Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

stratis_vip

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò stratis_vip. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος stratis_vip στις 23-04-2007, 08:20. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-04-2007, 08:20 30756

    stratis_vip

    Καλημέρες στα παιδιά (κάθε ηλικίας).

    Είμαι ο Στρατής , και είμαι προγραμματιστής. (όχι, όχι μη φωνάζετε "ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ", είναι από άλλη ομάδα "συζητήσεων" Wink)

    Για την ακρίβεια είμαι "ερασιτέχνης" επαγγελματίας προγραμματιστής, αφού η κύρια δουλειά μου (η πρωινή όπως τη λέω) είναι σε μεγάλη κρατική επιχείρηση, με υποκαταστήματα σε όλη την Ελλάδα.

    Ασχολούμε 15 χρόνια (απο τα 36 που ζω) με ανάπτυξη εφαρμογών, αρχικά σε Pascal και μετέπειτα σε Delphi. Όσοι έχουν γνωρίσει την οικογένεια Pascal και υιοί, θα καταλάβουν πολύ καλύτερα, ότι λόγω της γλώσσας γνωρίζω, μερικώς είναι η αλήθεια, C/C++. Για να σας φέρω ένα παράδειγμα, πως ο νέος(α) πάει στο φροντιστήριο και μαθαίνει να διαβάζει αγγλικά, αλλά ποτέ δε τα μιλά, έτσι και γω όπως πιστεύω και κάθε pascalίστας, διαβάζω σχεδόν τέλεια τα προγράμματα της c/c++, αλλά φυσικά ζορίζομαι να τα γράψω, διότι άλλη λογική έχω μάθει τόσα χρόνια.

    Μεγάλος πρόλογος, για να καταλήξω, στο ότι με τη C# είναι αλλιώς, γιατί η νοοτροπία της είναι πολύ πιο προσιτή σαν λογική στους "ομοιοπαθούντες", και φυσικά, κατά την άποψη μου το μέλλον στον προγραμματισμό.

    Να μαι λοιπόν και γώ εδώ, με διάθεση να βοηθήσω όπου μπορώ, μιας και όταν ξεκινούσα εγώ, δυστυχώς δεν υπήρχαν τέτοιες πολυτέλειες - ιντερνέτ, φόρουμ κλπ- και φυσικά να λύσω και τις απορίες που έχω κάνοντας την αλλαγή από τη μια γλώσσα στην άλλη.

    Για όσους τα κατάφεραν και είχαν την υπομομή να διαβάσουν ως εδώ, καλώς σας βρήκα. Ειλικρινά χάρηκα πολύ.

    Στρατής

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems