Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

C# - Java

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò djrimokbp. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος m6s στις 11-01-2010, 17:27. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-11-2009, 20:32 55437

    C# - Java

    Καλησπέρα σας, με λένε Γιώργο και παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό στο forum τις συζητήσεις που γίνονται και έχω μάθει πολλά πράγματα γύρω από την αγορά εργασίας.
    Πριν κάποιους μήνες ξεκίνησα την υλοποίηση της διπλωματικής μου εργασίας στον ευρύτερο χώρο των recommendation συστημάτων και πιο συγκεκριμένα στο χώρο του social web. Αποφάσισα λοιπόν η όλη υλοποίηση να γίνει στην πλατφόρμα της Microsoft και συγκεκριμένα σε C# ( που μοιάζει και με Java :-) ) με την σκέψη να εξοικειωθώ αρκετά με τη συγκεκριμένη πλατφόρμα καθώς υπάρχουν φήμες ότι έχει περισσότερη ζήτηση σε σχέση με τις άλλες.
    Εδώ και λίγο καιρό όμως που ξεκίνησα να παρακολουθώ τα πράγματα όσον αφορά την αγορά εργασίας βλέπω οτι η προσφορά θέσεων developer αφορά κυρίως τη γλώσσα JAVA.
    Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που φυσικά έχετε πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα εαν οι εταιρίες αυτές λαμβάνουν υπόψην τους την εμπειρία που έχει ο εργαζόμενος στην συγκεκριμένη γλώσσα ή την γενική προυπηρεσία δεδομένου του ότι δεν θεωρώ δύσκολη την μετάβαση από τη μια γλώσσα στην άλλη. πχ. έαν δώσω συνέντευξη σε μια εταιρία που υλοποιεί προιόντα/υπηρεσίες σε java πόσο σημαντικό για αυτούς είναι να έχω προυπηρεσία με αυτή τη γλώσα και όχι με κάποια άλλη. Δεδομένου βέβαια ότι υπάρχει η θεωρητική γνώση που χρειάζεται πάνω στα πρωτόκολλα, κτλπ.... τα οποία θα κληθώ να υλοποιήσω.
    Σε αυτό το σημείο να παραδεχτώ ότι παρ' όλο το ότι βλέπω από όλους να συζητάνε την δυσκολία εύρεσης εργασίας για κάποιον που δεν έχει προϋπηρεσία δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχουν δουλειές. Η ξεροκεφαλιά μου και το πάθος μου για αυτό που κάνω πιστεύω θα με δικαιώσει... σκεπτόμενος πάντα και το ενδεχόμενο να "φάω τα μούτρα μου"... αλλά προτιμώ να το πάθω και να μάθω παρά να σκέφτομαι συνεχώς ότι δεν θα βρώ ποτέ δουλειά που να με ικανοποιεί!!!

    Το ξέρω ότι η ερώτησή μου ίσως σας φανεί χαζή σε εσάς με περισσότερη εμπειρία απλά θα ήθελα να μπαίνω σιγά-σιγά στο κλίμα του τι γνώσεις ζητάει μια εταιρία να έχεις και ειδικά πως αντιμετωπίζει το θέμα που ανέφερα παραπάνω.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, και πραγματικά σας αξίζουν εκατομμύρια μπράβο για το community αυτό καθώς μπορεί να δώσει απάντηση σε διάφορα προβλήματα που μπορούν να προκύψουν σε κάθε developer.
    Από εδώ και πέρα φαντάζομαι θα εμφανίζομαι και εγώ πιο συχνά στο  forum έτσι ώστε να παίρνω αλλά και να δίνω βοήθεια, όπου, οι λίγες γνώσεις μου, μου το επιτρέπουν.

    || www.rimo-art.com ||
  •  23-11-2009, 20:55 55440 σε απάντηση της 55437

    Απ: C# - Java


    Θα διαφωνήσω ότι η αγορά εργασίας σήμερα για junior ή senior developers ζητάει περισσότερο skilled people σε Java. αυτή είναι η αίσθηση μου γενικότερα. .Net με c# φαίνεται να είναι ο πιο συχνός συνδυασμός.

    Αν εγώ ήμουνα π.χ σε μια εταιρεία που ήθελα άμεσα ένα senior developer για ένα asp.net C# project θα έπαιρνα κάποιον με αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά senior άτομα σε java μπορούνε να περάσουνε εύκολα στον .Net κόσμο (c#).

    Θέσεις για άτομα που έχουνε όρεξη και μεράκι και στις 2 τεχνολογίες υπάρχουνε.Ξεκινάς από μια junior position και μετά the sky is the limit

    καλή τύχη!!!!

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  25-11-2009, 16:05 55475 σε απάντηση της 55440

    Απ: C# - Java

    Να πώ κι εγώ ότι στα χρόνια, έχω περάσει απο C# σε Java και το αντίθετο τουλάχιστον 2 φορές.

    Το αν θα πάρεις τη δουλειά είνάι άμεσα συνδιασμένο με το αν θα πείσεις τον interviewer ότι είσαι ο άνθρωπός του - αυτό φυσικά όταν πληρείς τις "βασικές" προϋποθέσεις .. έχεις ξαναγράψει Java στη ζωή σου δηλαδή, ή C# Big Smile  

    Πολύ πρόσφατα βέβαια, και απο τη θέση του interviewer, προτίμησα έναν άνθρωπο με ένα χρόνο προϋπηρεσία στα ακρώνυμα πού έψαχνα, απο έναν άλλο ο οποίος φαινόταν πιο κοντά στο mentality της ομάδας, ή με περισσότερες προοπτικές ... οι συνθήκες υπαγορεύουν τέτοιες αποφάσεις. Αν βέβαια το παιδί που τελικά δε διάλεξα μου είχε δείξει το .. x-factor ... θα είχε τώρα τη δουλειά  Smile


    Angel
    O:]
  •  25-11-2009, 18:06 55476 σε απάντηση της 55475

    Απ: C# - Java

    anjelinio:

     Αν βέβαια το παιδί που τελικά δε διάλεξα μου είχε δείξει το .. x-factor ... θα είχε τώρα τη δουλειά  Smile

    Ομολογώ ότι σ' αυτό το σημείο σ' έχασα...

    Όσον αφορά στο αρχικό ερώτημα, μήπως η διατύπωση είναι παραπλανητική; Μιλάμε για γλώσσες ή για frameworks; Και μάλιστα για frameworks που πλαισιώνονται από άλλα frameworks, και πάει λέγοντας. Στα πρώτα βήματα του .NET, τότε που υποστηριζόταν και η J#, είχα διαβάσει απόψεις του τύπου: ΚΑΙ .NET ΚΑΙ Java. Με τα σημερινά δεδομένα θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό; Μπορείς ν' ακροβατείς, ανάλογα με την εκάστοτε τάση που επικρατεί στην αγορά, ανάμεσα σ' αυτές τις δύο πλατφόρμες με την ίδια άνεση; Προσωπικά, εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  25-11-2009, 19:52 55478 σε απάντηση της 55476

    Απ: C# - Java

    Ας δωσω και την δικη μου απαντηση-εμπειρια..

    Ειμαι εξοικειωμένος και με τις 2 γλωσσες το ιδιο. Ξεκινησα με Java και κατεληξα στην C#.

    Οταν ημουν σε java ακομα σε 2 αφεντηκα που πηγα οι οποιοι ηταν και αυτοι προγραμματιστες ηθελαν C#.
    Οταν τους ειπα οτι ξερω Java δεν ειχαν απολυτως κανενα προβλημα.  Μου ειπαν οτι θα μαθω την C# αμεσως. Ετσι και εγινε.

    Εδω και 2 χρονια κανω C# και ξεχασα την Java. Και σε μια αλλη δουλεια που πηγα ζητουσαν Java.
    Τους ειπα οτι την java την ψιλοπαρατησα και δουλευω με C#. Δεν ειχαν κανενα προβλημα.

    Ενα πρωτο συμπερασμα ειναι οτι αν ο εργοδοτης σου ασχολειται με το θεμα τοτε θα ξερει και δε θα εχει προβλημα.

    Μη δισταζεις να ξεκινησεις με μια απο τις δυο. Δε θα μετανιωσεις που δεν ξεκινησες με την αλλη.
    Αν στοχος σου ειναι τα γρηγορα λεφτα και εισαι παιδι τον windows ξεκινα με C#.
    Αν στοχος σου ειναι να μαθεις προγραμματισμο και να γουσταρεις την εφαρμογη σου που παιζει
    σε κινητα τηλεφωνα, PC, PDA, linux κακο κτλ θα σου ελεγα να ξεκινησεις με Java.

    Δες τον παρακατω πινακα για να καταλαβεις ποσο ιδιες ειναι οι δυο γλωσσες.


    Sleep-deprived psychotic hacker

  •  11-01-2010, 17:27 56359 σε απάντηση της 55478

    Απ: C# - Java

    Ισως το πρόβλημα, είναι οτι δεν ειναι απλά 2 frameworks. Κάθε framework, έχει ένα μπουκέτο τεχνολογιων. ΤΟ δύσκολο είναι να γνωρίζεις 3D & asp/jsp, remoting, beans, linq κλπ! μόνο και μόνο επειδή ειναι buzz-λεξεις...αν πάς συγκροτημένα, με βάση την ανάγκη του έργου, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα.

    Προσωπικά, νοιώθω άνετα .net & java, αλλά αν μου κάνουν ερώτηση ξέρεις J2EE ας πούμε, θα θελα να ρωτούσα...ξέρεις εσύ .net ;-) ή επειδή ο άλλος ρωτάει "ξέρεις .net?" ναι ξέρω, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξέρω το .net3.5 και το Linq αφού ΔΕΝ χρειάζεται να το υλοποιήσω στην εφαρμογή της εταιρείας, και απο πάνω το μόνο που θα κάνω αν το χρησιμοποιήσω σε project της εταιρείας είναι μια απίστευτη διατμημάτιση των τεχνολογιών του project, που απλά θα προκαλέσει ρίσκο. Απλά για να πώ στην επόμενη συνέντευξη..."ναι ξέρω!"

    Με εκτίμηση
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems