Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

blockUI

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò xakou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nullvoid στις 03-08-2009, 13:18. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-07-2009, 19:47 52884

    blockUI

    Καλησπέρα σε όλους,

    προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το blockUI, αλλά ως αρχάριος με javascript  έχω πρόβλημα....

    Λοιπόν, ο κώδικας μου είναι ο εξής:

    <script language="javascript" type="text/javascript">

        function openHelp()
      {

       $.blockUI({ message: $('#divHelp') });
                  
      };

    </script>

     

    <div id="divHelp">

    Please wait

    </div>

     

    Μέχρι εδώ όλα καλά!!!!

    Τώρα θέλω όταν τελείωσει το divHELP να μου βγάλει ένα popup π.χ. "Thank you for waiting"

    Δείτε εδώ, όπως το παράδειγμα #8

    http://jquery.malsup.com/block/#demos

    Αυτό πως θα το κάνω;

     

     

  •  31-07-2009, 21:14 52885 σε απάντηση της 52884

    Απ: blockUI

    Μετέφερα την ερώτηση εδώ επειδή προφανώς δεν έχει να κάνει με WinForms αλλά web. Επιπλέον, για όποιον ενδιαφέρεται να απαντήσει, το ερώτημα δεν αφορά απλά Javascript αλλά ττον τρόπο χρήσης του jQuery. Επιπλέον, δεν έχει να κάνει με το function blockUI αλλά αφορά πιο γενική ερώτηση


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  31-07-2009, 21:21 52886 σε απάντηση της 52885

    Απ: blockUI

    ok οι μεταφορές και οι επισημάνσεις, καμιά απάντηση;

     

  •  01-08-2009, 16:19 52889 σε απάντηση της 52886

    Απ: blockUI

    Τι σε εμποδίζει να το κάνεις όπως στο #8 που αναφέρεις;
  •  02-08-2009, 23:37 52907 σε απάντηση της 52889

    Απ: blockUI

    Με εμποδίζει ότι κάτι κάνω λάθος και δεν δουλεύει σωστά....

    nullvoid:
    Τι σε εμποδίζει να το κάνεις όπως στο #8 που αναφέρεις;

  •  03-08-2009, 10:29 52912 σε απάντηση της 52907

    Απ: blockUI

    Δώσε τον κώδικά σου για να δούμε καλύτερα τι συμβαίνει.
  •  03-08-2009, 10:44 52913 σε απάντηση της 52912

    Απ: blockUI

    nullvoid:
    Δώσε τον κώδικά σου για να δούμε καλύτερα τι συμβαίνει.

     

    O κώδικας μου:

    <script language="javascript" type="text/javascript">

        function openHelp()
      {

       $.blockUI({ message: $('#divHelp') });
                  
      };

    </script>

     

    <div id="divHelp">

    Please wait

    </div>

     

    Αν βάλω το

     $.unblockUI({
                    onUnblock: function(){ alert('onUnblock'); }
                });

    κάτω από το $.blockUI, τότε αυτόματα "ξεμπλοκάρει" .

     

    Να το κάνω/πω πιο απλά.

    Στη σελίδα μου όταν κάνω upload φωτογραφίες "σκουρένει" την οθόνη  και μου βγάζει Please Wait μέχρι να γίνουν φορτωθούν οι φώτο.

    Θέλω όταν τελειώσει το upload να μου βγάλει ένα msg που να λέει "ευχαριστώ που περιμένατε"

    Προσπάθησα νε κάνω το παράδειγμα #8, αλλά όταν βάζω την παραπάνω εντολή "ξεμπλοκάρει" κατευθείαν και βγάζει το msg, ενώ ακόμα η φωτογραφίες, φορτώνουν.

     

     


     

  •  03-08-2009, 11:21 52916 σε απάντηση της 52913

    Απ: blockUI

    Αν δεν απατώμαι αυτό είναι αναμενόμενο αφού το $.unblockUI εκτελεί άμεσα το "ξεμπλοκάρισμα". Εσύ αυτό που θέλεις είναι με το που τελειώσει το upload να γίνει η κλήση του $.unblockUI. Επομένως το πώς θα το πετύχεις εξαρτάται από το πώς κάνεις το upload. Αν μιλάμε για απλό non-ajax file uploader, τότε νομίζω πως δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα αφού στο postback θα εξαφανιστεί η επίδραση του $.blockUI. Διαφορετικά, πρέπει να δεις αν ο μηχανισμός που χρησιμοποιείς για upload παρέχει client callback τύπου onUploadComplete ώστε εκεί να καλέσεις το $.unblockUI. (Και γενικά, όσο περισσότερο κώδικα μας αποκαλύψεις τόσο πιο εύκολα μπορούμε να βοηθήσουμε.)
  •  03-08-2009, 11:59 52920 σε απάντηση της 52916

    Απ: blockUI

    nullvoid:
    Αν δεν απατώμαι αυτό είναι αναμενόμενο αφού το $.unblockUI εκτελεί άμεσα το "ξεμπλοκάρισμα". Εσύ αυτό που θέλεις είναι με το που τελειώσει το upload να γίνει η κλήση του $.unblockUI. Επομένως το πώς θα το πετύχεις εξαρτάται από το πώς κάνεις το upload. Αν μιλάμε για απλό non-ajax file uploader, τότε νομίζω πως δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα αφού στο postback θα εξαφανιστεί η επίδραση του $.blockUI. Διαφορετικά, πρέπει να δεις αν ο μηχανισμός που χρησιμοποιείς για upload παρέχει client callback τύπου onUploadComplete ώστε εκεί να καλέσεις το $.unblockUI. (Και γενικά, όσο περισσότερο κώδικα μας αποκαλύψεις τόσο πιο εύκολα μπορούμε να βοηθήσουμε.)

    Σωστά, αυτό θέλω να κάνω.

    Το upload γίνετε μέσα από ένα button_click που περιέχει την εντολή if.fileupload1.hasfile then....

     

     

  •  03-08-2009, 12:49 52921 σε απάντηση της 52920

    Απ: blockUI

    Αν χρησιμοποιείς λοιπόν το standard FileUploader control τότε δεν έχει νόημα καν να καλέσεις το $.unblockUI αφού server side θα χαθεί το πλαίσιο που προβάλει η $.blockUI ούτως ή άλλως. Τώρα για να εμφανίσεις ένα μήνυμα όταν τελειώσει το upload, μπορείς να το κάνεις από τον handler button_click. Μπορείς να βάλεις ένα αόρατο label που θα το κάνεις visible από τον handler ή αν θέλεις javascript popup όπως το παράδειγμα που αναφέρεις μπορείς να το κάνεις με την Page.ClientScript.RegisterStartupScript.
  •  03-08-2009, 13:06 52922 σε απάντηση της 52921

    Απ: blockUI

    nullvoid:
    Αν χρησιμοποιείς λοιπόν το standard FileUploader control τότε δεν έχει νόημα καν να καλέσεις το $.unblockUI αφού server side θα χαθεί το πλαίσιο που προβάλει η $.blockUI ούτως ή άλλως. Τώρα για να εμφανίσεις ένα μήνυμα όταν τελειώσει το upload, μπορείς να το κάνεις από τον handler button_click. Μπορείς να βάλεις ένα αόρατο label που θα το κάνεις visible από τον handler ή αν θέλεις javascript popup όπως το παράδειγμα που αναφέρεις μπορείς να το κάνεις με την Page.ClientScript.RegisterStartupScript.

    Ωραία, Page.ClientScript.RegisterStartupScript. πως γίνετε;

    Μου αρέσει το popup της javascipt.

     

    Ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια!

     

     

     

  •  03-08-2009, 13:18 52923 σε απάντηση της 52922

    Απ: blockUI

    1
    2
    3
    4
    5
    6
     
    Page.ClientScript.RegisterStartupScript(typeof(Page), "myscript", @"
    <script type=""text/javascript"">
    <!--
    alert('Hello, world!');
    //-->
    </script>");

    από μνήμης, μπορεί να μην είναι σωστό. Κάνε μια αναζήτηση στο Google.


Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems