Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

FlexGrid και .net

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò bonset. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος bonset στις 22-05-2008, 14:52. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-05-2008, 12:57 42140

    FlexGrid και .net

    Καλημέρα σε όλους

    Οι ερώσεις μου αφορούν τη συμπεριφορά του flexgrid σε σχέση με τον τελικό χρήστη καθώς και την εύρεση ενός αντίστοιχου δωρεάν ή default control σε .NETπεριβάλλον.

    Συγχωρέστε μου το εντελώς novice επίπεδο της ερώτησης Embarrassed.... αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με winforms Embarrassed

    FlexGrid και συμπεριφορά ως προς τον τελικό χρήστη

    Πόσο εύκολο είναι, ξεκινώντας από ενα κελί (π.χ Α1) να κάνω click and drug ώστε να γεμίσω μία περιοχή γειτονικών κελιών με την τιμή του αρχικού κελιού;

    FlexGrid και αντίστοιχο control σε .NET

    To flexgrid υποστηρίζεται για ανάπτυξη σε .NET περιβάλλον; Ποια έκδοση; Ποιο είναι το αντίστοιχο control; Πόσο εύκολο είναι να έχω τη συμπεριφορά που περιγράφω παραπάνω;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
    Desperate Toula from Paris

  •  22-05-2008, 13:59 42147 σε απάντηση της 42140

    Απ: FlexGrid και .net

    Κάτι μου λέει ότι έμπλεξες με migration από VB6 σε .NET ... 6 χρόνια αφού καταργήθηκε. Σκέφτηκες να καταταγείς στην Λεγεώνα των Ξένων? Stick out tongue

    Το αντίστοιχο control για το Visual Studio 2008 είναι το DataGridView. Αν κατάλαβα, αυτό που ζητάς δεν έχει να κάνει με drag & drop αλλά με γέμισμα περιοχής όπως στο Excel. Από μόνο του το DataGridView δεν έχει έτοιμο αυτό το functionality αλλά θα μπορούσες να το φτιάξεις. Καταρχήν, μπορείς να επιλέξεις πολλά κελιά και στο SelectionChanged event να τα γεμίσεις όλα με κάποια τιμή. Ο παρακάτω κώδικας είναι ένα αρκετά χοντροκομμένο παράδειγμα, καθώς δεν δίνει στο χρήστη να καταλάβει τί γίνεται, και επειδή οι τιμές των πεδίων αλλάζουν καθώς αλλάζει το selection ... δηλαδή κάθε φορά που μετακινείς το ποντίκι:

    private object initialValue = null;

    private void dataGridView1_SelectionChanged(object sender, EventArgs e)
    {
       if (dataGridView1.SelectedCells.Count==1)
          initialValue = dataGridView1.SelectedCells[0].Value;
       else if (dataGridView1.SelectedCells.Count > 1 && initialValue!=null)
       {
          foreach (DataGridViewCell cell in dataGridView1.SelectedCells)
          {
             cell.Value = initialValue; 
          }
          initialValue = null;
    }
    }

    Υπάρχουν όμως και πολλά άλλα controls από άλλες εταιρείες όπως η DevExpress, η Telerik και η ComponentOne, η εταιρεία η οποία είχε φτιάξει το αρχικό FlexGrid. Τα νέα controls κάνουν απείρως περισσότερα πράγματα από το Flexgrid, όπως π.χ. να παρέχουν themes, Outlook grids κλπ.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-05-2008, 14:52 42152 σε απάντηση της 42147

    Απ: FlexGrid και .net

    Καλά σου λέει αυτό το κάτι... yeap migration από VB6 σε .net Big Smile

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Παναγιώτη για την ολοκληρωμένη απάντηση και για τον κώδικα!!!

    Όσο για τη Λεγεώνα των Ξένων... έχω ήδη καταταγεί από τον Αύγουστο του 2006!
    Άμα σκέφτεσαι να κάνεις καμιά βόλτα από το Παρίσι κάνε μου σήμα Wink . Γνωρίζω την πόλη πολύ καλάSmile.

    Ευχαριστώ ακόμη μια φορά ή 1000 mercis που λένε και οι Γάλλοι.

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems