012, 18:35 69706 σε απάντηση της 69705

    Απ: Επιστροφή αποτελεσμάτων αναζήτησης σε XML

    Μπορείς να ξεκινήσεις από το documentation, αλλά και από άρθρα που υπάρχουν στο internet και που αναλύουν καλύτερα τη μεθοδολογία. Ενδεικτικά, δύο από αυτά είναι:

    1. Retrieving Data as XML from SQL Server
    2. Using the FOR XML Clause to Return Query Results as XML

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  18-03-2012, 19:20 69707 σε απάντηση της 69706

    Απ: Επιστροφή αποτελεσμάτων αναζήτησης σε XML

    Ναι αυτό το 'εχω δει αλλά 'εχει να κάνει με implementation πάνω στον SQL server στον οποίο δεν έχω πρόσβαση

    Εγώ λέω να εκτελέσεις ένα ερώτημα μέσα απο σελίδα και όπως π.χ μπορείς να επιστρέψεις dataset να επιστρέψεις XML

  •  18-03-2012, 19:41 69708 σε απάντηση της 69707

    Απ: Επιστροφή αποτελεσμάτων αναζήτησης σε XML

    Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τι θέλεις να κάνεις και τον τρόπο που ανακτάς τα δεδομένα. Αν η ερώτησή σου αφορά σε μετατροπή XML από datatable τότε έχει να κάνει με την ενότητα του ADO.NET και όχι με τον Sql Server και τις βάσεις δεδομένων. Η γενική απάντηση είναι ότι το DataTable έχει WriteToXml method, αλλά και πάλι φαντάζομαι ότι κάτι άλλο έχεις στο μυαλό σου που δεν το αναφέρεις.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems