Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ποιο antivirus και firewall χρησιμοποιείτε?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò patrick. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος mrpc στις 04-08-2004, 00:47. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-08-2004, 16:34 142

    Ποιο antivirus και firewall χρησιμοποιείτε?

    Το θέμα αυτό έχει αρχίσει να με εκνευρίζει:  Στήνεις ένα PC από την αρχή και το PC "πετάει".  Του βάζεις τα, δυστυχώς, απαραίτητα antivirus και firewall, και αρχίζει να σέρνεται!  Έχω δοκιμάσει Norton, McAffee και ZoneAlarm και δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με κανένα.  Στα Windows 2003 μου τρέχω το AVG (free), αλλά πρόσφατα διάβαζα ότι του "ξεφεύγουν" αρκετά.  Πρόσφατα άκουσα για ένα NOD32, το οποίο (λέει) είναι το κορυφαίο antivirus εδώ και καιρό (είναι και πολύ "ελαφρύ"), μόνο που δεν είναι αρκετά γνωστό.

    Υπάρχει λύση στο πρόβλημα αυτό, ή θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με το "βάρος" των προγραμμάτων αυτών?


    Patrick
  •  03-08-2004, 18:46 143 σε απάντηση της 142

    Re: Ποιο antivirus και firewall χρησιμοποιείτε?

    Στα μισά PC του γραφείου έχουμε Norton AV (από 2002 μέχρι 2004) και σέρνονται. Όσα έχουν NAV 2004 έχουν προβλήματα με το Live Update. Στα άλλα μισά έχουμε Mcafee αλλά και αυτά καθυστερούν.

    Σε κάποια PC με Office 2003 και το SP που κυκλοφόρησε, το NAV φαίνεται να μην καθυστερεί πολύ το άνοιγμα των αρχείων.

    Στο σπίτι τρέχω καμιά δεκαριά μέρες το NOD32 και φαίνεται γρήγορο και προσεγμένο αλλά το ψάχνω ακόμη. Δυστυχώς μας φοβίζουν οι μεγάλοι (Symantec, Mcafee) για τους μικρούς ανταγωνιστές τους.

    Tο AVG το έχω κατεβάσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη. Φαίνεται καλή (και σε καλή τιμή) η λύση τους για servers.

    Για firewalls στηρίζομαι στους routers. Περιμένουμε το SP2 για XP...

    Andreas Tsouchlaris
    My Blog / dotNetZone.gr / autoexec.gr
  •  03-08-2004, 19:02 144 σε απάντηση της 143

    Re: Ποιο antivirus και firewall χρησιμοποιείτε?

     atsouch wrote:
    Στο σπίτι τρέχω καμιά δεκαριά μέρες το NOD32 και φαίνεται γρήγορο και προσεγμένο αλλά το ψάχνω ακόμη. Δυστυχώς μας φοβίζουν οι μεγάλοι (Symantec, Mcafee) για τους μικρούς ανταγωνιστές τους.


    Ναι, αυτό είναι αλήθεια, και γενικά ο κόσμος (και εγώ μαζί) δεν θέλει να "ρισκάρει" σε τέτοια θέματα.  Ακούς για κάτι security response centers και τέτοια που έχει η Symantec και λες, ε, κάτι θα κάνουν.  Όταν όμως βγαίνει ο άγνωστος και σου προσφέρει antivirus, προβληματίζεσαι...

     atsouch wrote:
    Για firewalls στηρίζομαι στους routers. Περιμένουμε το SP2 για XP...


    Καλοί είναι οι routers για να σε προστατεύουν από έξω προς τα μέσα, αλλά εγώ θέλω να ξέρω πότε κάποιο από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ πάει να βγει προς τα έξω και να αποφασίζω εγώ αν θα βγει ή όχι.  Ξέρω πως μπορώ να το κάνω και αυτό με το firewall του router μου, όμως δεν είναι το ίδιο ασφαλές (μπορεί να ανοίξεις την πόρτα ΧΧΧ για το πρόγραμμα Α και να την χρησιμοποιεί και κάποιο άλλο, που δεν το ξέρεις), άσε που είναι αρκετά μανίκι να βρίσκεις όλες τις πόρτες.

    Υπάρχει βέβαια η λύση του ISA Server, αλλά για το σπίτι νομίζω πως είναι λίγο overkill! Wink
    Patrick
  •  03-08-2004, 19:17 145 σε απάντηση της 144

    Re: Ποιο antivirus και firewall χρησιμοποιείτε?

     patrick wrote:


    Καλοί είναι οι routers για να σε προστατεύουν από έξω προς τα μέσα, αλλά εγώ θέλω να ξέρω πότε κάποιο από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ πάει να βγει προς τα έξω και να αποφασίζω εγώ αν θα βγει ή όχι. 

    Patrick


    Για τέτοια χρήση έχω το Norton Internet Security που έχει και κάτι καλό (δεν ξέρω αν υπάρχει σε άλλους), Privacy Control. Καθορίζεις προσωπικά στοιχεία όπως email, πιστωτικές κάρτες, κλπ. και παρακολουθεί τα πακέτα που "φεύγουν" μήπως στείλεις κάτι κατά λάθος ή το πάρουν κάποιοι μόνοι τους!

    Andreas Tsouchlaris
    My Blog / dotNetZone.gr / autoexec.gr
  •  03-08-2004, 19:27 146 σε απάντηση της 145

    Re: Ποιο antivirus και firewall χρησιμοποιείτε?

     atsouch wrote:
    Για τέτοια χρήση έχω το Norton Internet Security που έχει και κάτι καλό (δεν ξέρω αν υπάρχει σε άλλους), Privacy Control. Καθορίζεις προσωπικά στοιχεία όπως email, πιστωτικές κάρτες, κλπ. και παρακολουθεί τα πακέτα που "φεύγουν" μήπως στείλεις κάτι κατά λάθος ή το πάρουν κάποιοι μόνοι τους!

    Ναι, και εγώ αυτό χρησιμοποιώ, και μου φαίνεται αρκετά καλό.  Αυτό το feature που λες και μένα μου αρέσει πολύ - μέχρι βέβαια τη στιγμή που θα βρεθεί μία "τρύπα" στο NIS που θα μπορεί να μπει κάποιος με την άνεσή του και να πάρει όλα τα προσωπικά μας στοιχεία, όμορφα οργανωμένα! Tongue Tied
    Patrick
  •  04-08-2004, 00:47 147 σε απάντηση της 146

    Re: Ποιο antivirus και firewall χρησιμοποιείτε?

    Βάλε linux και δεν θα ξαναέχεις πρόβλημα! Big SmileBig SmileBig Smile
    Βέβαια δεν θα τρέχεις το visual studio...

    Τέσπα, για μένα η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα παλιό pc (συνήθως όλοι όσοι ασχολούμαστε με το 'άθλημα' έχουμε και κάποιο παλιό μας pc), να στήσεις μια πετσοκομένη διανομή του linux και να το κάνεις να λειτουργεί σαν firewall. Θα βρεις ότι χρειάζεσαι αν ψάξεις λίγο στο net. Βάζεις και το F-Prot antivirus μέσα που σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις virus scan στο pc που έχει τα windows μέσω δικτύου και να τα προστατεύει τσεκάροντας τα πακέτα που πηγαινοέρχονται. Το κάνεις να λειτουργεί και σαν printer server αν έχεις κάποια τέτοια ανάγκη και είσαι μια χαρά αξιοποιόντας την ισχύη ενός pc που μέχρι τώρα σκούριαζε Smile

    Άσε που θα έχεις τη δυνατότητα να τρέξεις το PHP Nuke 7.3 που μάταια προσπαθεί το asp.net nuke να το αντιγράψει εδώ και καιρό (κάπου διάβασα ότι ετοιμάζεστε να το χρησιμοποιήσετε) Stick out tongueStick out tongueStick out tongueStick out tongueStick out tongueStick out tongueStick out tongue
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems