Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

"Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò patrick. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος tedman στις 22-11-2004, 14:56. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-11-2004, 18:52 433

    "Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

    Εεεεε, πια, δεν μπορώ - θα σκάσω σήμερα! 

    Φαντάζομαι οι περισσότεροι ξέρετε ότι είμαι αυτό που θα λέγαμε "Microsoft Oriented".  Δεν θα μιλήσω όμως τώρα για το θέμα αυτό (αν και είναι κάτι για το οποίο πιστεύω ότι θα έπρεπε να γίνει μία ζεστή συζήτηση!).  Θα μιλήσω για browsers.

    Στις 22 Οκτώβρη 2002, έλαβα αυτό το μήνυμα:


    Monday, October 28, 2002

    Patrick Malone

    Thank you for purchasing Opera 6.x for Windows registered to:

    Patrick Malone

    *License Opera 6.x for 1 OS: Windows
    *Free upgrade Opera 7.x for 1 OS: Windows
    *6 Months Free Premium OperaMail with Opera 7.x Windows release


    Ναι - όχι μόνο χρησιμοποιώ κάποιον άλλο browser από τον IE, αλλά τον έχω αγοράσει κιόλας - τόσο ευχαριστημένος ήμουν (και συνεχίζω να είμαι) από αυτό το προϊόν. 

    Προχτές, αντικατέστησα τον Opera με τον Firefox 1.0 (εντάξει, χρησιμοποιούσα και παλαιότερα Firefox, αλλά προχτές βγήκε η πρώτη κανονική release).  Δεν μπορώ να πω ότι έχω "βολευτεί" ακόμα (το plugin με τα mouse gestures δεν παίζει ακριβώς όπως θέλω, και μερικές φορές μου ανοίγει άλλο παράθυρο αντί για άλλο tab), όμως λύθηκαν αρκετά προβλήματα συμβατότητας που είχα με websites (μεταξύ αυτών και το dotNetZone), και πιστεύω και πως ο Firefox είναι σημαντικά πιο γρήγορος από τον Opera.  Προσέξτε:  δεν μπαίνω καν στον κόπο να συγκρίνω τον Firefox με τον IE - δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος...

    Που θέλω να καταλήξω:  Ξέρω πολύ κόσμο που είναι σαν και μένα: "Microsoft Oriented", αλλά εδώ και καιρό έχουν παρατήσει τον IE και τον χρησιμοποιούν μόνο σε μερικά sites που είναι IE specific.  Οι άνθρωποι αυτοί είναι άνθρωποι της τεχνολογίας - είναι αυτοί που θα φτιάξουν τα επόμενα sites (και θα τα κάνουν να μην είναι IE specific), είναι αυτοί τους οποίους θα πάρει τηλέφωνο ο "άσχετος από κομπιούτερ" φίλος και θα ρωτήσει ποιον browser να βάλει, είναι αυτοί που θα αποφασίσουν ποιον browser θα υιοθετήσει μία εταιρία, είναι αυτοί που θα φτιάξουν plugins για τον Firefox και θα μεγαλώσουν το community του.

    Και από την άλλη, βλέπω την Microsoft να λέει "Δεν απειλούμαστε..."  Τι είναι αυτό ρε παιδιά?  Αλαζονεία, ηλιθιότητα, ή πραγματικότητα?  Όσο μεγάλο και να είναι το market share του IE, η δική μου άποψη είναι ότι αν δεν κάνει κάτι η Microsoft, θα αρχίσει να χάνει μονάδες από το ποσοστό της...

    Patrick
  •  12-11-2004, 16:37 452 σε απάντηση της 433

    Re: "Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

    Δεν με ενδιαφέρει αν χάσει ποσοστό από τον Internet Explorer η Microsoft, γιατί κάνει καλό στον ανταγωνισμό.
    Το παράδειγμα που λες για το ποιον browser θα προτείνουν οι developers έχεις απόλυτο δίκιο. Εδειξα στον αδερφό μου πριν λίγο καιρό το Opera και τώρα το Firefox (ο αδερφός μου είναι εντελώς άσχετος με υπολογιστές) και δεν θέλει ούτε να τον δει τον IE!!! Surprise Τόσο πολύ που μετά από το format με είχε πρίξει μέχρι να του σετάρω το Firefox!!!!
    Τώρα για να σε βοηθήσω λιγάκι άμοιρε Patrick.... Κατέβασε τον plug-in TabbedBrowser Preferences (είναι για την 1.0PR verison δεν ξέρω αν παίζει για την 1.0) και θα βελτιωθούν πολλά από τα προβλήματα με τα Tabs.
    Και εγώ έχω εντυπωσιαστεί με την ταχύτητά του. Είναι απίστευτα πιο γρήγορος. Βέβαια σε μία δοκιμή ενός Web Application που έχω φτιάξει στο γραφείο, που κατεβάζει ένα table πολύ μεγάλο ο IE ήταν πιο γρήγορος Surprise στο να το εμφανίσει ολόκληρο. Αν κατάλαβα καλά το Firefox μορφοποιεί το table την ώρα που κατεβαίνει, οπότε κάθε νέα σειρά άλλαζε το layout του πίνακα, ενώ ο IE πρώτα κατέβαζε όλον τον πίνακα και μετά μορφοποιούσε...
    But ....   Firefox Rulezzzzzzz !!!!!!!!!!!!!!!!Big SmileBig SmileBig Smile

    There are 10 types of people in this world... Ones that understand binary and the ones that don't.
  •  12-11-2004, 16:41 454 σε απάντηση της 452

    Re: "Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

    Δεν παίζει, αλλά υποθέτω ότι είναι θέμα ημερών να βγει νέα έκδοση! Wink  Αυτό που έκανα (και μου άρεσε πολύ) είναι σε ένα άδειο παράθυρο έγραψα about:config και μου έβγαλε όλα τα setttings του Firefox τα οποία με double-click τα κάνεις toggle!  Βρήκα λοιπόν ένα που λέει στον Firefox να ανοίγει τα νέα tabs στο background, και είμαι πιο χαρούμενος!

    Patrick
  •  12-11-2004, 16:45 456 σε απάντηση της 454

    Re: "Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

    Στην ουσία το plug-in σου δίνει ένα καλύτερο interface από το about:config. Δεν κάνει τίποτα παραπάνω. Αλλά έχει μαζεμένα όλα τα settings για το Tabbed Browsing.
    AAAAA... Οσο για τον τίτλο του thread... Εμένα δε με απειλεί καθόλου!!!! Stick out tongue

    There are 10 types of people in this world... Ones that understand binary and the ones that don't.
  •  12-11-2004, 17:25 457 σε απάντηση της 456

    Re: "Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

    Φτιάξε το Poll να δούμε τι χρησιμοποιούμε εμείς εδώ στο φόρουμ.

    Sex is like programing; One mistake, and you will have to support it for the rest of your life…
  •  12-11-2004, 20:16 458 σε απάντηση της 457

    Re: "Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

     raPhaeL wrote:
    Φτιάξε το Poll να δούμε τι χρησιμοποιούμε εμείς εδώ στο φόρουμ.

    Βασικά δεν χρειάζεται το poll.  Έχω τα logs του IIS.  Μάλιστα τα κοίταζα εχτές το βράδυ, γιατί ήμουνα και εγώ περίεργος να δω τι γίνεται.  Παίζει πολύ Firefox!  Θέλω όμως να βρω ένα πρόγραμμα που να τα παρουσιάζει όμορφα για να σας τα δείξω.  Ξέρει κανείς κανένα (προτιμώ να είναι σε ASP.NET)?

    Patrick
  •  12-11-2004, 23:40 460 σε απάντηση της 458

    Re: "Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

    Για ρίξε μια ματιά εδώ. Δεν είναι ακριβώς αυτό που θες αλλά έχει download source code.
    Αν και δε νομίζω να βρεις χρόνο να το προσαρμόσεις!!! Stick out tongue Εχεις και υποχρεώσεις!!! Stick out tongueStick out tongueStick out tongue

    Big Smile


    There are 10 types of people in this world... Ones that understand binary and the ones that don't.
  •  22-11-2004, 14:56 503 σε απάντηση της 458

    Re: "Ο Firefox δεν μας απειλεί..."

    Μην ξεχνάς οτι πρόκειται για site που απευθύνεται σε developers, άτομα τεχνικά κατα κύριο λόγο. Είναι λογικό να έχουμε ψάξει ανάμεσα σε άλλα και το θέμα του πιο βολικού για εμάς browser. Πολλά άτομα δεν κάνουν τη μετάβαση γιατι δεν είναι σε θέση ούτε να εγκαταστήσουν το προϊόν, άν μάλιστα το έχουν ακούσει . Στην καλύτερη θα το βρούν σε κάποιο CD περιοδικού πληροφορικής και ακολουθώντας τις οδηγίες της στήλης μπορεί να βγάλουν άκρη.

    Πάντως σχεδόν σίγουρα αν μπούν στο .netzone θα είναι απο περιέργεια.

    . . . I didn't know it was impossible when I did it.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems