Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Out of stack space???

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Michelle. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Michelle στις 17-08-2005, 20:58. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-08-2005, 17:29 4347

    Out of stack space???

    Βρε παιδιά, δουλεύω στο πρόγραμμα μου και απο τότε που άλλαξα κάτι παραμικρό (μια πραξούλα)  όταν πάω να το τρέξω προς στιγμήν κολλάει η Visual Basic και μετά μου βγάζει error 28 - Out of stack space!!! Τι΄ναι τούτο βρε παιδιά?? Πρώτη φορά το βλέπω!! Στην αρχη νόμιζα οτι φταέι η ραμ μου επειδη είχα το πισι 3 μέρες ανοιχτό και είχα πολλά βαρια προγραμματα ανοιχτα ταυτόχρονα (πχ photshop) αλλα και μετα το restart τα (γ)ιδια!!
    Τι μπορει να φταιει? Μην μου πειτε να ξε-αλλάξω αυτό που άλλαξα γιατι ούτε που θυμάμαι τι είναι και έχω κάνει save & restart!

    Α και για όσους έχουν δει το πρόγραμμα (το είχα επισυνάψει σε άλλο θρεντ) έχει να κάνει με το οτι πρόσθεσα και HSL εκτός απο RGB σε διαφορετικά tabs. :)


  •  17-08-2005, 18:00 4348 σε απάντηση της 4347

    Απ:Out of stack space???

    Κάνε Attach το νέο Project να το δούμε.

    Sex is like programing; One mistake, and you will have to support it for the rest of your life…
  •  17-08-2005, 18:21 4349 σε απάντηση της 4348

    Απ:Out of stack space???

    Συνημμένα: MCC.rar
    Νατο και το νέο.

  •  17-08-2005, 20:38 4355 σε απάντηση της 4347

    Απ:Out of stack space???

    Κάποια function καλεί τον εαυτό της ξανά και ξανά σε ένα loop που δεν τελειώνει ποτέ -ή τουλάχιστον όχι πριν τελειώσει το stack space... Smile [:)]

    Μπορεί να μην θυμάσαι τι άλλαξες αλλά αν θυμάσαι που το άλλαξες τσέκαρε να δεις ποιά function (ή sub) καλεί τον εαυτό της και ποιός είναι ο λογικός κανόνας που έχεις βάλει για να σταματάει κάποτε αυτό το loop....

    Κάθε φορά που την καλείς το stack μεγαλώνει (ώστε να μπορεί να συνεχιστεί η εκτέλεση από εκεί που είχε μείνει πριν κληθεί η ρουτίνα). Αν καλείται ασταμάτητα τότε το stack θα μεγαλώνει διαρκώς μέχρι να μην υπάρχει άλλος χώρος για να μεγαλώσει κι άλλο, οπότε θα πάρεις ένα ωραίο "out of stack space" ή κοινώς "stack overflow" error (έτσι το λεν συνήθως)...

    good luck

    rousso

    υ/γ:

    Δεν κοίταξα καθόλου το attachment σου και γιατί δεν προλαβαίνω τώρα αλλά και γιατί δεν έχει πολύ νόημα
    99,99% το πρόβλημα είναι αυτό που σου περιέγραψα και μπορείς να το λύσεις μόνη σου..


    rousso
  •  17-08-2005, 20:51 4358 σε απάντηση της 4347

    Απ:Out of stack space???

    Aπό μια γρήγορη ματιά που έριξα στο attachment σου (γιατί δεν έχω VB6 και είδα "χύμα" το .frm σε notepad) η Private Sub colorChanged(selc As Boolean) καλεί πριν τελειώσει την Private Sub hsl_colorchanged() η οποία στην συνέχεια καλεί εκ νέου την colorChanged.

    Και οι δύο καλούν η μία την άλλη χωρίς όρους (χωρίς να υπάρχει δηλαδή κάποια συνθήκη if ή κάτι άλλο που θα αποτρέψει την κλήση).

    Αυτό μυρίζει άσχημα stack overflow...

    go get it!

    rousso


    rousso
  •  17-08-2005, 20:58 4359 σε απάντηση της 4358

    Απ:Out of stack space???

    Πωπω έχεις απόλυτο δίκιο!!!
    1000 ευχαριστώ!!! Big Smile [:D]


    ΥΓ: Μιας και έβαλα που έβαλα το attachment μπορει κανείς να μου πει πως στο καλό μπορω να κάνω το HSL να δουλεψει και να αλληλεπιδρά με το RGB? Έχω σπάσει το κεφάλι μου απο τα ξημερώματα να βρω τι φταίει αλλα φευ...


Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems