Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ποιά είναι η άποψη σας για το nHibernate ?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ssopiadis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Null στις 14-10-2009, 11:42. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-10-2009, 00:53 54465

    Ποιά είναι η άποψη σας για το nHibernate ?

    Σημείωση: Η συζήτηση ξεκίνησε από ένα bump του Null σε ένα thread ηλικίας 4 ετών. Τα bumps σε αρχαία thread σπάνια προσελκύουν απαντήσεις αλλά και κάνουν πολύ δυσκολότερο να βρει κανείς το post που τον ενδιαφέρει. Γι αυτό έγινε σύσταση στον Null να ανοίξει νέο thread χωρίς ανταπόκριση. Όπως αναμενόταν, παρότι αρκετοί από εμάς έχουμε κάνει ομιλίες για nHibernate και ORMs γενικότερα, κανείς δεν απάντησε μέχρι το παρακάτω post του ssopiadis. Επειδή δεν θέλω να χαθεί το post του ssopiadis σε ένα αρχαίο thread, σπάω τη συζήτηση και μεταφέρω εδώ και την αρχική ερώτηση του Null

    Παναγιώτης Καναβός

    Null:
    Οκ, νομίζω ότι, μετά από 4 χρόνια από την υποβολή του post, ήρθε η ώρα να κάνω την ίδια ερώτηση. :)

    Γειά σου Null!
    Καταρχάς να σου πω ότι κι εγώ βρίσκομαι στο μονοπάτι αυτό του nHibernate ( μετά από μια σύντομη θητεία στο χώρο της Java & μεταπήδησα στο .NET).

    Παίζω τις τελευταίες μέρες έντονα με το εργαλείο και πρέπει να πω ότι είναι αρκετά σταθερό και εύχρηστο. Δεν ξέρω αν το θέλεις για παραγωγή (εγώ σίγουρα θα το χρησιμοποιήσω και σε WPF project, αλλά και σε ASP.NET MVC), αλλά από ότι γράφεται έξω (και από ότι βλέπω) δεν αφήνει κενά!
    Ιδίως όταν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε Domain Driven Design τότε μπορεί βοηθήσει αυτό.
    Αν θέλεις να χρησιμοιήσεις ένα εργαλείο για να σου δημιουργεί γρήγορα τα entities (και τα mappings τους) από μια ήδη υπαρκτή βάση, χρησιμοποιήσε αυτό (βασικά την Lite έκδοση, η οποία λειτουργεί για MS SQL 2000,2005, Oracle νομίζω και Access Smile).
    Αν θέλεις να συνεχίσεις αυτό το ταξίδι, μπορείς να μάθεις για τα patterns (repository, unit of work, ... ) του φίλου Eric Evans εδώ κι εδώ.
    Με αυτά ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό και το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνιSuper Angry (σιγά-σιγά όμως αρχίζει να συνέρχεται)!

    Εύχομαι κάπως να βοήθησα (και να μη σε μπουρδούκλωσα).
    Αν έχεις κάποιες απορίες...feel free to post!!

    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  14-10-2009, 11:42 54472 σε απάντηση της 54465

    Απ: Ποιά είναι η άποψη σας για το nHibernate ?

    Πραγματικά συγκινήθηκα, να'σαι καλά!

    Στην εταιρεία που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή "παίζουμε" με VC++ 2008. Γίνεται μια προσπάθεια να μεταπηδήσουμε σε .net.
    Κανένας δεν έχει ιδέα εδώ και ο μόνος που ψάχνεται για το πώς θα ξεκινήσουμε να χτίζουμε τη νέα πλατφόρμα σωστά(;) είναι ο υποφαινόμενος.
    Δε βλέπω κανένα ενδιαφέρον και έχω ξενερώσει Sad, γι'αυτό και δεν ήθελα να ξεκινήσω thread για να μη σας σκοτίζω άδικα.

    Χάρη σε σένα, αγαπητέ ssopiadhs, θα κάτσω να ασχοληθώ για την πάρτη μου (μάθε τέχνη και άστηνε...).
    Σ'ευχαριστώ, θα τα τσεκάρω όλα όσα προτείνεις. Smile

    In dark places we will be
    forever beyond the light
    In dark places we will be free
    from the pain that fills our lives
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems