Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

εργασία ως φοιτητής?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò tas0s. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 08-07-2009, 19:30. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-07-2009, 21:18 52245

    εργασία ως φοιτητής?

    Καταρχάς γεια σας!
      Παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum αλλά γράφω πρώτη φορά.
      Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με ένα εργασιακό θέμα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.Είμαι φοιτητής
    στο  τμήμα Πληροφορικής του Τει Αθήνας.Συγκεκριμένα τον Σεπτέμβρη εισέρχομαι στο τέταρτο έτος.
    Το ερώτημα/πρόβλημα που έχω αφορά στο τι εργασία σχετική με το αντικείμενο μπορώ να βρω ως
    φοιτητής?Λέγοντας εργασία αναφέρομαι σε κάποια που να σχετίζεται άμεσα με προγραμματισμό κλπ  και όχι του
    τύπου πωλητής σε κατάστημα (χωρίς να έχω κάτι με την συγκεκριμένη απασχόληση).
      Φαντάζομαι  το επίπεδο των γνώσεων, όπως είναι λογικό, είναι ο κύριος παράγοντας.Έχω πετύχει όμως αγγελίες
    που ζητούν 3-4 χρόνια προϋπηρεσία και γνώσεις που έχουν να κάνουν με πολλούς τομείς και διαφορετικές τεχνολογίες
    μαζί.Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το αν με τις γνώσεις που αποκομίζω εγώ και ο x,y συνάδελφος φοιτητής
    μπορούμε να εργαστούμε σε κάποιο τμήμα του τομέα,έστω και σε μικρό κομμάτι project.
      Για παράδειγμα θα σας αναφέρω περιληπτικά με το τι έχουμε ασχοληθεί στην σχολή μου ώστε να έχετε μια ολοκληρωμένη
     εικόνα.
        Όσον αφορά γλώσσες προγραμματισμού από ότι έχω δει στο πρόγραμμα σπουδών μας μαθαίνουν τα βασικά από σχεδόν
    όλες τις ευρέως διαδεδομένες.Προς το παρόν εγώ έχω διδαχθεί pascal,assembly(αυτές τις 2 φαντάζομαι για καθαρά εκπαιδευτικούς
     λόγους),VB6,C,C++,HTML,Java,Javascript.Εγώ προσωπικά ανέπτυξα ένα αρκετά καλό επίπεδο (για την σχολή τουλάχιστον) στις C,C++.
    Τώρα το καλοκαίρι θέλω να ασχοληθώ με Java και C#.Σε θέματα βάσεων δεδομένων το μάθημα ήταν δύο εξαμήνων και ασχοληθήκαμε
    με μερικά θεωρητικά κομμάτια περί βάσεων (entity-relationship model,3NF κλπ) αλλά και με SQL σε MySQL,Oracle(create,insert,select κλπ
     & triggers,cursors).Τώρα στα πλαίσια των μαθημάτων/εργαστηρίων έχουμε  ασχοληθεί με projects όπως :
    χρησιμοποιήσαμε UML & Rational Rose για τα διαγράμματα και για παραγωγή κώδικα + VB6 ώστε να κατασκευάσουμε
    ένα σύστημα διαχείρισης παραγγελιών,με Opengl (μέσω glut) και C ώστε να δημιουργήσουμε ένα υποτυπώδες παιχνίδι pacman,ένα δικτυακό
    ερωτηματολόγιο με χρήση html,javascript (servlets) όπου θα αποθήκευε τα αποτελέσματα σε μία βάση access.
      Στην σχολή διδάσκονται και άλλα θέματα όπως δίκτυα,λειτουργικά συστήματα κλπ απλά δεν σας τα αναφέρω μιας και δεν έχουν άμεση
    σχέση με προγραμματισμό.
      Ολοκληρώνοντας,ήθελα να ρωτήσω εσάς που φαντάζομαι έχετε βρεθεί  στην θέση μου στο παρελθόν, αν υπάρχει κάτι εκεί έξω για τον
    x φοιτητή που ενδιαφέρεται να μάθει αλλά  και να μπορέσει να εργαστεί παράλληλα.

    Συγγνώμη αν κούρασα με το μέγεθος της δημοσίευσης.
  •  05-07-2009, 21:51 52253 σε απάντηση της 52245

    Απ: εργασία ως φοιτητής?

    Γειά σου Τάσο
    Ψάχνεις για πρακτική εξάσκηση όπως ορίζεται από το πρόγραμμα σπουδών ΤΕΙ ή ψάχνεις κάποια παράλληλη εργασία και απόκτηση εμπειρείας που θα είναι πέρα από τα όρια μιας πρακτικής.
    Επειδή αυτή τη ψάχνω την αγορά, γεννικά δεν υπάρχουν δουλειές και έργα.
    Υπάρχει "παγκόσμια οικονομική κρίση".
    Η συμβουλή που δίνω σε φοιτητές (ανάμεσά τους και φίλοι/ξαδέλφια) είναι με το πάσο σας τελειώστε τις σπουδές σας και το στρατό.
    Η κατάσταση αυτή εκτιμάται ότι θα αρχίσει να αλλάζει κάποια στιγμή το 2010.
    Εαν όμως αναζητάς πρακτική ΤΕΙ τότε δε ξέρω να σου πω.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  05-07-2009, 22:37 52258 σε απάντηση της 52245

    Απ: εργασία ως φοιτητής?

    Τάσο, ως πρόσφατος απόφοιτος του ΤΕΙ θα σου πώ και γω την άποψη μου. Ένας απόφοιτος ΤΕΙ και ένας απόφοιτος πανεπίστημιου γενικά ΔΕΝ είναι παραγωγικά έτοιμοι για το εργασιακό περιβάλλον. Αυτό είναι ενα γενικότερο πρόβλημα του κλάδου, το χάσμα των πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας. Το πλεονέκτημα των ΤΕΙ είναι αυτό που λέμε πρακτικη άσκηση. Είναι ένας τρόπος να σε χώσουνε στο εργασιακό περιβάλλον, αφού προσφέρουν φτηνό εργατικό δυναμικό σε εταιριες και αυτές ως αντάλλαγμα αναλαμβάνουν την αφομίωση και την "προσγείωση" των ιδεολόγων φοιτητών στην εργασιακή πραγματικότητα. Οπόταν δεν νομίζω να μπορείς να αναζητήσεις στο επίπεδο που είσαι (όπως το περιγράφεις εσύ φυσικά) κάποια παραγωγική εργασία από την οποία να μπορείς να ζείς η έστω να μπορείς να βγάζεις ένα αξιοπρεπές χατζηλικι. Μην ασχοληθείς με αγγελίες. Σε Ελλάδα και Κύπρο αυτός που μπαίνει σε κόπο να βάλει αγγελία είναι κάποιος ο οποίος θέλει παραγωγικό εργαζόμενο σήμερα για να παραδώσει το project χτες. Κανένα ίχνος επένδυσης σε νέους ανθρώπους και υποσχόμενα ταλέντα( Υπάρχουν οι εξαιρέσεις πάντοτε...). Οπόταν αυτό που θα σου πρότεινα είναι να επιταχύνεις την πρακτική εξάσκηση και να αναζητήσεις τον μέντορα σου. Ψαχε για εταιρίες που θα σε ενδιέφεραν να εργαστείς. Προσφέρσου, ώς φοιτητης που είσαι, για χαμηλόμισθη εργασία, εξηγώντας ότι σκοπός προς το παρόν είναι η μάθηση και όχι τα λεφτά. Υπάρχουν πολλοί που θα ήθελαν να σε πάρουν αλλά δεν θα έβαζαν ποτέ αγγελία "Ζητείται φοιτητής που να τα κάνει ολα και να μήν ζητάει πολλά...". Σε ένα χρόνο, μαζί με το πτυχίο και την προυπηρεσία το διαπραγματέυεσαι ξανά. Και τότε θα είσαι σε πολύ πιο πλεονεκτική θέση από τους υπόλοιπους σαν και σένα...
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  06-07-2009, 00:58 52261 σε απάντηση της 52258

    Απ: εργασία ως φοιτητής?

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Ήταν κατατοπιστικότατες.
    @thrylos: δεν ψάχνω για πρακτική,ενδιαφερόμουν απλά για μια δουλειά μέσα στον κλάδο ώστε να "μπω" στα πράγματα.Στην ουσία πρακτική,χωρίς να είναι πρακτική.
    Αλλά από ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις σας τα πράγματα δεν είναι και τόσο ευνοϊκά.
    Οπότε θα κατευθυνθώ προς αυτό που μου προτείνατε και οι δύο σας στην ουσία,να επιταχύνω με σχολή και πρακτική και μετά βλέπουμε.
    Παράλληλα θα προσπαθήσω να μάθω και μόνος μου ότι μπορώ.
    Ευχαριστώ και πάλι,καλό καλοκαίρι!
  •  07-07-2009, 15:41 52280 σε απάντηση της 52261

    Απ: εργασία ως φοιτητής?

    Θα πώ κι εγώ μια γνώμη, αν και πάει δεκαετία+ απο όταν ήμουν φοιτητής ...

    Το καλοκαίρι του πρώτου έτους στο παν/μιο, είδα μια αγγελία απο μια πολύ μικρή εταιρία web design που ζήταγε πωλητές. Πήρα τηλέφωνο και πήγα να τους δώ, λέγοντας στον τύπο "δεν είμαι πωλητής, αλλά θέλω να μάθω web development όσο περισσότερο μπορώ, και τα λεφτά δε με καίνε. Δοκίμασέ με μια βδομάδα, και το ξανασυζητάμε". Στη 'βδομάδα τα συμφωνήσαμε, και κάθησα εκεί μαθαίνοντας σαν τρελός όλο το καλοκαίρι μέχρι να γυρίσω στο παν/μιο.

    Απο τότε και μέχρι να τελειώσω το παν/μιο, με την ίδια τακτική μάθαινα κάθε καλοκαίρι τα τελευταία ακρώνυμα που έπαιζαν στο web, σε διαφορετική εταιρία κάθε φορά - κάποιες φορές και για δεύτερη φορά σε ίδια εταιρία. Η ατάκα μου ήταν πάντα "βάλε με να κάνω κάτι που δεν έχω κάνει στο παρελθόν. Δε θα απογοητευτείς".

    Η δουλειά είναι εθιστικό πράγμα, ειδικά αν γουστάρεις αυτό που κάνεις. Πολύ σύντομα δούλευα και τους χειμώνες, 2 ή 3 δουλειές παράλληλα με το παν/μιο.

    Αν πας στο γραφείο κάποιου αποφασισμένος να βγείς έχοντας δουλειά, και αποφασισμένος να  μ ά θ ε ι ς, δε θα μείνεις ποτέ χωρίς δουλειά. Μετά απο 6 χρόνια, βγήκα απο το παν/μιο με cv 8 σελίδες, όπου υπήρχαν μέσα όλα τα γνωστά ακρώνυμα τεχνολογιών web των τελευταίων 6 χρόνων. Κυρίως όμως, βγήκα με το βλέμμα του ανθρώπου που είναι και φαίνεται σίγουρος για τον εαυτό του - δε μπορείς να φανταστείς πόσο πουλάει αυτό, η διαδικασία του interview είναι καθαρή ψυχολογία. Πρώτη "full-time" δουλειά μετά το στρατιώτικό στα 1600 Ευρώ, εν έτοι 2003.

    Προσοχή: Τα μειονεκτήματα είναι σημαντικά !

    • Δεν υπάρχουν διακοπές καλοκαιριού. 5 μέρες κάθε καλοκαίρι, και τυχερός είσαι. Προσωπικά μου έχει μείνει ακόμα το κόμπλεξ, και λιώνω πλέον στον ήλιο κάθε ευκαιρία που βρίσκω για να αναπληρώσω Big Smile
    • Δεν υπάρχει η ανεμελιά. Υπάρχει το άγχος του παραδωτέου, της εργασίας που δεν πρόλαβες να κάνεις γιατί δούλευες, και το γεγονός ότι για το παν/μιο το ότι δουλεύεις απλώς δεν υφίσταται σαν δικαιολογία για οτιδήποτε.
    • Δεν υπάρχει η επαφή με τους συμμαθητές σου στο παν/μιο, ειδικά αν δουλεύεις και χειμώνα. Μου την έχουν πεί χοντρά διάφοροι και πολλοί καθηγητές στο "θα σε κόψω αν δεν αρχίσεις να έρχεσαι ". Η απάντηση σε αυτό είανι η πρωτη εργασία σου στην οποία οφείλεις να αριστεύσεις ...
    Μετα απο τόσα χρόνια, δε μπορώ να κρίνω αν τελικά έχασα, ή κέρδισα - μιλώντας σφαιρικά κι όχι επαγγελματικά.

    Μπορώ να κρίνω όμως, ότι στη μέση του dot-com crisis που γνωστοί μένανε χωρίς δουλειά και κλαίγονταν, εγώ δούλευα 2 δουλειες παράλληλα με το master ( το οποίο βέβαια κλασσικά παραλίγο να χάσω, και μόνο η πτυχιακή με έσωσε γιατί ανέβασε το μέσο όρο μου αρκετά για να αντισταθμίσει 2 μαθήματα τα οποία χάθηκαν πανηγυρικά ... )

    Οπότε φίλε Τάσο  ... κρίνεις τις προτεραιότητές σου, και πράττεις τα ανάλογα :]

    Καλή συνέχεια !



    Angel
    O:]
  •  08-07-2009, 18:26 52307 σε απάντηση της 52245

    Απ: εργασία ως φοιτητής?


    ρε τάσο,

    δεν αφήνεις τις δουλειές να πας με κανά νέτο παραλία να λούσετε τα κορμιά σας.

    δουλειά μετά τα 30 και μόνο δημόσιο Big Smile

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  08-07-2009, 19:30 52311 σε απάντηση της 52307

    Απ: εργασία ως φοιτητής?

    nikolaosk:

    ...
    δουλειά μετά τα 30 και μόνο δημόσιο Big Smile

    Σού 'χω νέα, σού 'χω νέα!! Κι από 'κει φεύγουνε!! Φίλος μου που εργαζόταν στον ιδιωτικό τομέα διορίστηκε, τον κούρασε η απραξία και μετά από μερικούς μήνες την έκανε για την παλιά του εταιρία. Θεώρησε ότι όλο αυτό το διάστημα έκανε διακοπές μετ' αποδοχών. Βεβαίως και έβγαζε λιγότερα απ' ό,τι όταν εργαζόταν στην εταιρία, αλλά αυτό το γνώριζε από πριν. Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει.

    Λέω εγώ τώρα: Μήπως πρόκειται να γίνουν σοβαρές διαρθρωτικές αλλαγές και το δημόσιο χάνει σιγά - σιγά τον προνομιακό του χαρακτήραWink; Just a thought...


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems