Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Λίγα λόγια για μένα

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Markos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 30-12-2008, 00:37. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-12-2008, 00:37 47282

    Λίγα λόγια για μένα

    Γεια σας,

    Ονομάζομαι Μάρκος Σαμούχος και είμαι Γεωπόνος. Αποφοίτησα από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με ειδίκευση στη Ζωική Παραγωγή. Ανέκαθεν, όμως, μου άρεσαν τα Computers και οι Αριθμοί. Ασχολήθηκα μαζί τους στην αρχή ερασιτεχνικά και στη συνέχεια επαγγελματικά.

    Ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν ένας Atari 520 ST. Ρομαντική εποχή τότε. Μαλώναμε για το ποιο μηχάνημα ήταν το καλύτερο. Ο ρομαντισμός, όμως, πέρασε γρήγορα και προσγειώθηκα αναγκαστικά στα PC (τους επονομαζόμενους και συμβατούς εκείνη την εποχή). Φυσικά, η πρώτη μου γλώσσα ήταν η Basic. Η έκδοσή της που μου άρεσε περισσότερο ήταν η GFA - Basic. Δε ξέρω αν υπάρχει πια. Θυμάμαι μόνο ότι είχα χαρεί πάρα πολύ όταν βγήκε για DOS. Ακόμα τρέχω εφαρμογές που έχω φτιάξει μ' αυτήν. Αυτές παίζουν. Το DOS μου βγάζει την πίστη.

    Στη συνέχεια πέρασα στη Visual Basic 6.0. Μετά μου φαινόταν λίγη και δοκίμασα Java (εκδ. 1.4). Είχα ενθουσιαστεί μαζί της, αλλά πολλές φορές με έκανε να θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Τότε ήρθε η C#. Μόλις τη γνώρισα κατάλαβα ότι βρήκα τη γυναίκα, συγνώμη, τη γλώσσα ήθελα να πω, της ζωής μου. Ειδικά με τις νέες προσθήκες στην έκδοση 3.0 δεν παίζεται.

    Τώρα, τι θέλω γεωπόνος άνθρωπος και ασχολούμαι με τις γλώσσες προγραμματισμού; Κατασκευάζω software διαχείρισης του ζωικού κεφαλαίου των κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων και διατροφής των αγροτικών ζώων. Βλέπετε τα ζώα είναι assets. Όσοι ασχολούνται με την εκτροφή τους πρέπει να καταγράφουν στοιχεία που αφορούν στην αναπαραγωγική διαδικασία και την υγιεινή τους (εμβολιακά προγράμματα - θεραπείες). Επίσης, πρέπει να τα ταΐζουν. Υπολογίζουν τις ανάγκες τους σε θρεπτικά συστατικά και ενέργεια, προμηθεύονται ζωοτροφές, τις αναμιγνύουν και καταρτίζουν το καταλληλότερο σιτηρέσιο με το μικρότερο δυνατό κόστος (linear programming - blending problem).

    Οι εφαρμογές μου είναι client εφαρμογές. Απλά πράγματα, μπορεί να σκεφτεί κανείς. Δεν είναι, όμως, έτσι. Το μεγάλο πρόβλημα στις εφαρμογές αυτής της κατηγορίας είναι το validation. Ακόμα και σε εκμεταλλεύσεις του εξωτερικού, σε χώρες με τεχνολογικά αναπτυγμένη κτηνοτροφία, μπορεί μέχρι και το 10% των εγγραφών να έχουν λάθη. Βέβαια, αυτό το ποσοστό είναι ακραίο. Ωστόσο, έχει καταγραφεί. Φανταστείτε μια βάση δεδομένων εμπορικής εφαρμογής με τέτοιο ποσοστό λανθασμένων εγγραφών. Σκέτος εφιάλτης.

    Γιατί συμβαίνουν τόσο πολλά λάθη; Μα, όταν μια χοιρομητέρα γεννά δε δίνει και παραστατικό με το πόσα γουρουνάκια έκανε. Ο τοκετός είναι μια διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 24 ώρες (συνήθως 2 - 6). Στο διάστημα αυτό γίνονται εργασίες στους θαλάμους. Ένας εργάτης βγάζει ένα γουρουνάκι και το πάει σε άλλη μητέρα για υιοθεσία. Ξεχνά να καταγράψει την κίνηση και να το λάθος. Επίσης, ο χειριστής μπορεί να κάνει αναριθμητισμό κατά την εισαγωγή μιας ημερομηνίας κ.λπ. Αυτό θα έχει αντίκτυπο στον υπολογισμό της διάρκειας εγκυμοσύνης ή θηλασμού, στο διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ του απογαλακτισμού και της νέας επίβασης (μη μου πείτε τώρα ότι δε ξέρετε τι πάει να πει επίβαση...) κ.λπ. Υπάρχουν, δηλαδή πολλοί έλεγχοι που τρέχουν ταυτόχρονα κατά τη διαδικασία εισαγωγής μιας ημερομηνίας ή κάποιου άλλου στοιχείου.

    Κάπου εδώ σταματώ την περιγραφή. Άλλωστε σκοπός είναι μάθετε λίγα πράγματα για μένα, χωρίς την αίσθηση ότι σας κάνω μάθημα ζωοτεχνίας. Έχω, όμως, κι άλλες δραστηριότητες. Δεν έχω κόψει τους δεσμούς ούτε με την επιστήμη μου, αλλά ούτε και με το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο. Συμμετέχω ως εξωτερικός επιστημονικός συνεργάτης σε μελέτες ζωοτεχνικού περιεχομένου.

    Μέχρι σήμερα δεν έχω αποφασίσει ποια δραστηριότητα μου αρέσει περισσότερο. Τις έχω παντρέψει αρμονικά και τις δύο και δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να ζει μόνο με τη μία από αυτές.

    Το DNZ το παρακολουθώ πολύ καιρό. Έμαθα πολλά από αυτό και τις ερωτήσεις των μελών του. Αποφάσισα να γραφτώ γιατί θεωρώ ότι μπορώ κι εγώ να προσφέρω κάτι πίσω. Πρέπει να επιστρέφεις αυτά που δανείζεσαι. Ίσως είναι μια κίνηση που έπρεπε να έχω κάνει νωρίτερα, αλλά μου έλλειπε η αυτοπεποίθηση. Φανταστείτε πως θα νιώθατε εσείς αν γραφόσασταν σε ένα site με ζωοτεχνικό - κτηνιατρικό περιεχόμενο και διατυπώνατε την άποψή σας, γνωρίζοντας ότι θα τη διαβάζουν γεωπόνοι και κτηνίατροι.

    Αυτά τα λίγα από μένα.

    Καλή χρονιά, με υγεία, ευτυχία και γαλήνη.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems