Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εφαρμογή για το κλείσιμο του υπολογιστή

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dark Dominion. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dark Dominion στις 05-02-2007, 18:07. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-02-2007, 14:35 24468

    Εφαρμογή για το κλείσιμο του υπολογιστή

    Φτιάχνω μια εφαρμογή που θα μπορεί να κλείνει και να κάνει επανεκίνηση τον υπολογιστή που την εκτελεί. Έχω κολήσει όμως στο validation. Θέλω όταν ο χρήστης βάζει μία τιμή (η οποία δηλώνει το χρόνο σε λεπτά) και αυτή είναι χαρακτήρας να του πετάει μήνυμα λάθους με το error report αφού έχει πρώτα πατήσει το κουμπί για shutdown η restart. Στη περίπτωση όμως που το textbox παραμείνει κενό δε θέλω να εμφανίζεται κάποιο μήνυμα, γιατί μπορεί ο χρήστης να επέλεξε να κάνει άλλη διαδικασία. Δηλαδή να έβαλε κάποια τιμή στο shutdown textbox, να το μετάνιωσε και μετά να πάτησε να κάνει επανεκίνηση μετά από κάποια συγκεκριμένη ώρα. Να και ένα screenshot για να μη μπερδεύεστε.



    Τώρα το validation που κάνω είναι το εξής:

    Private Sub txtShutdownMinutes_Validating(ByVal sender As Object, _
    ByVal e As System.ComponentModel.CancelEventArgs) _
    Handles txtShutdownMinutes.Validating

    If Not IsNumeric(txtShutdownMinutes.Text) Then

    ErrProv.SetError(txtShutdownMinutes, "Not a numeric value!!!")

    Else

    ErrProv.SetError(txtShutdownMinutes, "")

    End If

    End Sub



    Κουλούρης Θάνος
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  03-02-2007, 16:05 24469 σε απάντηση της 24468

    Απ: Εφαρμογή για το κλείσιμο του υπολογιστή

    Στο συγκεκριμένο ερώτημα η απάντηση είναι μάλλον απλή: το
    If Not IsNumeric(txtShutdownMinutes.Text) Then
    θα πρέπει να γίνει
    If txtShutdownMinutes.Text.Length > 0 And Not IsNumeric(txtShutdownMinutes.Text) Then

    Έχω όμως και μερικά γενικότερα σχόλια επί της οθονιάς που δείχνεις:
    1. Εφόσον οι επιλογές που έχεις για τα shutdown/restart είναι όμοιες, δε χρειάζεσαι δύο ομάδες από controls και δύο κουμπιά. Αρκεί ένα ζευγάρι από radios ή ένα combo που θα επιλέγεις το shutdown και το restart, και ένα κουμπί που ανάλογα με την επιλογή του χρήστη θα λέει "Shutdown" ή "Restart"
    2. Το κουμπί "Abort" τι κάνει; Αν ακυρώνει το προγραμματισμένο shutdown, είναι καλύτερο να φαίνεται ή να είναι enabled μόνο εφόσον έχεις ήδη ζητήσει προγραμματισμένο shutdown. Επίσης η θέση του δεν είναι δίπλα στο exit, αλλά κοντά στο κουμπί του οποίου την ενέργεια ακυρώνει.
    3. Δίπλα στο textbox όπου ο χρήστης εισάγει το πλήθος των λεπτών, μπορείς να βάλεις ένα numeric up/down. Νομίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι αν κάνεις attach το up/down στο textbox, τότε κάνει αυτό κάποιο έλεγχο για την εισαγωγή αριθμητικών χαρακτήρων.
    Αυτά, και συνέχισε την καλή προσπάθεια Smile

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  05-02-2007, 18:07 24563 σε απάντηση της 24469

    Απ: Εφαρμογή για το κλείσιμο του υπολογιστή

    Όντως κόλλησα σε κάτι απλό τελικά Smile

    1. Έχεις δίκιο, ίσως να είναι ποιο πρακτικό έτσι, θα το δοκιμάσω.
    2. Το abort ακυρώνει το προγραμματισμένο shutdown η restart. Το είχα βάλει και στα 2, αλλά μου είχε φανεί χαζό να το έχω δύο φορές αφου στην ουσία εκτελεί τον ίδιο κώδικα.
    3. Ναι κάνει έλεγχο, το δοκίμασα.


    Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να πληκτρολογώ μέχρι 3 χαρακτήρες σε Numeric Up / Down;

    Κουλούρης Θάνος
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems