Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò nikolaosk. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος sakalis στις 12-07-2009, 20:15. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-07-2009, 19:04 52309

    Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!


    περισσότερα εδώ

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8139711.stm





    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  09-07-2009, 11:48 52321 σε απάντηση της 52309

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Αναμενόμενο αλλά πολύ ενδιαφέρον. Ήπια το πρωινό καφέ μου διαβάζοντας για αυτό το θέμα που είναι πρωτοσέλιδο σε όλα τα σχετικά και μη site (από cnn και nytimes μέχρι pcmag και engadget)

    Βασικά αυτό που έχει ενδιαφέρον πιστεύω για εμάς τους developers είναι ότι μετακινούμαστε όλοι προς web development αφήνοντας σιγά σιγά το κόσμου του desktop dev. H ανακοίνωση για το chrome OS είναι ακόμα ένα καρφί στο φέρετρο του Desktop Development. Αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι το εγχείρημα της Google θα πιάσει αλλά νομίζω ότι θα πιέσει καταστάσεις να πάμε όλοι προς τα εκεί σιγά σιγά.


    Manos
  •  09-07-2009, 14:20 52327 σε απάντηση της 52321

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Ας περιμένουμε πρωτού κάνουμε την κηδεία του desktop development. Πέραν του ότι υπάρχουν εφαρμογές που απλά δεν γίνονται χωρίς όλη την υποδομή του desktop, με τρομάζει λίγο η ιδέα ότι η Javascript θα γίνει... κυρίαρχη γλώσσα.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  09-07-2009, 14:32 52328 σε απάντηση της 52327

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Mitsaras:
    με τρομάζει λίγο η ιδέα ότι η Javascript θα γίνει... κυρίαρχη γλώσσα.


    Αν το λέγαμε αυτό πριν 3 - 4 χρόνια θα μας λέγανε γραφικούς!!!!! Βρε πως αλλάζουν οι καιροί

    Εγώ στο μεγαλύτερο ποσοστό είμαι desktop Developeras και μην νομίζεις ότι και εμένα δεν με τρομάζει αυτή η προοπτικήIndifferent αλλά προς εκεί το βλέπω το πράγμα.

    Manos
  •  09-07-2009, 14:44 52329 σε απάντηση της 52328

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Τι εννοείς πριν 2-3 χρόνια?
    Αυτή η ιστορία επαναλαμβάνεται. Η Oracle πριν 10 χρόνια μιλούσε για Network PC ή κάτι αντίστοιχο. Μάλιστα η corel είχε βγάλει και java office το οποίο έκανες download.
    ِΗ ιδέα είναι παλιά, απλά τώρα η τεχνολογία πιο ώριμη

    Γιώργος Σακαλής
  •  09-07-2009, 15:18 52331 σε απάντηση της 52329

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Γιατί το client κομμάτι πρέπει να τρέχει ντε και καλά στον browser; Αν, ναι, ν' αρχίζω εντατικά μαθήματα Javascript!!
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  09-07-2009, 18:12 52339 σε απάντηση της 52331

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Κύριοι
    Θεωρώ ότι τέτοια λειτουργικά, θα αποτελέσουν το μέλλον σε πολύ μεγάλες επιχειρήσεις.
    Προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια επειδή έχουν μικρότερο "vulnerability surface".
    Σε έναν μεγάλο οργανισμό πχ ο χρήστης πρέπει να τρέχει μια εφαρμογή δικτυακή.
    Ο υπολογιστής στον οποίο θα δουλεύει θα πρέπει να έχει να λειτουργικό το οποίο να υποστηρίζει το hardware και μετά να έχει ένα browser ο οποίος να μπορεί να δει την εφαρμογή.
    Τίποτα παραπάνω.



    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  11-07-2009, 11:23 52393 σε απάντηση της 52339

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    thrylos:
    Κύριοι
    Θεωρώ ότι τέτοια λειτουργικά, θα αποτελέσουν το μέλλον σε πολύ μεγάλες επιχειρήσεις.
    Προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια επειδή έχουν μικρότερο "vulnerability surface".
    Σε έναν μεγάλο οργανισμό πχ ο χρήστης πρέπει να τρέχει μια εφαρμογή δικτυακή.
    Ο υπολογιστής στον οποίο θα δουλεύει θα πρέπει να έχει να λειτουργικό το οποίο να υποστηρίζει το hardware και μετά να έχει ένα browser ο οποίος να μπορεί να δει την εφαρμογή.
    Τίποτα παραπάνω.


    Εγώ επιμένω στην ερώτησή μου: Γιατί ντε και καλά το UI πρέπει να τρέχει στον browser; Π.χ. τα ADO.NET Data Services μπορούν να γίνουν consume από οπουδήποτε, ακόμα κι από console applications. Το ποιος έχει πρόσβαση στα data και το πως μπορεί ανάλογα με τα δικαιώματά του να τα τροποποιήσει, καθορίζεται μέσω interceptors (Query και Change interceptors). Επίσης, έρχονται και άλλα ωραία πράγματα όπως το Astoria Offline. Επιπλέον, θεωρώ ότι το πλήθος των εργασιών μιας επιχείρησης απαιτούν τη χρήση διαφορετικών εφαρμογών που πρέπει να συνεργάζονται αρμονικά μεταξύ τους. Δεν είναι ο browser λίγο "φτωχός" και αργός για να διαχειριστεί μια τέτοια πολυπλοκότητα στο interface;

    Περιμένω να διαβάσω κι άλλες απόψεις...

    Σημ: Μιας και έκανα αναφορά στα ADO.NET Data Services θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρω την παρουσίαση του Παναγιώτη Κεφαλίδη στο DNZ Event της Θεσ/νίκης.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  11-07-2009, 14:37 52394 σε απάντηση της 52393

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Markos:
     Εγώ επιμένω στην ερώτησή μου: Γιατί ντε και καλά το UI πρέπει να τρέχει στον browser;
    Κοίτα σε μεγάλες εταιρίες με remote locations (>200 clients) η ευκολία και το κόστος να τρέχουν όλα από το browser υπερσκελίζει όποιος δυσκολίες υπάρχουν στο UI. Καστομάρεις μόνο το server and thats it. 
    Επίσης για παράδειγμα χρησιμοποιώντας τα excel services του MOSS 2007 δεν χρειάζεται ούτε καν να βάλεις excel στoυς περισσότερους χρήστες. (για παράδειγμα το λέω μην βαράτε)

    Το μέλλον είναι web services + web client.

    Και ναι για εμένα η javascript είναι τρελλό πισωγύρισμα αλλά είναι πλέον απαραίτητη στη δουλειά μου.

    Manos
  •  12-07-2009, 16:36 52409 σε απάντηση της 52394

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Χμ... Όσοι δεν διατύπωσαν άποψη, μάλλον συμφωνούν με τη δική σου γνώμη, Μάνο. Μάλιστα, δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ κι όλας. Απλά δεν ξέρω αν είναι απολύτως πραγματοποιήσιμο το εγχείρημα να τρέχουν ΟΛΑ στον browser. Ίσως γιατί δεν ασχολούμαι μ' αυτού του είδους τις εφαρμογές. Αν μη τι άλλο, τα επόμενα χρόνια θα είναι ενδιαφέροντα. Μένει να δούμε τα νέα προϊόντα που θα εμφανιστούν από τις ελληνικές εταιρίες και την αντίδραση της αγοράς στο φαινόμενο: "Το Λειτουργικό Σύστημα του browser". Μεσούσης, μάλιστα, της οικονομικής κρίσης.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  12-07-2009, 19:07 52413 σε απάντηση της 52409

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι από την οπτική γωνία των εταιρειών συμφέρει πολύ οι εφαρμογές να εδρεύουν στον server.Ένα Office Online π.χ που είναι ανεξάρτητο από το λειτουργικό του client και για το οποίο η εταιρεία που το παρέχει δεν θα χρειαστεί πια να ασχοληθεί ποια έκδοση του software έχει αυτός-και όλα τα παρελκόμενα (ανάδρομη συμβατότητα,διαδικασίες update)- φαίνεται αρκετά ελκυστικό.

    Από την άλλη σε κανένα χρήστη (και στις βιομηχανίες βεβαίως-βεβαίως) δε θα άρεσε το σενάριο ο πανάκριβος υπολογιστής του να αξιοποιείται μόνο στα βιντεοπαιχνίδια.Οπότε εκτός εταιρικού περιβάλλοντος είτε τα πράγματα θα μείνουν ως έχουν είτε θα συνδυαστούν web services με UI που θα εδρεύει στα client PCs.

  •  12-07-2009, 20:15 52414 σε απάντηση της 52413

    Απ: Η google, αναπτύσσει λειτουργικό σύστημα για personal computers!!!!

    Νομιζω ότι κάνετε ένα λάθος. Δεν είναι τόσο οι εταιρίες που θα αξιοποιήσουν κάτι τέτοιο αλλά  οι  οικιακοι χρήστες. Και καθότι η χρήση των υπολογιστών έχει ξεφύγει από τους πιο "ψαγμένους" και τους χρησιμοποιεί και ή γιαγιά μου ( καλά υπερβάλω λίγο, αλλά η μαμά μου το κάνει), θα πρέπει να δει κανείς πια είναι η πραγματική χρήση που κάνει.
    1. Να χαζεύει στο internet.
    2. Να ακούει μουσική
    3. Να βλέπει video.
    4. Να γράφει καποιου είδους document τα οποία στην πλειοψηφεία τους δεν είναι απαιτητικά.
    5. Να ανεβάζει φωτογραφίες στο internet.

    Πράγματα δηλαδή που μπορείς άνετα να τα κάνεις σήμερα με ένα browser μονό, ακόμα και σε κάποια απλοική μορφή. Βέβαια όπως ξανα είπα και παραπάνω το εργάκι αυτό το έχουμε ξαναδεί πριν 10 χρόνια. Ας δούμε αν θα πετύχει αυτή τη φορά.

    Γιώργος Σακαλής
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems