Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Προβληματισμοί

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò yannisfam. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thrylos στις 22-08-2008, 09:15. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-08-2008, 14:27 44143

    Προβληματισμοί

    Καλησπέρα σε όλους.

    Τον τελευταίο καιρό είμαι πολύ προβληματισμένος σχετικά με το επαγγελματικό θέμα και αποφάσισα ν' απευθυνθώ σ' αυτό το forum για ν' ακούσω γνώμες και συμβουλές απο κάποιους ειδικούς. Έτσι για το ιστορικό, είμαι 30 χρόνων, παντρεμένος χωρίς παιδιά και οι μόνες σπουδές που έχω κάνει είναι πάνω στον προγραμματισμό σε κάποιο ΙΕΚ. Βέβαια απο το '97 που τελείωσα δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα οπότε είναι σαν να μην πήγα ποτέ. Η επαγγελματική μου εμπειρία είναι κυρίως πωλητής σε διάφορα καταστήματα. Επειδή όμως μου αρέσει πάρα πολύ η Πληροφορική θα ήθελα να κάνω κάποιες περαιτέρω σπουδές ωστε να αποκτήσω κάποιο δυνατό χαρτί η πτυχίο.
    Με τη γυναίκα μου σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να πάμε μόνιμα στο εξωτερικό αλλά για κάποιον με το δικό μου εκπαιδευτικό background δεν θα έλεγα ότι με περιμένουν και με ανοιχτές τις πόρτες οι διάφορες εταιρείες. Εδώ είναι λοιπόν που περνάμε στο ψητό, δηλαδή στις ερωτήσεις που θέλω να σας απευθύνω και οι οποίες είναι οι εξής:

    1) Ποια είναι κατά τη γνώμη σας τα επαγγέλματα (στον κλάδο της Πληροφορικής πάντα) που έχουν και θα έχουν στο μέλλον τη μεγαλύτερη ζήτηση, κυρίως στο εξωτερικό που μας ενδιαφέρει;
    2) Ξέρω ότι το New York College δίνει τη δυνατότητα e-learning στον κλάδο Computer Science που μ' ενδιαφέρει. Μπορεί να μου πεί κάποιος αν αξίζει και αν αυτό το χαρτί σου ανοίγει κάποιες πόρτες;
    3) Η άλλη επιλογή που είναι λίγο τρελή για την ηλικία μου είναι να δώσω εξετάσεις και να μπώ στο ΤΕΙ. Να συμπληρώσω ότι αυτή τη στιγμή δεν δουλεύουμε κανείς απ' τους δύο και παίρνω μόνο εγώ επίδομα απ' τον ΟΑΕΔ. Βέβαια υπάρχουν κάποιοι πόροι καθώς και οι γονείς που βοηθάνε αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να δουλεύω και να διαβάζω. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι οι χώρες που μας ενδιαφέρουν κυρίως είναι Αυστρία και Γερμανία οπότε θα πρέπει να κάνουμε και Γερμανικά ταυτόχρονα το οποίο σημαίνει ανάγκη για περισσότερο χρήμα και χρόνο.
    4) Τι πιστεύετε για τα σεμινάρια της CISCO ή της Microsoft; Ποια ειδικότητα έχει περισσότερο μέλλον; Άν έπαιρνα κάποια πιστοποίηση χωρίς να κάνω τίποτα άλλο απο αυτά που προανέφερα θα ήταν απο μόνη της αρκετή ώστε να βρώ δουλειά σε μια μεγάλη εταιρεία στο εξωτερικό;

    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά βρίσκομαι σε μία πολύ μπερδεμένη φάση της ζωής μου και όσες περισσότερες γνώμες ακούσω τόσο καλύτερα.

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας και για τις απαντήσεις σας.
  •  17-08-2008, 15:45 44144 σε απάντηση της 44143

    Απ: Προβληματισμοί

    Φίλε yannisfam

    1) Είναι λάθος να θέτεις τη ζήτηση ως πρώτο κριτήριο. Τί σου αρέσει εσένα πιο πολύ; Προγραμματισμός; Διαχείριση συστημάτων; Δίκτυα; Κάθε ένα απ' αυτά έχει διαφορετική προσφορά και ζήτηση, απαιτήσεις, ευκαιρίες χούγια κτλ.

    3) Προσωπικά δε τη θεωρώ τρελή την επιλογή αυτή. Αντίθετα τη θεωρώ πιο ρεαλιστική απ' όλες. Δώσε εξετάσεις να μπεις σε ΤΕΙ Αθηνάς ή Πειραιά. Δοκίμασε και το ανοιχτό πανεπιστήμιο.
    Βασικά αφού έχεις οικογένεια+δουλειά+σπουδές, το ανοιχτό πανεπιστήμιο ίσως να είναι μια πολύ καλή επιλογή. Για άλλες χώρες της ΕΕ ...ξέχνα το εάν δε γνωρίζεις σε πολύ ικανό επίπεδο την τοπική γλώσσα ή τουλάχιστον δεν έχεις εκεί κάποιους γνωστούς που να μπορούν να σε προωθήσουν.

    4) Για τα σεμινάρια της Cisco πρέπει να πω ότι είναι καλά αλλά δαγκώνουν και κοστίζουν τα μάλα. Έχω παρακολουθήσει και έχω πάρει το CCNA. Το θέμα είναι και με εσένα πώς τα πας με το διάβασμα. Πρέπει να ζεις για να διαβάζεις Cisco. το αντέχεις; Τα σεμινάρια της Microsoft είναι οικονομικά πιο προσιτά. Το θέμα όμως είναι ότι μαζί με τα σεμινάρια και τη πιστοποίηση πρέπει να έχεις και μια σχετική προϋπηρεσία. Δε μπορείς απλά να πας να πάρεις ένα CCNA/CCNP/MCSA/MCSE/MCITP/MCTS και να πας την άλλη μέρα σε μια εταιρεία και να πεις "Καλημέρα εγώ θα σας διαχειρίζομαι τα συστήματα για 1500 το μήνα εαν δεν έχεις μια σχετική προϋπηρεσία. Μπορούν όμως να σε βοηθήσουν να βγεις παραέξω και σταδιακά να επιδιώξεις κάτι.
    Πρώτα όμως πρέπει να λογαριάσεις καλά το ζήτημα (1).

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  20-08-2008, 00:56 44173 σε απάντηση της 44144

    Απ: Προβληματισμοί

    Σ' ευχαριστώ thrylos. Τελικά το σκέφτηκα αρκετά, ζύγισα τα πράγματα αφού άκουσα και πολλές άλλες γνώμες και είμαι σχεδόν αποφασισμένος να παρακολουθήσω τα σεμινάρια της Cisco. Μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον και με πολλές προοπτικές. Επίσης, πολλοί μου είπαν ότι ξέρουν άτομα που έχουν το CCNA και το CCNP και έχουν βρει πολύ καλές δουλειές. Εξάλλου πιστεύω ότι έχει και πολύ μέλλον σαν δουλειά αφού τα πάντα θα γίνονται δικτυακά και όλες οι επιχειρήσεις έχουν έστω κι ένα υποτυπώδες δίκτυο. Βέβαια, μέχρι να τ' αποφασίσω 100% είμαι ανοιχτός και σε άλλες γνώμες.
  •  20-08-2008, 23:13 44196 σε απάντηση της 44173

    Απ: Προβληματισμοί

    Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

    Τελικά άλλαξα γνώμη. Ένας φίλος που δουλεύει 18 χρόνια στις τηλεπικοινωνίες εκ των οποίων τα 10 στην Ericsson και τα υπόλοιπα στην Cosmote με συμβούλεψε το εξής: 3 χρόνια Computer Science για το BSc στο New York College και 1 χρόνο Master πάνω στο Business Administration. Γιατί το τελευταίο;  το Business Administration θα με βοηθήσει να ασχοληθώ ύστερα απο κάποια χρόνια και με προγραμματισμό και οργάνωση διαφόρων project σε μία εταιρεία (δηλαδή project manager απ' ότι κατάλαβα) όταν θα έχω βαρεθεί να είμαι απλά ένας Network Enginner ή Administrator, να κάνω το ίδιο πράγμα συνέχεια ή να είμαι πάνω απο ένα πληκτρολόγιο και να γράφω κώδικα στα 45 μου αλλά και επειδή ο εργοδότης πολύ πιθανόν να θελήσει να πάρει κάποιον πιο νέο για φτηνά εργατικά. Τι πιστεύεις εσύ;

     

    Και κάτι τελευταίο. Το NYC συνεργάζεται στον κλάδο Computer Science με το πανεπιστήμιο Greenwich της Αγγλίας. Ξέρει κάποιος αν είναι καλό πανεπιστήμιο και αν αναγνωρίζονται τα πτυχία του είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό; Αν όχι, από που θα μπορούσα να πάρω έγκυρες και αντικειμενικές πληροφορίες για την ποιότητα του πανεπιστημίου και απο πού σχετικά με την αναγνώριση;  

  •  21-08-2008, 11:56 44201 σε απάντηση της 44196

    Απ: Προβληματισμοί

    Ωστε θες να γίνεις project manager ε;
    Σημασία δεν έχει τί νομίζει και τί λέει ο κάθε ένας αλλά το τί σου αρέσει εσένα να κάνεις.
    Αν γίνεις project manager δε θα έχεις το ΔΙΑΒΑΣΜΑ που έχουν τα δίκτυα.
    Θα δουλεύεις πιο πολύ με το MS Project και με το EXCEL.
    Θες να δουλεύεις με τέτοια; Σου αρέσει;

    Για το πανεπιστήμιο του Greenwich ξέρω ότι δεν είναι ανάμεσα στα καλά πανεπιστήμια της Αγγλίας.
    Γεννικά οι αναγνωρίσεις πτυχίων είναι μια περίεργη υπόθεση στην Ελλάδα και καλύτερα να μην το διανοηθείς καν γιατί δεν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο και την ψυχική σου ηρεμία.

    Σκέψου κι' άλλο και σκέψου πολύ.

    Όσο για το προγραμματισμό στα 45...
    Πριν από 20-30 χρόνια όλοι δούλευαν με COBOL.
    Τώρα οι λίγοι COBOL developers χρυσοπληρώνονται για να συντηρούν παλαιούς κώδικες.
    Οπότε μετά απο 20-30 χρόνια πώς θα έχουν τα πράγματα για Java/.NET/VB6/Visual C++/ C# developers;


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  21-08-2008, 20:47 44206 σε απάντηση της 44201

    Απ: Προβληματισμοί

    Ωστε θες να γίνεις project manager ε;
    Σημασία δεν έχει τί νομίζει και τί λέει ο κάθε ένας αλλά το τί σου αρέσει εσένα να κάνεις.
    Αν γίνεις project manager δε θα έχεις το ΔΙΑΒΑΣΜΑ που έχουν τα δίκτυα.
    Θα δουλεύεις πιο πολύ με το MS Project και με το EXCEL.
    Θες να δουλεύεις με τέτοια; Σου αρέσει;


    Ναί, είναι κάτι που θα μ' ενδιέφερε αλλά όχι για το άμεσο μέλλον

    Για το πανεπιστήμιο του Greenwich ξέρω ότι δεν είναι ανάμεσα στα καλά πανεπιστήμια της Αγγλίας.
    Γεννικά οι αναγνωρίσεις πτυχίων είναι μια περίεργη υπόθεση στην Ελλάδα και καλύτερα να μην το διανοηθείς καν γιατί δεν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο και την ψυχική σου ηρεμία.

    Ποιό εννοείς να μην διανοηθώ; Να ψάξω την υπόθεσημε τις αναγνωρίσεις ή να μην πάω σε ιδιωτικό κολλέγιο;



  •  22-08-2008, 09:15 44211 σε απάντηση της 44206

    Απ: Προβληματισμοί

    Μιλώ για την υπόθεση με τις αναγνωρίσεις.
    Αντίθετα τα ιδιωτικά κολλέγια είναι περίπτωση όπου πρέπει να το ψάξεις ΨΑΞΕΙΣ για το ποιά κάνουν καλή δουλειά και ποιά είναι μαγαζιά για να βγάζουν λεφτά πουλώντας χαρτιά.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems