Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

κλήση συνάρτησης javascript από κώδικα c#

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò djrimokbp. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος djrimokbp στις 08-12-2009, 10:09. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-12-2009, 19:46 55603

    κλήση συνάρτησης javascript από κώδικα c#

    Καλησπέρα σας

    Μπορώ με κάποιο τρόπο να καλέσω μια συνάρτηση που έχω φτιάξει σε javascript από τον server side κώδικά μου σε c# έτσι ώστε να πάρω κάποιες πληροφορίες που θέλω από την javascript συνάρτηση στο πρόγραμμά μου;

    || www.rimo-art.com ||
  •  01-12-2009, 20:31 55607 σε απάντηση της 55603

    Απ: κλήση συνάρτησης javascript από κώδικα c#

    Τί εννοείς? Ψάχνεις ένα τρόπο να καλέσεις από τον web server ένα function που τρέχει στον browser? Δεν υπάρχει. Μόνο το ανάποδο γίνεται, από τον client ένα javascript να καλέσει τον server. Μπορείς π.χ. να χρησιμοποιήσεις AJAX ή jQuery για να καλέσεις ένα web service στον server και να του περάσεις τις πληροφορίες που θέλεις.

    Τί προσπαθείς να κάνεις και γιατί νομίζεις ότι θα πρέπει ο server να καλέσει τον browser για να το κάνει αυτό?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  02-12-2009, 21:29 55634 σε απάντηση της 55607

    Απ: κλήση συνάρτησης javascript από κώδικα c#

    Το περίμενα ότι δεν το είχα εξηγήσει καλά... Λοιπόν θα δώσω μια πλήρη εικόνα του τι έχω να κάνω...

    Θέλω να κάνω μια αναζήτηση στο Social Web. Τις αναζητήσεις αυτές τις κάνω μέσα στη μέθοδο onclick από ένα κουμπάκι που έχω βάλει στο interface μου, και πάνω από αυτό έχω βάλει ένα textbox από όπου θα παίρνει το keyword που είναι προς αναζήτηση.  Όλες οι σελίδες όπως το facebook, myspace, twitter κτλπ έχουν δώσει apis για .net, η αγαπημένη google όμως (και συγκεκριμένα για το blogger) δεν έχει δώσει αυτή τη δυνατότητα, καθώς είναι στα σκαριά ακόμη το api της για .net, δυστυχώς για εμένα δεν έχω τόσο χρόνο. Αυτό σημαίνει πως αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω το ajax google search api (σε javascript είναι) και μέσω των αποτελεσμάτων του blog search engine της google τα οποία για να τα πάρω πρέπει να χρησιμοποιήσω το προαναφερθεν api άρα και javascript, θα βρώ αυτά που θέλω. Το πρόβλημα τώρα είναι πώς θα μπορέσω μέσα στην onclick μέθοδο να βάλω κάπου και την αναζήτηση στο blogger η οποία θα υλοποιηθεί σε javascript; Δηλαδή θέλω με το που πατάει το κουμπάκι της αναζήτησης ο χρήστης, το πρόγραμμά μου να ψάχνει σε facebook, myspace (από αυτά τα πέρισσότερα τα έχω καταφέρει μέσω των apis που δίνουν) κτλπ, και κάπου ανάμεσα στην onclick μέθοδο να υπάρχει ένα τμήμα κώδικα το οποίο θα οδηγεί στην javascript μέθοδό μου για την αναζήτηση στο google blog search machine... Φυσικά θέλω να παίρνω και μια απάντηση αν βρήκε δηλαδή η όχι αυτό που έψαχνε, και να μου το περνάει ,μέσα στο c# πρόγραμμα μου! Η google μου τη χαλάει λίγο αλλά ελπίζω να υπάρχει κάποια λύση με javascript γτ δεν θέλω να μπλέξω με json formats και third part apis (είναι ένας άλλος τρόπος που μπορείς να το κάνεις μέσω c#)

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον Παναγιώτη! Είναι το πιο σπαστικό πράγμα να είσαι σχεδόν σίγουρος ότι θα κάνεις κάποια πράγματα σχετικά εύκολα και τσούπ... να σου πετάγεται το πρόβλημα. Και μιας και δεν είμαι έμπειρος ακόμη, η κλωστή αυτόματα γίνεται τροιχιά!


    PS: Την μέθοδο σε javascript την έχω έτοιμη ενοείται σε ένα αρχείο js... στη διασύνδεση έχω το πρόβλημα!!!! 

    || www.rimo-art.com ||
  •  03-12-2009, 07:43 55645 σε απάντηση της 55634

    Απ: κλήση συνάρτησης javascript από κώδικα c#

    Λοιπόν θα σου δώσω μια λύση για να πάρεις μια ιδέα.  Λοιπόν έστω ότι μέσα στην aspx σελίδα σου έχεις ένα hidden input html control όπως το :
    <input runat="server" id="myConnector" type="hidden">
    Ωραία με αυτό το control θα επικοινωνεί η JS και η C#

    Λοιπόν στο load event της σελίδας (C#) πρέπει να κάνεις register την function σου στο asp button που θα καλεί την JS συνάρτηση σου
    myBtn.Attributes.Add("onclick", "myJSFunction()");
    Τώρα μέσα στη JS απλά τα αποτελέσματα θα τα γράφεις στο myConnector πολύ απλά με το παρακάτω:
    document.getElementById("<%=myConnector.ClientID%>").value='bla bla bla';
    και μετά στο onclick (C#) του myBtn πρώτα θα καλεστεί η JS και εσύ έχεις έτοιμα τα αποτελέσματα στο input myconnector απλά με 
    myConnector.Value

    Μακάρι να σε βοήθησα λίγο. Σίγουρα αυτός δεν είναι ο μόνος τρόπος για να καλείς JS αλλά δουλεύει απροβλημάτιστα 











    Manos
  •  05-12-2009, 13:04 55710 σε απάντηση της 55645

    Απ: κλήση συνάρτησης javascript από κώδικα c#

    Σωστός, με τη διαφορά ότι η JS κλήση μπορεί να γίνει από το property OnClientClick του Button και ότι με κάποιο τρόπο πρέπει να καθυστερήσεις το OnClick για τα αποτελέσματα
  •  08-12-2009, 10:09 55765 σε απάντηση της 55710

    Απ: κλήση συνάρτησης javascript από κώδικα c#

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Συγνώμη που άργησα να σας απαντήσω αλλά αυτή είναι λίγο περίεργη εβδομάδα, από θέμα υποχρεώσεων!!!! Όπως το βλέπω είναι αυτό ακριβώς το οποίο χρειαζόμουν. Ευχαριστώ και πάλι!

    || www.rimo-art.com ||
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems