Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επεξεργασία βάσης δεδομένων dbf/access από GIS σε C++

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò adekastos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος adekastos στις 11-01-2010, 20:13. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-12-2009, 18:03 56031

    Επεξεργασία βάσης δεδομένων dbf/access από GIS σε C++

    Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ το MapInfo, στο οποίο έχω πίνακες με γεωγραφικά δεδομένα από δρόμους και τετράγωνα (πίνακας streets[onoma,apostasi,dimos,...] και πίνακας blocks [emvadon,dimos,,,.].
    Στο πρόγραμμα αυτό κάνω καποια Sql queries βάση των αντικειμένων στους χάρτες, και παίρνω 2 νέους πίνακες με συνδέσεις (linked_streets[dromos_from, dromos_to] και  linked_blocks_streets[block, dromos].
    Αυτό το κάνω, γιατί θέλω στη συνέχεια να υπολογίσω τα ελάχιστα μονοπάτια (all-shortest path) από ένα συγκεκριμένο block σε όλα τα blocks της περιοχής μου.

    Τους πίνακες linked_streets και linked_block_streets μπορώ από το MapInfo να τους εξάγω σαν dbase dbf / Access databases.

    Με τι τρόπο θα εισάγω τις βάσεις αυτές σε C++ ώστε μετά να μπορώ να εφαρμόσω αλγόριθμους για shortest paths ???
    Αν κάποιος με βοηθούσε με ένα mini guide θα ήμουν ευγνώμων. Και κάποια παραδείγματα για να εξοικειωθώ.

    Χρησιμοποιώ το g++ σε λίνουξ. Θέλω τίποτα Visual C++ της Microsoft ή μου αρκεί???  Τι  includes με αρχεία πρέπει να κάνω??
    Είμαι κάπως αρχάριος στο θέμα (έχω μόνο λίγο ακουστά τα odbc, ado).
    Helppppppp....





  •  11-01-2010, 20:13 56364 σε απάντηση της 56031

    Απ: Επεξεργασία βάσης δεδομένων dbf/access από GIS σε C++

    Κανείς??

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems