Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ERP αγορά

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò m6s. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος m6s στις 13-01-2010, 01:46. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-01-2010, 17:16 56357

    ERP αγορά

    Επειδή διάβασα μια συζήτηση για web-site κατασκευή, Εγω έχω μια άλλη απορία... οχι για web site...(κοινώς ιστοσελιδα)

    Αν μια επιχείρηση κάνει μια δουλειά και για να την τελειώσει θέλει 3-4 ώρες. Οπότε επειδή είναι και αναγκαία την κάνει κατα διαστήματα και βγάζει το report όσο μπορεί.
    Μια πρωία σε ρωτάει μπορείς να το κάνεις πιο γρήγορο; Και πράγματι, σκέφτεσαι την λύση 10 λεπτά...Την υλοποιείς...+15 λεπτά, άντε +10 για ένα τεστ (καθότι είναι sql και είσαι "γάτος" στο τεστ), και μετά στα 35 αυτά λεπτά, να φτιάξεις και ένα υποτυπώδες UI ( πολύ πιθανώς μέσα απο μια πασίγνωστη πλατφόρμα ERP ), +20 λεπτά "σε λέω"...tik tak 55 mins..."τόταλυ!"
    Παίρνεις το αμαξάκι.(...βενζίνη...λάδια...συνεργεία...) οκ, για τους οικολόγους παίρνεις το μετρό, στήνεσαι στο αγιάζι, περιμένεις τον προαστιακό, σε κατεβάζει καπου, παίρνεις το λεωφορείο Χ μέτα απο 30 λεπτά αναμονής... ( ...οκ τέλος οι ονειρόξεις, παίρνεις το αμάξι λοιπόν...), πάς στην επιχειρήση, τους το παρουσιάζεις, τους αρέσει..."οοοοο!! ααααα!!!!μμμμμμ!!!!!" και για να το κανω "ευχάριστο περιβάλλον εργασίας", είναι 4 γυναίκες και είσαι μόνος, οπότε είσαι ευτυχής διπλά και για τον κωδικα και για το οτι σώζεις την κατάσταση σαν "Ιππότης" ψψψψψψ

    Λές λοιπόν τιμή....
    Εσύ αποφασίζεις το επόμενο πλάνο:
    1) Τους λές Χ τιμή και σου απαντάνε, "σιγά για να κάνεις αυτά τα κλικ?", δε θέλω ευχαριστώ....τσάμπα όλη η δουλεια, πιθανά ναι να βρεί μια άλλη προσφορά...ή να περιμιένει αλλους 6 μηνες...εσύ όμως πρέπει να πληρωνεις κάθε μηνα ποσά για να υπάρχεις....
    2) Τους λες Υ τιμή και είναι διαολεμένα χαρούμενοι, αφου τους γλιτώνεις 3 ώρες δουλειές, και θα κάνουν την δουλειά τους το αργότερο σε μια ώρα ( εγώ θα λεγα σε 45 max ), σε πληρώνουν...αλλά εσύ ρε παιδάκι μου νιωθεις κάτι να σε τρώει.....νοιώθεις...λίγο πώς να το πώ...δεν επιτρέπεται ;-) ;-) :-)

    Ερώτηση λοιπόν, πώς θα τιμολογήσεις; Πώς θα κοστολογήσεις;

    Και πιο σοβαρά....., υπάρχουν άτομα με ERP εμπειρία; Θα ήθελα την γνώμη τους...Για το επάγγελμα...που βαφτίζουν "Consultant" και για το οποίο νομίζω σαν όρος είναι fake τελείως!!
    Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποιο forum για αυτή την κατηγορία επαγγελματιών...
  •  11-01-2010, 23:25 56371 σε απάντηση της 56357

    Απ: ERP αγορά

    οκ θα προσπαθήσω να ειμαι σύντομος

    θα έλεγα λυση 1,5) ψυχολογείς καλα την περίπτωσή τον εργοδότη την ανάγκη του την βιασύνη του την οικονομική του άνεσή και όρεξη να πληρώσει αρκει αν κάνει την δουλεία του δεν ειναι ολοι μιζεροι,
    και του πετας το μπαλακι μεταξυ αστειου και σοβαρου( εσεις με ποσα θα εισασταν ευχαριστημένος?) και αμα κλασικα σου πει τζαμπα, γελας και λες (αν οι αναγκες σας τελικα αξιζουν 0, τοτε σας το κανω δωρο αν μου το πουλησεται χ τιμη σε αλλιυς 2-3 συνεργατες σας)

    γενικότερα είμαι της αποψης παίζεις-μιλάς με τον πελάτη τον γνωρίζεις και βλέπεις αν προκειτε να εχεται και μέλλον, κανεις Υ τιμη και ερχονται και αλλες δουλειες αργοτερα..... αν σε θελει για 1 φορα μονο και προσπαθήσει να σου υποτίμησή την δουλεια τους λες "το οτι μπορω και σου φτιαχνω πυρινικη βομβα σε 30 λεπτά δεν το καθηστα εύκολο-θφηνο" δεν πληρωνουμε τον προγραμματιστή με την χρονοταριφα.
     του λες την τιμη Χ, και το παιζεις και λιγο diva, γιατι και αυτος μαλλον χλημιτζουρας θα ναι, και δεν θα ηθελες να μπλεξεις με τετοιους και φευγεις.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  12-01-2010, 00:10 56378 σε απάντηση της 56371

    Απ: ERP αγορά

    Ok, μου αρέσει ειλικρινά η απάντηση σου, αλλά αυτή η απάντηση δεν έχει το "κάτι"...το τεχνοκρατικό!! :-) Μη με παρεξηγήσεις, το στόρυ αυτό είναι αληθινό, το χα ζήσει και είχα ξενερώσει. Με μια διαφορά κιόλας. Δούλευα για μια εταιρεία με μπλοκάκι, με αποτέλεσμα το κόστος μου περνούσε μέσα απο αυτή την εταιρεία. Αρά έχανα άλλο τόσο εγώ στο τελικό όφελος.

    Μπορεί να ξεκίνησα καλαμπουρδίτζικα το νήμα αυτό, αλλά στην πραγματικότητα νομίζω θα ήθελε περισσότερη ανάλυση. Περισσότερο οικονομική. Περισσότερο τεχνοκρατική απάντηση ζητώ.
    Τι θέλω να πώ;

    Σαν εμένα υπάρχουν και άλλοι που δούλεψαν με μπλοκάκι. Επίσης που δουλεύουν με τιμολόγιο για χ,ψ ελληνικές εταιρείες με τη γνωστή συμπεριφορά "τα θέλω όλα, με μηδέν κόστος".
    Ποιό είναι τελικά αυτό το εύρος της αγοράς; Το οποίο έχει dealers κιόλας 2-3-4 μεγάλων εταιρειών και απο κοντά διάφορα custom made και open source...
    Υπάρχουν τόσα "erp" είτε τα αναγνωρίζεις είτε όχι ως τέτοια. Κάποια δίδονται με ένα χρηματικό ποσό ανα μήνα, "service", που σημαίνει τώρα ότι και αυτές οι εταιρείες πρέπει να πληρώνουν τους υπαλλήλους. Ως γνωστόν, πολλές εταιρείες ζούν με δανεικά. Επειδή δεν το κράτησα για πολύ αυτό το μπλοκάκι στα χέρια μου, και επειδή ήθελα να πάρω ένα διάλειμμα, αποτραβήχτηκα λίγο καιρό.
    Και βλέπωντας το ξανά, δεν μπορώ να καταλάβω πώς "οικονομικά" λειτουργεί αυτό το πράμα; Και επειδή μου απάντησες, λίγο σαν να σαι της στεγνής "μπακαλοτεφτερικής" ( χωρίς να είναι λάθος ο τρόπος σαφέστατα! δεν το λέω για κακό! ίσως είναι και ο μόνος τρόπος στο ελλάντα..) να σου πώ ότι όσους γνώρισα που δουλέυανε με μπλοκάκι ειδικά και σαν dealer εταιρείας, ειλικρινά δεν μου γέμισαν το μάτι...τι εννοώ; ότι κάτι κάνανε στην ζωή τους φοβερό... μου μιάζανε άνθρωποι που τρέχανε περισσότερο απο ολους. Εγώ σαν πρωτάρης τότε, φταίω; Γιατί αντιμετώπισα το φορολογικό μηχανισμό, και είχα την αίσθηση ότι η ευθυνη μου ( τόσο σαν υπάλληλος όσο και με μπλοκάκι ) ήταν μεγάλη; Μιλάμε πρώτη φορά να αντιμετωπίζω έμμεσα μια εφορία!!

    Ξεκίνησα με το erp, γιατί εχω τελειώσει λογιστική. Δουλεψα σε 2 erp, γιατί εκεί είχα ζήτηση περισσότερη, καθότι χόμπι ο προγραμματισμός, πτυχίο στη λογιστικη, και στα λογιστικά ήταν πολύ  περίεργα τα πράματα να μπείς, αν δεν είχες "μπάρμπα". Οπότε μου κατσε λουκούμι. Όμως είδα ότι και στο 1 και στο αλλο project, στην ίδια εταιρεία, πάνω απο μια πώληση δεν γινόταν, τόσο ώστε στην πρώτη αφενός να ...με αντέξει ;-) και στην δεύτερη να μην πώ εγώ το "αντε γειά", αφού κάθε μέρα αναρωτιόμουνα αν τον επόμενο μήνα θα έχω δουλειά.
    Παρολαυτα, μπορούσα να συντονίσω τα προβλήματα στο erp, μπορούσα να μιλήσω με λογιστές για λογιστική και επειδή το έψαχνα πάντα και το ψάχνω πάντα, ήμουνα καλύτερος στο επίπεδο consulting απο τον λογιστή, σε πλαίσια που αφορούσανε το πρόγραμμα μου και την εταιρεία πελάτη. Έβλεπα όμως στο τέλος, τους λογιστές χαλαρούς....Και ουτε η μια εταιρεία έβαζε λεφτά, ούτε η άλλη πωλούσε τις λύσεις μου καλά! Και αν μου πείς τι εννοώ με τον όρο "καλά", ειλικρινά ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Διότι αγορά δεν υπάρχει να σου πώ τι εννοώ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Έτσι λοιπόν, λιγο την βλέπω υποτιμητικά την όλη φάση του ERP, αλλά νομίζω πώς ίσως κάνω και λάθος. Δηλαδή, δεν μπορεί να είμαι εγώ ο σωστός που τα βλέπω έτσι, αφού υπάρχον εταιρείες, υπάρχουν "consultants"...υπάρχουν dealers, υπάρχουν ένα κάρο erp....σωστά;

    Με εκτίμηση & ευχαριστώ.
  •  12-01-2010, 11:18 56385 σε απάντηση της 56378

    Απ: ERP αγορά

    γεια σου ξανα

    λοιπον τεχνοκρατικα - λογιστικα - οικονομολογικα δεν μπορω να σου απαντησω διοτι δεν ξερω τα λογιστικα, απλα το πως δουλευουν οι Ελληνες ξερω.
    ποιο απλα τεχνοκρατικη απαντιση θα μπορουσα να σου δωσω αμα ήμουν αμερικανος, γερμανος, αγγλος, η ιαπωνας, στην ελλαδα δεν μπορω γιατι απλα δεν δουλευει πουθενα το συστημα ετσι!

    και ολοι αυτοι οι consultans και κουραφεξαλα ξενογλωσσες ιδικοτητες που εμφανιστηκαν και το παιζουν σπουδαιοι πισω απο το καλο κουστουμι και γραβατα, η δουλεια κλεινετε οπως σου ειπα,
    και μαλιστα κατω απο το τραπεζι με μιζες. το κανουν δυστηχως ολοι! το κανω αναγκαστηκα και εγω (και δεν ειναι "κακο" ) και αν προσπαθησω να παω κοντρα στο συστημα αυτο απλα δεν πουλαω δεν εχω λεφτα δεν μπορω να ζησω! Σε νιωθω οτι καμια φορα δεν ξερεις ποσο αξιζει η εργασια σου πραγματικα και δεν ξερεις αν πρεπει να νιωθεις ευχαριστημενος η οχι, αλλα ο λαος μας λεει "καλιο 5 και στο χερι παρα 10 και καρτερει!"

    αντε για να μην το γενικευω τοσο να πω οτι υπαρχει 1% επενδητων που ειναι σοβαροι και εχουν δουλεψει εξω και ξερουν και δεν ειναι σαν τους υπολοιπους 99% loosers που κλεγοντε.

    με εσενα τωρα ειναι λιγο ποιο δυσκολη περιπτωση (που δεν εχω εμπειρια) με μπλοκακι μεσα απο αλλη επιχηρηση.
    οκ, δουλευεις για καποιον και περνεις καθε μηνα ενα ποσο στανταρ και το κοβεις αποδιξεις η πληρωνεσαι με την δουλεια και κοβεις?, αυτο δεν το καταλαβα.

    σιγουρα θα υπαρχει μια "μαθηματικη" φορμουλα (μεχρι και τια τον ερωτα προσπαθησαν να βγαλουν) αλλα δεν την ξερω για τον τροπο που δουλευεις!
    Εδω εγω 14χρονια + εμαθα ολα ειναι θεμα συμπαθιας, γνωριμιων (κονε) και μιζας κατω ή πανω απο το τραπεζι για να πουλησεις, Φυσικα ομως εχω αρκετους πελατες που ηταν "επενδυτες" δωσαν κατι παραπανω αλλα η δουλεια μου η ποιοτητα και η λειτουργικοτητα των εφαρμογων μου ηταν η καλητερη μου διαφημηση! και μου εφεραν και αλλους πελατες!
    δεν σου λεω να ριξεις το χρονο-ποιοτητα της δουλειας σου για να κερδισεις κατι η να κοιτας μονο να πουλας με "κονε και μιζες" αλλα να τονιζεις και να διχνεις-προκαλεις με την ποιοτητα των εργων σου ειναι πολυ ποιο διαχρονικο! τα λεφτα τρογοντε γρηγορα η δουλεια σου θα μεινει εκει για πολυ πολυ καιρο! αν ειναι μαπα και τοτε εβγαλες καλη μπαζα δεν θα σταθεις το ιδιο τυχερος στο μελλον!

    Τελος να πω οτι αυτο με την νεα γεννια επιχ/ων βλεπω πολυ αργα (αλλα σταθερα) αλλαζει, η ελλαδα δεν νομιζω θα εινι παντα ετσι, οι επενδυτες που σου ελεγα που εγιναν πελατες μου ηταν ατομα ηλικιας 28-40 ετων και ειχαν πληρωσει για μια βλακεια εφαρμογη (που τοτε τους ενοιαζε η μιζα και να γλιτώσουν λεφτα) με την χρηση ομως ξενερωσαν και μαθαν να ειναι ποιο απαιτητικοι στην ποιοτητα και αν ενιωθαν οκ πληρωναν γιατι την μιζα την φαγαν τα λεφτα που γλιτωσαν τοτε ξοδευτικαν τελικα σε εργατωρες και βαλαν μυαλο!

    λοιπαμε που δεν εχω κατι αλλο να σου πω να σε καλυψω, κρατα μονο μια φράση.η γνωμη μου: Πρέπει να είσαι χαμαιλέοντας Wink

    υ.γ Σκευτικες ποτε να πας εκτος σκυλουπολης Αθηνας? αρα λειγοτερα λειτουργικα εξοδα περισσοτερος ελευθερος χρονος.
    Τελος μην ξεχνας ποσο θαυμασια ειναι η αγορα του ιντερνετ εχω πολα παραδειγμα που ενας τυπος μετα απο μηνες δουλειας βγαζει ενα γα@@@το λογισμικο για χρηματισ/ριο παραδειγμα, αλλα δεν το πουλα επιδη ειναι σουπερ 3.000-50000ευρω οπως αλλοι, αλλα το ανεβαζει ιντερνετ και το πουλα 200ευροπουλα! Αυτο δεν υποτίμα την δουλεία του και την ποιοτητα, ασε που ο αλλος σκευτεται, (και μαπα να μου βγει δεν θα χασω τιποτα σπουδαιο 200ευροπουλα μονο) ελα ομως που το λογισμικο ηταν κορυφη και μεσα σε 1 μηνα πουλησε 200,000κομματια! τελικα να πως βγαινουν τα λεφτα! Ποιοτητα και ποσοτητα μαζι σε ενα τζαμπα μαγαζι 24/7/365 που ακουει στο μαγικο ονομα Internet! 
    το μπαμ δεν ερχεται αμεσως πρεπει να πας βημα βημα αλλα το ρισκο ειναι μικρο!. μιλαμε για τρελα εκατομυρια κερδος και αυτος μπορει να ζει τωρα σε ενα ομορφο χοριο με προβατακια και ενα δορυφορικο ιντερνετ ;-P

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  13-01-2010, 01:46 56398 σε απάντηση της 56385

    Απ: ERP αγορά

    Χμ...γενικά και αυτό είναι θέμα. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές. Που κάνουν τα πάντα. Που είναι ακόμα και open source και που άλλες ήδη καλύπτουν κάποιο "φιλέτο".
    Φαντάζομαι και συ και άλλοι πολλοί θα το σκέφτονται αυτό. Αλλά μόνο ένας πίστεψε π.χ. οτι το facebook θα πετύχει. Ολοι στήσαμε έναν apache και ένα φωτογραφικό άλμπουμ σπίτι μας σε PHP. Που να σκεφτούμε τι θα ακολοθούσε!!! τώρα όμως πάει και αυτό. Και το ίδιο το fb...φούσκα είναι στην τελική. Υπάρχει γιατί δεν χρεώνει ;-)
    Πουλάει υπόσχεση/διαφήμιση ;-)

    Οσον αφορά για το χρηματιστήριο, καθότι και του χώρου, ναί. Εχω ήδη στα χαρτιά και σε κώδικα τέτοια εφαρμογή. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Πουλώντας ένα τέτοιο λογισμικό, έχεις και ρίσκα. Ρίσκα του στύλ, γιατί να πάρει την δική σου εφαρμογή, ένας που δεν έχει δοκιμαστεί ποτέ ( ας υποθέσουμε είναι και τελειωμένη ).
    Στο κάτω κάτω, αν υπήρχε η μαγική φόρμουλα, όλοι θα ταν πλούσιοι. Υπάρχει επίσης θέμα νομικής ευθύνης. Το πρόγραμμα ¨"συμβουλεύει". Και άντε το περνάς το σκόπελο αυτό, αν το πρόγραμμα πραγματικά άξιζε, θα δουλεύαμε για ....700 ευρώ; Νομίζω θα μουνα κάπου στην Σάντα Καταλίνα, Καλιφόρνια ;-)

    Τρίτον, το να πουλήσεις μια εφαρμογή, δεν το κάνεις σαν να είναι μεταχειρισμένο πι-σι. Θές βιβλία, τεβε κλπ. Που σημαίνει, κόστος. ( Οκ, για εμένα λίγο λιγότερο, αλλά θέλεις ). Δεν μπορείς να πουλήσεις χωρίς να έχεις βιβλία.

    Τέταρτον, συνεργασία. Μόνος δεν μπορείς να χεις όλα τα καρπούζια. Πρόγραμμα τέτοιου είδους, θέλει εκτός απο προγραμματισμό, και άλλα. Στατιστική, testing, και όχι τεστάκια...θέλει ΤΕΕΕΕΣΤ. Θέλει επίσης σίγουρα, έναν δυνατό παίκτη σε multithreaded εφαρμογές, και ένα παίκτη στα financial. Προσωπικά, αυτό το δοκίμασα, αλλά....ακόμα νιώθω...daaaam...φτωχός xXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

    Πάντως αν πετύχαινε ποτέ να πιανα την καλή, αρναία θα πήγαινα ή μαραθώνα ;-) και εκεί δεν θα με χαλάγανε και κοτούλες και προβατάκια χαχαχαχαχα
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems