Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ελεύθερος Επαγγελματίας και παρακράτηση φόρου????

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ikaros80. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος ikaros80 στις 30-11-2009, 16:36. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-11-2009, 15:59 55553

    Ελεύθερος Επαγγελματίας και παρακράτηση φόρου????

    καλησπέρα είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και θα ήθελα να λύσω κάποιες απορίες μου.
    σύμφωνα με το νέο ΚΑΔ 62023000 (υπηρεσίες τεχνικής υποστήριξης για τεχνολογίες της πληροφορίας) κόβω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών σε εταιρία (μονό σε αυτήν).
    σαν έδρα χρησιμοποιώ μέρος της οικίας μου την οποία μισθώνω.
    μέχρι τώρα εργάζομαι για μόνο αυτήν την εταιρία με καθαρές αποδοχές 1700 + 400 (ενοίκιο) + 173 ΤΕΒΕ (ποσοστό του τεβε κάθε μήνα στο μισθό μου)  σύνολο 2273 το μήνα τα οποία 2273 κόβονται τιμολόγιο 
    αυτο εχει σαν συνέπεια να φορολογηθώ για υψηλό εισόδημα 9302,70
    η συμφωνία είναι να πληρώνουν αυτοί και τον φόρο
    οι λύσεις είναι να φύγει το ενοικιαστήριο από εμένα και να γίνει σε αυτούς
    και αν γίνετε να κάνω παρακράτηση φόρου πράμα που η εφορία και ο λογιστή μου λέει ότι γίνετε άλλα αυτοί επιμένουν πως όχι (λένε ότι είμαι εμπορική επιχείρηση και ότι δεν παρέχω υπηρεσίες)
    άλλα κανένας δεν μου λέει ποιος είναι αυτός ο νομός. 




    είναι δυνατόν να γίνει παρακράτηση φόρου 20% στο δελτίο που κόβω??????

    έχω τελείως μπερδευτεί
    σας ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

  •  30-11-2009, 16:31 55554 σε απάντηση της 55553

    Απ: Ελεύθερος Επαγγελματίας και παρακράτηση φόρου????

    Καταρχήν αφού κόβεις τιμολόγιο, πρέπει να έχεις έδρα. Αν νοικιάζεις χώρο, αυτός αποδυκνείεται απο το ενοικιαστήριο. Αλλιώς, χωρίς ενοικιαστήριο κάτι πρέπει να δηλώσεις. Ο νόμος δε, που μιλάει για το 20% παρακράτηση είναι ο 2238/1994, άρθρο 58 ( Να σε βοηθήσω περαιτέρω : http://www.taxheaven.gr/show_law.php?id=3195 )
    Αν κόβεις σε εταιρεία, ναι έχει παρακράτηση, αν έκοβες σε ιδιώτη, όχι δεν θα είχες. Ελπίζω να σε βοήθησα.
  •  30-11-2009, 16:36 55555 σε απάντηση της 55554

    Απ: Ελεύθερος Επαγγελματίας και παρακράτηση φόρου????

    ναι με βοήθησες πάρα πολύ σε ευχαριστώ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems