Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

C++ VS C#;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò tommaσ. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Mitsaras στις 21-03-2006, 09:02. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-03-2006, 21:56 10877

    C++ VS C#;

                Πρόσφατα έμαθα την c#(χάρης τον προσωπικό μου Ιησού[cap]:P) και πλην λίγες μέρες άρχισα να μαθαίνω την c++ και μου ήρθε η  Απορία   ”;”Idea [I]  

    Αν κάποια στιγμή θελήσω να φτιάξω ένα επαγγελματικό πρόγραμμα;

                     Hmm [^o)]

    •     Σε πια γλώσσα θα το φτιάξω;
    •     Θα έχει μεγάλες διάφορές το έργο ανάλογος την γλώσσα που θα διαλέξω;
    •     Έχω ακούσει πως είναι καλύτερα να φτιάχνεις βάσεις δεδομένων με VB, Ισχύει; 
    •     Μήπως είναι καλύτερα να διαλέξω ανάλογος του style μου; Δηλαδή η γλώσσα που μου πάει περισσότερο ( Νομίζω πως είναι η C++ )

     

  •  20-03-2006, 23:05 10881 σε απάντηση της 10877

    Απ: C++ VS C#;

    • Νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να παίξεις με c# αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία. Μαθαίνεται πιο εύκολα και μπορείς να βρείς πολύ περισσότερα παραδείγματα και tutorials.
    • Η VB είναι γλώσσα προγραμματισμού και δεν έχει να κάνει με την κατασκευή μιας βάσης δεδομένων η οποία απλά κρατάει δεδομένα. Είναι μεταξύ τους ανεξάρτητα πράγματα. Μπορείς να δουλέψεις σε όποια γλώσσα θέλεις και να κρατήσεις τα δεδομένα σου σε όποια βάση δεδομένων θέλεις. Η εφαρμογή που θα αναπτύξεις θα μπορεί να συνδέεται με τη βάση δεδομένων και να διαβάζει/γράφει τα δεδομένα σου.
    • Το στυλ σίγουρα είναι καθοριστικός παράγοντας...

    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  20-03-2006, 23:57 10883 σε απάντηση της 10877

    Απ: C++ VS C#;

    Το πρόβλημα δεν είναι αν είναι εύκολη η δύσκολη η γλωσσά αλλά τα αποτελέσματα , σε πια γλωσσά θα είναι γρηγορότερο το πρόγραμμα; Σε πια γλωσσά θα είναι ευκολότερη η διόρθωση και εύρεση λαθων ή στην τοποθετήσει μιας επέκτασης;

    Σίγουρα ίσως να χριστώ χρόνια ακόμα για να γράψω ΕΝΑ επαγγελματικό προγγραμα(αφού είμαι 15 χρονών) … την ερώτηση την κάνω για να ξέρω σε πια γλώσσα να αρχίσω να αποκτάω εμπειρία και γενικά να δίνω μεγαλύτερη σημασία

  •  21-03-2006, 00:09 10884 σε απάντηση της 10883

    Απ: C++ VS C#;

    Αν γνωρίζεις τέλεια και c# και c++, τότε έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις πιο γρήγορο πρόγραμμα σε c++. Όμως σε c# θα το φτιάξεις πιο γρήγορα.

    Άρχισε να παίζεις με c# ή vb για να μπεις στο κλίμα, και αργότερα που θα μπεις στο πανεπιστήμιο παίζεις και με c++.


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  21-03-2006, 09:02 10894 σε απάντηση της 10877

    Απ: C++ VS C#;

    Σίγουρα η χρήση της C++ (managed ή unmanaged) θα σε δυσκολέψει. Όχι απαραίτητα στις βασικές έννοιες, αλλά σε ορισμένα κρίσιμα σημεία, όπως η έλλειψη designer, και το debugging.



    Από εκεί και πέρα, οι VB.Net & C# είναι ιδιαίτερα ισχυρές γλώσσες, και περνάνε την έννοια του RAD σε πολύ ανώτερο επίπεδο από αυτό που ήταν με την VB6.



    Τώρα, αν αφήσουμε τη C++ στην άκρη, το ποια γλώσσα θα επιλέξεις από τις δύο, είναι κυρίως θέμα προτίμησης, και κατά ένα ελάχιστο μέρος, ζήτημα δυνατοτήτων. Προσωπικά, δυσκολεύομαι στην VB.Net να βγάλω άκρη, καθώς είναι υπερβολικά verbose για τα γούστα μου, αλλά και πάλι, προτιμώ τον C# τρόπο δήλωσης των events.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems