Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως μπορώ να ελέγχω αν υπάρχει control στη σελίδα βάση τύπου, όχι βάση ονόματος

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò epp1123. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nullvoid στις 05-08-2009, 16:54. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-08-2009, 23:04 52943

    Πως μπορώ να ελέγχω αν υπάρχει control στη σελίδα βάση τύπου, όχι βάση ονόματος

    Φτιάχνω ένα User Control το οποίο για να δουλέψει χρειάζεται Script Manager. Θέλω να ελέγχω αν στη σελίδα υπάρχει Script Manager, αλλά να το βρίσκω βάση τύπου. Το FindControl παίρνει String σαν όρισμα και δε με κάνει τη δουλειά ποου θέλω. Υπάρχει κάτι έτοιμο που προσφέρει το framework σαν μέθοδο ή θα πρέπει να φτιάξω εγώ μία που θα κάνει αυτή τη δουλειά;

    Υπάρχει περίπτωση τον έλεγχο αυτό να τον κάνω όταν φτιάχνω στη σελίδα και με το που κάνω drag n drop το control στη σελίδα να ελέγχει επιτόπου αν υπάρχει ScriptManager;
  •  04-08-2009, 23:35 52944 σε απάντηση της 52943

    Απ: Πως μπορώ να ελέγχω αν υπάρχει control στη σελίδα βάση τύπου, όχι βάση ονόματος

    Σύμφωνα με αυτό το link, χρειάζεσαι τη μέθοδο ScriptManager.GetCurrent. Για το αν γίνεται να ελέγχει επιτόπου σε design time δεν το γνωρίζω. Θα πόνταρα πως όχι δεν γίνεται (αλλιώς θα το είχαν κάνει και στα controls της Microsoft).

  •  05-08-2009, 16:28 52957 σε απάντηση της 52944

    Απ: Πως μπορώ να ελέγχω αν υπάρχει control στη σελίδα βάση τύπου, όχι βάση ονόματος

    nullvoid:
    ....Θα πόνταρα πως όχι δεν γίνεται (αλλιώς θα το είχαν κάνει και στα controls της Microsoft).

     

    Τα standard controls της Microsoft που σου παρέχει με το Visual Studio δεν είναι AJAX Controls για αυτό και δεν υπάρχει λόγος να κάνουν κάτι τέτοιο.


  •  05-08-2009, 16:54 52958 σε απάντηση της 52957

    Απ: Πως μπορώ να ελέγχω αν υπάρχει control στη σελίδα βάση τύπου, όχι βάση ονόματος

    UpdatePanel, UpdateProgress, etc.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems