Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Περί πνευματικών δικαιωμάτων και αδειών χρήσης

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò SnakeEyes. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimkasta στις 04-12-2006, 14:41. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-12-2006, 11:54 21609

    Περί πνευματικών δικαιωμάτων και αδειών χρήσης

    Γειας σας,

    Θα μπορούσατε να μου πείτε τι χρειάζεται από άδειεις χρήσεις, πνευματικά δικαιώματα κτλ. για να στήσει κάποιος στο σπίτι του
    ένα server με σκοπό να αναπτύσει και να ανεβάζει asp .net σελίδες σε συνδυασμό με sql server?

    Eπίσης πια η διαφορά με την απέντατι όχθη δηλ. php mysql και apetche


    "...κάπου μακριά οι άνθρωποι θα νομίζουν πως είναι ακόμα ζωντανοί..."
  •  04-12-2006, 12:03 21611 σε απάντηση της 21609

    Απ: Περί πνευματικών δικαιωμάτων και αδειών χρήσης

    Για έναν απλό σέρβερ θα χρειαστείς είτε windows 2000 είτε Windows XP pro για να έχουνε IIS. Μπορείς να βάλεις και 2003 αλλα΄η άδεια μάλλον τσούζει.

    Για την βάση τώρα μπορείς να βάλεις την έκδοση SQL 2005 Express που δεν χρειάζεται άδεια.

    Το framework .NEΤ δεν χρειάζεται κάποια άδεια.

    Από κει και πέρα αν θέλεις να βάλεις και κάποια εμπορική εφαρμογή, προφανώς θα χρειαστείς και άδεια για αυτή, ανάλογα με τη χρήση και την πολιτική της εταιρείας.

    Οι πρακτικές διαφορές με php, apache, linux είναι αρκετές...

    Σε επίπεδο αδειών θεωρητικά δεν χρειάζεσαι τίποτε για αυτά.
    Simple Photography
  •  04-12-2006, 12:14 21612 σε απάντηση της 21611

    Απ: Περί πνευματικών δικαιωμάτων και αδειών χρήσης

    Έχω την εντύπωση ότι το authentication στον IIS πρέπει να είναι anonymous και να κάνεις authentication από την εφαρμογή σου , αλλοιώς θα χρειαστείς άδειες χρήσεις ( CALS ) για το λειτουργικό ή internet connector licence .

    Επίσης τα pro λειτουργικά ( win 2000 / xp ) θα σου δώσουν max 10 concurrent connections στον IIS .

    Αν είναι κάτι από τα παραπανω λανθασμένο θα με ενδιέφερε και εμένα το θέμα .

  •  04-12-2006, 13:08 21614 σε απάντηση της 21612

    Απ: Περί πνευματικών δικαιωμάτων και αδειών χρήσης

    ίσως έχει ενδιαφέρον και η web edition του win 2003 server. Έχει κι αυτή βέβαια κόστος αλλά μικρότερο από τις άλλες εκδόσεις
  •  04-12-2006, 14:41 21628 σε απάντηση της 21614

    Απ: Περί πνευματικών δικαιωμάτων και αδειών χρήσης

    Για το authentication μπορείς να παίξεις και με impersonation αν δεν θέλεις να παίξεις με web-forms και να αποφύγεις την ανάγκη για πολλές άδειες.

    Για τα concurrent connections στον IIS δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, μιας και ένα τέτοιο στήσιμο συνήθως έχει σχετικά περιορισμένο κοινό, το οποίο δεν έχει πρόβλημα να έχει ένα μικρό lag όσο σερβίρονται οι άλλοι και στη συνέχεια αυτός. Το πιο πιθανό είναι να έχεις καθυστερήσεις από το upload της ADSL παρά από τον περιορισμό των connections (κάνω απλά εικασίες για το κοινό...).
    Simple Photography
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems