Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με certificates

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò zeon. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος zeon στις 13-04-2010, 15:44. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-03-2010, 17:15 57747

    Πρόβλημα με certificates

    Αντιμετωπίζω το εξής θέμα σε σχέση με certificates
    Υπάρχει ένα web service υλοποιημένο σε ένα εργαλείο. Αυτό είναι το target web service και θέλω να το καλώ με certificates.
    Έχω φτιάξει και ένα web service σε .net (2008 αλλά old web service όχι WCF) και κάνω reference το web service και μεσω του νέου web service expose τη web method του αρχικού web service.
    Από νέο λοιπόν project (win forms) κάνω add web refernece το .net web service και το καλώ. Κάνω debug και φορτώνει κανονικά το certificate αλλά παρόλαυατα παίρνω μύνημα cannot create sll secure connection (Message = "The request was aborted: Could not create SSL/TLS secure channel.").
    Πρόσθεσα το client certificate και στον iusr και στον aspnet αλλά συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα.
    Να σημειώσω ότι αν όλο αυτό παίξει σε απλό http και όχι σε https (δεν παίξω με certificates) όλα παίζουν κανονικά.

    (
    Dim Certificate As String = "\\xxx\xxx.cer"
    Dim cert As X509Certificate = X509Certificate.CreateFromCertFile(Certificate)
    Dim cert As System.Security.Cryptography. = X509Certificate.CreateFromCertFile(Certificate)
    o.ClientCertificates.Add(cert)
    )

  •  18-03-2010, 18:21 57751 σε απάντηση της 57747

    Απ: Πρόβλημα με certificates

    Εδώ μπορείς να βρες πληροφορίες για το πως χρησιμοποιείς certificates σε web services

    Γιώργος Σακαλής
  •  19-03-2010, 08:10 57759 σε απάντηση της 57751

    Απ: Πρόβλημα με certificates

    Gιώργο ευχαριστώ πολύ. Αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει

    Μάλιστα για να επιβεβαιώσω με

    System.Security.Principal.WindowsIdentity.GetCurrent()

    είδα ότι το service τρέχει με τον ASPNET όντως. Σε αυτόν έχω δώσει access στο client certificate. Παρόλ αυτά το πρόβλημα συνεχίζει L

    Edit:
    Dοκίμασα και κάτι ακόμα.
    <identity impersonate="true" userName="xxx\username" password="***"/>
    Οπότε το web service τρέχει ποια με το account μου (όπως και όταν κάνω κλήση από winforms). Και παρόλαυτά πάλι δεν παίζει!
  •  13-04-2010, 15:44 58081 σε απάντηση της 57759

    Απ: Πρόβλημα με certificates

    Τελικά το πρόβλημα λύθηκε, ή μάλλον ακολούθησα τα ίδια βήματα και με το αρχικό αλλά σε καθαρό server και έπαιξε μια χαρα
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems