Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΑΠΕΡΓΙΑ στο χώρο πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών 13/11 Πέμπτη, ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Σωματείο Εργαζομένων Altec Telecoms & Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò apap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 11-11-2008, 17:03. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-11-2008, 12:57 46144

    ΑΠΕΡΓΙΑ στο χώρο πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών 13/11 Πέμπτη, ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Σωματείο Εργαζομένων Altec Telecoms & Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

    Σωματείο Εργαζομένων Altec Telecoms  -  Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών

     Αθήνα, 7-11-2008

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

     

    Σήμερα, 7/11/2008, πραγματοποιήθηκε στο Εργατικό Κέντρο Αθήνας, μετά από πρόσκληση του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών και του Σωματείου

    Εργαζομένων Altec Telecoms, σύσκεψη πρωτοβάθμιων σωματείων των κλάδων τηλεπικοινωνιών και πληροφορικής, με θέμα την επαπειλούμενη πτώχευση της Altec Telecoms και τη γενικότερη κατάσταση στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών.

    Συμμετείχαν σωματεία και συνδικαλιστές από:

    Εργατικό Κέντρο Αθήνας

    Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών (Σ.Μ.Τ.)

    Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Τηλεπικοινωνιών – Πληροφορικής Ν.

    Αττικής (Σ.Ε.ΤΗ.Π)

    Altec Telecoms

    Vodafone

    Wind

    Cosmote

     

       Στη συζήτηση διαπιστώθηκε από όλους η σφοδρή επίθεση που δέχονται οι εργαζόμενοι στις εταιρείες τηλεπικοινωνιών και πληροφορικής, ο κίνδυνος να χαθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας, γεγονός που θα σημάνει γενίκευση της

    ανασφάλειας και περαιτέρω επιδείνωση των εργασιακών σχέσεων (μισθοί, ωράρια, σταθερότητα της εργασίας). Στην ουσία οι εργαζόμενοι καλούνται να πληρώσουν τις συνέπειες της πολιτικής όλων των κυβερνήσεων στις τηλεπικοινωνίες, ενώ οι

    επιχειρήσεις επί σειρά ετών συσσώρευσαν κέρδη, επιδοτήσεις, μπόνους για τα στελέχη τους.

     

       Ιδιαίτερα άμεσο και οξύ είναι το πρόβλημα στην Altec Telecoms, η διοίκηση της οποίας έχει κινήσει τις διαδικασίες πτώχευσης, με άμεσο αποτέλεσμα 150 εργαζόμενοι να κινδυνεύουν να βρεθούν στο δρόμο. Κι αυτό παρόλο που υπάρχουν λύσεις που διασφαλίζουν τις θέσεις εργασίας, οι οποίες έχουν καταδειχθεί από τους εργαζόμενους και το σωματείο τους. Ανάλογα προβλήματα αντιμετωπίζουν και οι εργαζόμενοι στις εταιρείες Lannet, Siemens, Intracom, Teledome και Vodafone.

     

    Οι εργαζόμενοι της Altec Telecoms υπερασπίζονται το δικαίωμά τους στην εργασία κι έχουν ήδη προχωρήσει σε σειρά κινητοποιήσεων.

    Στη σύσκεψη τονίστηκε η ανάγκη κοινού αγώνα και συντονισμού σε όλον τον κλάδο για την αποτελεσματική υπεράσπιση των θέσεων εργασίας και των

    δικαιωμάτων των εργαζομένων, ενώ αποφασίστηκαν τα εξής:

     

    Απεργία στις 13/11 στον Όμιλο Altec και στον κλάδο

    πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών.

     

    Απεργιακή συγκέντρωση στις 09.00 της ίδιας μέρας, στο

    Υπουργείο Απασχόλησης, Σταδίου 29.

     

    Συγκέντρωση στα δικαστήρια Ευελπίδων στις 19/11, όπου

    εκδικάζεται η αίτηση πτώχευσης της Altec Telecoms.

     

    Έκδοση προκήρυξης και αφίσας.

     

    Κοινές εξορμήσεις στους χώρους εργασίας.

     

     

    Τέλος, φάνηκε η δυνατότητα ενός πιο σταθερού και μόνιμου συντονισμού

    των σωματείων του κλάδου, για την απόκρουση της επίθεσης που δέχονται οι

    εργαζόμενοι. Στα πλαίσια αυτά, αποφασίστηκε νέα συνάντηση, στην οποία θα

    κληθούν όλα τα σωματεία που δραστηριοποιούνται στο χώρο τηλεπικοινωνιών και

    πληροφορικής.

     

     

    Σωματείο Εργαζομένων Altec Telecoms

    Τηλ. Επικοινωνίας: 6936-575161 και 6937-103594

    e-mail: s wmateio. a t @ gmail.com

    Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών

    Τηλ. Επικοινωνίας: 6936-760879

    e-mail: [email protected]__

     

  •  11-11-2008, 14:07 46145 σε απάντηση της 46144

    Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ στο χώρο πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών 13/11 Πέμπτη, ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Σωματείο Εργαζομένων Altec Telecoms & Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

    Ας με συγχωρέσουν οι συνάδελφοι και οι εργαζόμενοι σε εταιρείες για αυτά που θα πω αλλά είμαι αρκετά προβληματισμένος των τελευταίο καιρό με όλα αυτά που συμβαίνουν και κάπου πρέπει να ξεσπάσω.

    Να κάνω απεργία για ένα άδικο καθεστός, ή για μία άδικη απόφαση ναι να το κάνω. Να κατέβω στους δρόμους για να εκφράσω την αντίθεσή μου, ναι και αυτό, αλλά για εταιρείες του τύπου Altec, Vodafone, Wind όχι δεν το κάνω.

    Δεν μπορώ να καταλάβω την προσπάθεια που γίνεται ότι το δικό τους πρόβλημα είναι και δικό μου, δεν μπορώ να καταλάβω όταν μία εταιρεία τις οποίας οι υπηρεσίες δεν είναι αυτές που θα έπρεπε να είναι για να την προτιμάει ο καταναλωτής θα πρέπει με νύχια και με δόντια να σωθεί. Όταν πέρνω τηλέφωνο για να ζητήσω εξυπηρέτηση είναι ο ίδιος ο υπάλληλος, τώρα κοντεύει να απολυθεί, που με γράφει στα παλιά του τα υποδήματα λέγοντάς μου θα σας πάρουμε εμείς. Άσε το άλλο με τις απαντήσεις τους που νομίζεις΄ότι είσαι χαζός. Ακόμα και η Wind μία εταιρεία που εδώ και 12 χρόνια είμαι πελάτης της και διαφημίζει 3.5 Mbps ADSM στην πράξη μου δίνει 100-300 kbps και σε τηλεφωνήματα που κάνω μου λένε ότι η κάλυψη της περιοχής είναι 1.5 Μbps, ποτέ δεν τα έπιασα αυτά και δεν μου δίνουν κανένα υπεύθυνο για να μιλήσω. Δηλαδή διαφημίζουν μία υπηρεσία με πάνω από 80% απώλεια και αυτά με πολλά Lost Packets. Φυσικά είμαι υπέρ να κλείσει το τμήμα αυτό, μπας και δημιουργηθεί ο χώρος να ανοίξει μία άλλη εταιρεία που θα διδαχθεί με τα λάθη του παρελθόντος και προσφέρει σωστές υπηρεσίες και ποιος ξέρει ίσως προσωπικό της να είναι αυτοί οι ίδιοι άνθρωποι που απολύθηκαν από μία προηγούμενη.

    Που είναι τα σωματεία των υπαλλήλων όταν δέχονται αυτά τα παράπονα από τους καταναλωτές; Γιατί δεν αντιδρούν πριν έρθει το τέλος;

    Μήπως γιατί ήμαστε υπάλληλοι και τέλος κάθε μήνα εμείς τον μισθό μας θα τον πάρουμε;
    Μήπως γιατί είναι στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα να βλέπει εγωκεντρικά μόνο τα πράγματα και αν δεν έρθει η καταστροφή να του κτυπήσει την πόρτα δεν τον νοιάζει;
    Ή μήπως γιατί η εταιρεία που δουλεύουν είναι ιδιωτική, οπότε ας προσέχουν αυτοί που την έχουν;

    Αν είναι το τρίτο τότε αυτοί που την έχουν αποφάσισαν να την κλείσουν. Ε και;

    Αγαπητοί συνάδελφοι της Altec, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας, αλλά δραστηριοποιείστε σε ιδιοτικό τομέα με τους κινδύνους και τις απολαβές που έχει, είχατε πολύ χρόνο να αντιδράσετε και από προσωπική πείρα οι υπηρεσίες που προσφέρατε δεν ήταν ικανοποιητικές. Νομίζω αυτό που γίνεται τώρα είναι απλά η φυσική κατάληξη της πορείας που είχε ακολουθήσει η εταιρείας σας, σέβομαι τον αγώνα σας και δεν σας απαγορεύει κανείς να δουλέψετε ξανά. Απλά μην προσθαθείτε να κάνετε το δικό σας πρόβλημα και δικό μου. Εγώ δεν σας φορτώνω με τα δικά μου.

    ΥΣΤ : Όσο για ένα μεγάλο θέμα των ημερών μας, Ολυμπιακή, είμαι κάθετος στο να κλείσει. Αλλά αφού έχουν φαγωθεί να την κλείσουν, ας πουν και στον ελληνικό λαό ποιοι είναι οι υπεύθυνοι που μία εταιρεία με την υποστήριξη του κόσμου, με πλήρη πληρότητα σε γραμμές τις ομοιογένειας, με αξιοζήλευτο έργο στη ασφάλεια των πτήσεων, με ικανούς πιλότους και με πανάκριβα slots σε διεθνή αεροδρόμια να έχει την κατάντια που έχει τώρα. Η Ολυμπιακή ανήκει στο δόγμα, πονάει δόντι; Κόβει κεφάλι.

  •  11-11-2008, 15:02 46146 σε απάντηση της 46145

    Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ στο χώρο πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών 13/11 Πέμπτη, ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Σωματείο Εργαζομένων Altec Telecoms & Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

    Έκανα ένα λάθος προηγουμένος και το είδα αργότερα. μερικές φορές λόγω ασύρματου πληκτρολογίου δεν πιάνει αυτά που γράφω. Δεν είμαι κάθετος στο να κλείσει η Ολυμπιακή. Είμαι ακριβώς το αντίθετο. Νομίζω πως από τα λεγόμενά μου αυτό το συμπέρασμα βγαίνει επίσης, αλλά στο σημείο που το δηλώνω δεν γράφτηκε το να μην κλείσει.
  •  11-11-2008, 15:53 46147 σε απάντηση της 46146

    Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ στο χώρο πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών 13/11 Πέμπτη, ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Σωματείο Εργαζομένων Altec Telecoms & Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

    Θα συμφωνήσω με τον infoCENTER. Η αλήθεια είναι πως από τη μία όσο κι αν προβληματίζομαι από την κατάσταση στην οποία θα έρθουν οι εργαζόμενοι στην Altec, από την άλλη είμαι υπέρ του corporate meritocracy (γνωστό και ως θεωρητικός καπιταλισμός), όπου δηλαδή αν μια εταιρεία δεν καταφέρνει να ανταπεξέλθει, είναι δικό της πρόβλημα και η συντήρησή της συντηρεί αυτήν την άρρωστη κατάσταση χωρίς να την γιατρεύει.

    Παρομοίως για το σχέδιο Poulsen στην Αμερική και το αντίστοιχο ελληνικό με τα 28 δις. Δυστυχώς η αβεβαιότητα είναι η μοίρα των ιδιωτικών υπαλλήλων, και το λυπηρό μεταξύ άλλων είναι ότι μετατρέπουν τον ήδη αργοκίνητο αλλά αθάνατο δημόσιο τομέα σε ακόμα πιο ελκυστική εναλλακτική πρόταση, χειροτερεύοντας μια ήδη προβληματική υπάρχουσα κατάσταση.

    Η Ολυμπιακή είναι ένα παράδειγμα κακής διαχείρισης, χρηματοδοτήσεων κάτω από το τραπέζι, υπερπροσλήψεις, σε βάρος μιας εξυγίανσης όταν ο "καρκίνος" που απειλούσε την εταιρεία ήταν μικρός. Από την μία κάποιοι θα μείνουν χωρίς δουλειά, αλλά από την άλλη πώς δικαιολογείται η υπερπολλαπλάσια πληθώρα υπαλλήλων η οποίοι δεν χρειάζονται και στο καπάκι είναι και μόνιμοι; Εύκολα τα ερωτήματα αλλά δύσκολες οι απαντήσεις...

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  11-11-2008, 17:03 46152 σε απάντηση της 46147

    Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ στο χώρο πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών 13/11 Πέμπτη, ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Σωματείο Εργαζομένων Altec Telecoms & Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

    Μετά από συννενόηση με τους υπόλοιπους moderators κλειδώνω τη συζήτηση γιατί ξεφεύγει από το θέμα του forum.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems