Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σχετικά με προγραμματισμό σε κινητό τηλέφωνο.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò kostbill. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dgiassiranis στις 22-08-2010, 16:41. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-08-2007, 12:02 34391

    Σχετικά με προγραμματισμό σε κινητό τηλέφωνο.

    Καλησπέρα.

    Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με προγραμματισμό σε κινητό τηλέφωνο. Πιο συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι να προγραμματίσω σε Java κινητά τηλέφωνα που τρέχουν σε λειτουργικά Microsoft Windows Mobile καθώς και Symbian.

    Είμαι ήδη C programmer όμως είμαι τελέιως ανίδεος απο Java, δε νομίζω να με δυσκολέψει η γλώσσα, όμως έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις πλατφόρμες προγραμματισμού.

    Πιο συγκεκριμένα:
    (1) Ο προγραμματισμός σε Java στα δυο αυτά λειτουργικά συστήματα θα είναι ο ίδιος 'η θα υπάρχουν διαφορές όπως σε διάφορους C compilers?
    (2) Ποιός παρέχει πλατφόρμες προγραμματισμού (compilers/debuggers/emulators)σε Java στα δυο αυτά λειτουργικά συστήματα? Πόσο κοστίζουν?
    (3) Πού θα βρώ τα API του κάθε κινητού για το συγκεκριμένο hardware του κάθε κινητού?
    (4) Πώς γίνεται download η εφαρμογή στην συσκευή?

    Ευχαριστώ πολύ.

     

  •  22-08-2007, 01:12 34412 σε απάντηση της 34391

    Απ: Σχετικά με προγραμματισμό σε κινητό τηλέφωνο.

    Καλησπέρα και σ' εσένα.

    Πρώτα απ΄όλα δεν υπάρχουν Java κινητά τηλεφώνα. Υπάρχουν κινητά τα οποία έχουν λειτουργίκο σύστημα Symbian ή Microsoft Windows Mobile ή κάποιο άλλο (όπως γνωρίζω πρόσφατα κυκλοφόρησε κινητό με λειτουργίκο linux).  Τώρα όσο αφορά τις ερωτήσεις σου.
    Έχω ασχοληθεί μόνο με προγραμματισμό Java σε Symbian. Πρώτα θα ήθελα να σου πω οτι το API της Java 2 Micro Edition (J2ME) είναι προσανατολισμένο για development παιχνιδίων και όχι κάποιας σχετικά σοβαρής εφαρμογής. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ακούσει προγραμματισμό Java σε Windows Mobile. Δεν πρέπει καν να υπάρχει JVM για Windows Mobile τουλάχιστον της Sun. Ίσως να υπάρχει κάποιας τρίτης εταιρίας και μάλιστα όχι free. Συνήθως αυτοί που θέλουν να ασχοληθούν με προγραμματισμό σε Windows Mobile προτιμουν το .ΝΕΤ Compact Framework.
    Απαντώντας στην δεύτερη ερώτηση σου για την ανάπτυξη εφαρμογών σε Java μπόρεις να χρησιμοποιήσεις το Netbeans ή το Eclipse (χωρίς να αποκλείω κάποιο άλλο). Τα δύο αυτά μάλιστα περιέχουν emulators και είναι free. Κάτι ανάλογο ισχύει και για το .NET Compact Framework οπού μπορεις να χρησιμοποιήσεις το Visual Studio το οποίο περιέχει emulators αλλα δεν είναι free.
    Όσο αφορά την τρίτη ερωτησή σου η κάθε εταιρία έχει και το δικό της API πέρα απ' αυτό της Sun το οποίο είναι free και μπορείς να το κατεβάσεις από το web site της όπως επίσης και κάποιους emulators (Συνήθως κάτω από κάποιο section developers).
    Τέλος το deployment της Java (για Symbian κινητά) εφαρμογής  γίνεται κατεβάζοντας τα jar και jad files στο κινητό σου. Όσο αφόρα το deployment .ΝΕΤ εφαρμογής γίνεται κατεβάζοντας το παραγόμενο cab file στην συσκευή και εκτελώντας το. Περισσότερες πλητροφορίες μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε site που ασχολείται με αυτά τα θέματα.
    Πάντως θα ήθελα να σημειώσω ότι υπάρχουν μεγάλες ασυμβατότητες μεταξύ των κινητών ακόμα και μεταξύ μοντέλων της ίδιας εταιρίας. Γράφοντας π.χ μια Java εφαρμογή για κινητό Nokia είναι σχεδόν σίγουρο ότι δε θα παίζει σε κινητό Ericsson έχοντας και τα δύο λειτουργικό Symbian. Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να βγάζεις διαφορετική έκδοση και κάθε τύπο κινητού.

    Ελπίζω να σε κάλυψα.


    Κων/νος Ρεκαλίδης
  •  22-08-2007, 13:22 34428 σε απάντηση της 34391

    Απ: Σχετικά με προγραμματισμό σε κινητό τηλέφωνο.

    Χωρίς να είμαι κανένας ειδήμον έχοντας ασχοληθεί μόνο με Java και όχι με mobile programming, μπορώ να σου πω τα εξής: Αρχικά να πούμε ότι η Java είναι τεχνολογία της Sun, οπότε αν ρίξεις μια ματιά στο site της ίσως σου λυθούν αρκετές απορίες.

    Στο πρώτο σου ερώτημα να σου πω ότι η Java είναι ίδια για όπου κι αν προγραμματίσεις. Προσοχή όμως: πρέπει να προγραμματίσεις στη Java ME (Mobile Edition) η οποία διαφέρει από την SE (Standard Edition). Οπότε ένα desktop application έχει σοβαρές πιθανότητες να μην μπορεί να τρέξει στη JVM ενός mobile συστήματος.

    Στο δεύτερο ερώτημα απάντησα ήδη νομίζω: Sun Microsystems (http://www.sun.com/)

    Στο τρίτο ερώτημα θα είμαι ειλικρινής: Δε γνωρίζω ακριβώς. Αλλά λόγω της φιλοσοφίας της γλώσσας η, JVM είναι αυτή που προσαρμόζεται στο εκάστοτε hardware ώστε ο προγραμματιστής να προγραμματίζει με τον ίδιο τρόπο παντου.

    Στο τέταρτο ερώτημα δε γνωρίζω να απαντήσω!!!

     

    Σε γενικές γραμμές η Java διαφέρει ως φιλοσοφία από τη C και ίσως σου πάρει κάποιο χρόνο να εξοικειωθείς μαζί της. Ένα καλό εργαλείο να ξεκινήσεις είναι το netbeans ide (http://www.netbeans.org/) το οποίο όμως – δυστυχώς – είναι κάπως μνημοβόρο, αλλά περιλαμβάνει modules για mobile programming. Αυτά, και ό,τι άλλο χρειάζεσαι εδώ είμαστε!!

     


    Πλιζ ντοντ ράιτ γκρίκλισ. Άι καντ ριντ δεμ. Egina katanoitos?
  •  22-08-2010, 16:41 59707 σε απάντηση της 34428

    Απ: Σχετικά με προγραμματισμό σε κινητό τηλέφωνο.

    Normal 0 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}

    Παιδιά καλησπέρα και από έναν μη προγραμματιστή ( παλιά το 89 περίπου σπούδασα την basic – αρχαία γλώσσα αλλά έχω την αντίληψη για το πώς λειτουργεί το θέμα πρόγραμμα, πίνακες εντολές κ.λ.π.)

    Η ερώτησή μου είναι πολύ σημαντική για μένα και αφορά την δημιουργία προγραμμάτων για κινητά κατά πάσα πιθανότητα java.

    Το πρόγραμμα που θέλω να δημιουργήσω ή να μου το δημιουργήσουν επ΄ αμοιβής φυσικά είναι το εξής απλό.

    έστω ότι έχω 100 τρακ μουσικής, το τρακ 1,2,3,4....99,100 (mp3)
    θέλω να τα βάλω σε μία λίστα μουσικής
    κατά τη διάρκεια της ακρόασης οποιουδήποτε τρακ θέλω με οποιοδήποτε κουμπί του κινητού να πηγαίνει σε προκαθορισμένο τρακ και όχι στο επόμενο.
    δηλ. έστω ότι ακούω το τρακ 45. αν πατήσω το κουμπί στα πρώτα 2 δευτερολεπτα  (οποιοδήποτε 0,1,2,3 κ.λ.π.) θέλω να πάει στο 30 τρακ π.χ. ενώ αν πατηθεί κατα τη συνέχεια να πάει στο τρακ 51 ενω αν τελειώσει χωρίς να πατηθεί πλήκτρο να πάει στο 12 τρακ
    οι αριθμοί 30 51 και 12 θα ισχύουν για το τρακ 45 ενω κάθε τρακ θα έχει τις δικές του ρυθμίσεις για το ποιο κομμάτι θα παίζεται μετά αν πατηθεί στα πρώτα 2 δυτερόλεπτα ή κατά την διάρκεια ή αφού τελιώσει.
    Οι "συντεταγμένες" του κάθε τρακ θα μπορούσαν να είναι στην αρχή του τίτλου του δηλ. τρακ 1-13-25-38   το 1 είναι η θέση του δηλ είναι το τρακ 1 στη λίστα μας, το 13 είναι το τρακ που θα πάει αν πατηθεί κουμπί στα πρώτα 2 δευτ, (τα 2 δευτερόλεπτα θα είναι στανταρ) το 25 είναι το τρακ που θα παιχτεί μετά αν πατηθεί κουμπί κατα τη διάρκεια που παίζει και το 38 θα είναι το τρακ που θα παιχτεί αμέσως μετά αφου τελειώσει το 1.
    Αν πάλι δεν μπορεί να γίνει στον τίτλο του τράκ θα μπορούσε να γίνει σε μια βάση δεδομένων και τα τρακ να είναι ανώνυμα.. δηλ. τρακ 01 τρακ 02 κ.λ.π. και στη βάση δεδομένων DATA 01-13-25-38###02-33-20-26### να περιγράφονται οι συντεταγμένες του κάθε τρακ....

    Το θέμα είναι να μπορεί να γίνει ένα πρόγραμμα που να μπορεί κανείς να προσθαφερεί τρακ καθώς και να επεμβαίνει στις συντεταγμένες του κάθε ενός

    Υπάρχει πιθανότητα να μπορεί να γίνει αυτό με αυτόν τον τρόπο ή η όλη διαδικασία μεταπήδησης από τρακ σε τρακ (συντεταγμένες) να πρέπει να υπάρχουν μέσα στο πρόγραμμα οπότε μόνο ο προγραμματιστής να μπορεί να το φτιάξει για συγκεκριμένα τρακ και να μη μπορεί να τροποποιείται από άλλον?

    Υπάρχει πιθανότητα σε εύλογο χρονικό διάστημα να μάθω όσα χρειάζεται για την java και να το δημιουργήσω  μόνος μου ή να μπορώ να τροποποιώ ένα είδη υπάρχον.

    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ψάχνω αρκετούς μήνες να βρω λύση και δεν βρίσκω και είναι πολύ σημαντικό ένα τέτοιο πρόγραμμα για μένα ( θα είναι κομμάτι ενός εκπαιδευτικού προγράμματος για κινητά)

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems