Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Pagination σε Mobile Forms

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò StathisMarinos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος StathisMarinos στις 22-10-2004, 15:24. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-09-2004, 13:40 186

    Pagination σε Mobile Forms

    Καλημέρα
    Εχώ το εξής θέμα:
    Έχω ένα σχετικά μεγάλο ερωτηματολόγιο που θέλω να είναι σε μια σελίδα.
    Θέλω όμως ανάλογα με το device που την χτυπάει να γίνεται σωστά το Pagination.
    Η σελίδα έχει ένα form με το pagination=true.
    Το Form έχει 3 panels με το pagination=true.
    Το κάθε panel έχει διάφορα Text boxes πάνω.
    Θα ήθελα να έχω μια διαφορετική σελίδα για κάθε panel ή ακόμα καλύτερα να σπάει η φορμα σε άλλη σελίδα εκεί που πρέπει.
    Προφανώς μπορώ να το κάνω με κώδικά...
    Απλά  μου κάνει εντύπωση ότι δεν φαίνεται να παίζει σωστά το Pagination.
    Εγώ περίμενα το control να προσαρμόζεται στο screen resolution του device που το χτυπάει. Από το list control όμως διαπίστωσα ότι πρέπει να του πεις πόσα items περιμένεις να δείξει σε κάθε σελίδα. Θα μου έκανε έστω και αυτό αν μπορούσα να το ορίσω στο panel (αριθμό γραμμών που θα δείχνει σε κάθε σελίδα).

    Έχει παίξει κανείς με Mobile controls?

  •  28-09-2004, 14:16 201 σε απάντηση της 186

    Re: Pagination σε Mobile Forms

    Επανέρχομαι μήπως και έχει κανείς υπόψη του το εξής:
    στο παρακάτω link
    http://www.webpronews.com/webdevelopment/webapplications/wpn-27-20040123PaginginMobileWebForms.html
    βρήκα ένα άρθρο που αναφέρεται στο πως μπορεί κανεις να φτιάξει αυτό που θέλω, οπότε το δοκίμασα ακριβώς και στο Pocket PC phone δεν κάνει pagination.
    To Pocket PC Phone που χρησιμοποιώ είναι το QTEK 2020 και τρέχει Windows Mobile 2003.
    Επειδή τα Windows Mobile 2003 έχουν τον Pocket Internet Explorer, υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα είναι εκεί.
    Έχει κανείς καμιά ιδέα;

  •  21-10-2004, 16:20 345 σε απάντηση της 201

    Re: Pagination σε Mobile Forms

    Το pagination γίνεται με βάση το μέγεθος της σελίδας se bytes και εξαρτάται από τι υποστηρίζει η συσκευή. Έτσι μπορεί σε ένα PDA το μέγεθος της σελίδας  (σε bytes) να είναι μικρό οπότε να φαίνεται ολόκληρη, αλλά από την άλλη εσυ να θες να την σπάσεις γιατί έχει πολύ πληροφορία. Το θέμα λοιπόν είναι να γίνει κατανοητό ότι το pagination δουλεύει με άλλα κριτήρια  από αυτά που νομίζες
  •  22-10-2004, 15:24 352 σε απάντηση της 345

    Re: Pagination σε Mobile Forms

    Πολύ σωστά το λες. Πράγματι έτσι είναι.
    Μου κάνει όμως εντύπωση, γιατί αυτό που επίσης υποτίθεται λύνουν τα mobile controls είναι το θέμα του screen size. Την πληροφορία αυτή όμως (που όντως επιστρέφει το client device) φαίνεται ότι τα mobile controls δεν έχουν τρόπο να την άξιοποιήσουν.
    Στην περίπτωση μου μάλιστα, όπου το mobile device είναι PDA με mobile windows στην πραγματικότητα τα mobile controls με εμποδίζουν να κάνω την δουλειά μου μια και μου κόβουν για παράδειγμα τα χρώματα (ενώ προφανώς ο Browser τα υποστηρίζει).
    Οπότε έχω καταλήξει ότι καλύτερα να φτιάξω μια κανονική asp.net εφαρμογή με κανονικά contols έχοντας υπόψη μου το device που θα την χρησιμοποιήσει να ξεμπερδέψω...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems