Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gioklis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gioklis στις 03-04-2018, 20:41. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-06-2017, 23:01 78113

    Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

    Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

    Και προσπαθώ να καταλάβω  πάνω σε ποια λογική εχει φτιαχτεί …

    Έχω μια εφαρμογή  (από κάποιον άλλο φτιαγμένη ) που προστατεύεται από κάποιο κωδικό …  αρχικά το exe  για να εγκατασταθεί εμφανίζει ένα πρώτο  κωδικό (6 ψηφίο , όπου καταλαβαίνω ότι φτιάχνεται από κάποιο σειριακό  αριθμό  του HD του PC), όπου στην συνέχεια πρέπει  να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή για να σου δώσει τον κωδικό ενεργοποίησης.

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι , όσες φορές προσπαθήσεις να κάνεις την εγκατάσταση  παίρνεις πάντα ένα διαφορετικό πρώτο κωδικό από την προηγούμενη φορά της προσπάθειας (υποθέτω ότι αυτό γίνεται γιατί συνδυάζεται ο σειριακός αριθμός του  PC + ένας  τυχαίος  αριθμό (rand)κάπως ετσι.

    Label1.Caption = Int((Rnd(Text1.Text)) * 899999 + 100000)

    Όπου Text1.Text = σειριακός αριθμός του PC.

    Έχω το παρακάτω ερώτημα?

    Πως  μπορεί ο κατασκευαστής να δίνει τον κωδικό ενεργοποιήσεις αφού κάθε φορά  λαμβάνει ένα τυχαίο αριθμό , λόγο τις σχέσεις αυτής.

    σειριακός αριθμός του PC + τυχαίος αριθμός = (αποτέλεσμα) τυχαίος αριθμός

    κάποιος που μπορεί να βοηθήσει?

    Ευχαριστώ

    Γιώργος

  •  18-06-2017, 13:12 78115 σε απάντηση της 78113

    Απ: Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

    Ευκολο ειναι,

    Ας πούμε ότι ο πρώτος κωδικός πρέπει να είναι ενας 6-ψηφιος με ολα τα ψηφία μονά και ο δεύτερος κωδικός να ειναι ο διπλάσιος του πχ. 135317, και 135317*2.

    Εσυ δίνεις στον κατασκευαστή τον πρώτο κωδικο, ο κατασκευαστης τον ελέγχει  (αν είναι ολα μονά)  και σου δίνει τον δεύτερο κωδικο.

     Η εφαρμογή επίσης κανει τους ίδιους ελέγχους

     

     

  •  20-06-2017, 12:50 78117 σε απάντηση της 78115

    Απ: Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

    Νικό σε ευχαριστώ για την άμεση  απάντηση σου, αλλά προσπάθησα να κάνω  κάποιους απλούς  συνδυασμούς (πχ να πολλαπλασιάσω χ 2, χ 3, χ 4, κλπ το αρχικό 6 ψηφίο Αριθμό, αλλά  δεν παίρνω τον επόμενο 6 ψήφιο  αριθμό ενεργοποίησης ) υπάρχει καμιά άλλη ιδέα?

     Ευχαριστώ, Γιώργος 

  •  20-06-2017, 15:12 78118 σε απάντηση της 78117

    Απ: Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

    Η συνάρτηση μετατροπής του πρώτου κωδικού στον δεύτερο μπορεί να είναι κάτι πολύ πιο πολύπλοκο Π.χ. Sha1("135317" +"hello123$%^")
  •  20-06-2017, 19:34 78119 σε απάντηση της 78118

    Απ: Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

    Νίκο, πράγματι  είναι κάτι … που μόνο  εικασίες μπορώ να κάνω ,

    Έχω μαζέψει μερικές συσχετίσεις από την μετατροπή του πρώτου κωδικού στον δεύτερο, αλλα δεν βγάζω άκρη, δεν μπορώ να βρω την συνάρτηση μετατροπής, για το λόγο αυτό το κοινοποιώ και στο φόρουμ, μήπως κάποιος εχει ασχοληθεί παλιότερα με κάτι τέτοιο ή παρόμοιο και μου δώσει καμιά ιδέα..

    Ευχαριστώ.  Γιώργος 

  •  21-06-2017, 20:41 78122 σε απάντηση της 78119

    Απ: Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

    Δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις. Μιλάμε για *κρυπτογραφικούς* αλγόριθμους. Είναι οι ίδιοι αλγόριθμοι πίσω από το HTTPS, το SSL και τις τραπεζικές σου συναλλαγές.

     

    Είναι αλγόριθμοι που έχουν φτιαχτεί έτσι ώστε και η παραμικρή διαφορά στα δεδομένα να επιστρέφει εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα. Είναι επίσης φτιαγμένοι έτσι ώστε ο υπολογισμός να καθυστερεί επίτηδες. Ακόμα και ο πιο απλός δεν μπορεί να σπάσει από άνθρωπο, ακόμα και αν ξέρει ακριβώς ποιος είναι ο αλγόριθμος - εκτός και αν μιλάμε για κρυπταναλυτές.

     

    Αυτό που γίνεται συνήθως, και ακούς στις ειδήσεις, είναι ότι κάποιοι χρησιμοποιούν ισχυρούς υπολογιστές για να δημιουργήσουν και δοκιμάσουν όλους τους δυνατούς συνδυασμούς δεδομένων. Αυτό είναι δυνατό για παλιότερους αλγόριθμους, αλλά κοστίζει πολύ και σε σίδερο και σε χρόνο.

     

    Έτσι κι αλλιώς, αυτό το forum δεν είναι το καλύτερο σημείο να ρωτήσεις πως να σπάσεις κάποια εφαρμογή. Λιγότερα θα ξοδέψεις αν απλά επικοινωνήσεις με την εταιρεία και ζητήσεις ειδική τιμή για πολλαπλές ενεργοποιήσεις.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-04-2018, 20:41 78258 σε απάντηση της 78122

    Απ: Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό

    Παναγιώτη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου …. Αλλα εμένα με βασανίζει .. μεχρι σήμερα   αυτό το πρόβλημα … δεν ξέρω αν εχεις  δίκιο για «κρυπτογραφικούς αλγορίθμους»  αλλα το θέμα είναι … ότι ..

    Label1.Caption = Int((Rnd(Text1.Text)) * 899999 + 100000)

    Όπου Text1.Text = σειριακός αριθμός του PC.

     

    Τον σειριακό αριθμό κάθε ΗΥ ο κατασκευαστής δεν τον ξέρει !!!!!!!!

    Το Label1.Caption = είναι ένας τυχαίος αριθμός !!!! ….  και όμως ο κατασκευαστής σου δίνει ένα  αριθμό ενεργοποίησης για 1 ΗΥ από το πουθενά !!!!!!!!!

    Ευχαριστώ

    Γιώργος.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems