Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

.net και EJBs (Enterprise JavaBeans)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Filaretos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anjelinio στις 25-04-2010, 20:56. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-04-2010, 15:58 58192

    .net και EJBs (Enterprise JavaBeans)

    Απανταχού συνάδελφοι,
    Θα ήθελα να μάθω αν έχει δουλέψει κάποιος από εσάς με .net χρησιμοποιόντας κλήσεις προς EJBs (Enterprise JavaBeans).
    Googlaροντας βρήκα κάποια πράματα:
    http://www.codemesh.com/products/juggernet/examples/ejb.html
    http://codemesh.com/products/juggernet/
    http://www.codeproject.com/KB/cs/iiop_net_and_ejb.aspx

    Αυτό που θέλω να μάθω αν υπάρχει από εσάς κάποια εμπειρία και αν υπάρχει τι προβλήματα αντιμετωπίσατε.

    Ευχαριστώ
    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  21-04-2010, 18:03 58218 σε απάντηση της 58192

    Απ: .net και EJBs (Enterprise JavaBeans)

    Φίλε Φιλάρετε, προσωπικά δεν έχω εμπερία επικοινωνίας με EJBs χρησιμοποιώντας το IIOP.NET, αλλά έχω την εμπειρία επικοινωνίας με EJBs απο τη μεριά ... της Java.
    ( Ξέρεις τώρα, μετακίνησε τα EJBs σου απο EJB container σε άλλον, ξανακάνε τα deployment descriptors, jars & ears και του κουτρούλη το πανηγύρι, ασυμβατότητες κτλ. κτλ. κτλ. )

    Απο ότι είδα, το IIOP.NET είναι direct port των σχετικών Java libraries, αλλά θα σου έλεγα να το αποφύγεις φίλε. Αν μπορείς να ζητήσεις ένα web service layer για να μιλήσεις, κάνε αυτό.
    Μάλλον δε θες να μπλέξεις με CORBA-related πράγματα, και για να φτιάξεις τα stubs κάποιος απο τη μεριά της Java θα πρέπει να ασχοληθεί - ίσως και γι'αυτούς να είναι πιο εύκολο να σου φτιάξουν ένα web service απ'το να σου κάνουν support ...

    Παρ' όλα αυτά, αν προχωρήσεις φίλε έτσι γράφε μας πού και πού πως πάει, είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα !

    Angel
    O:]
  •  24-04-2010, 12:21 58312 σε απάντηση της 58218

    Απ: .net και EJBs (Enterprise JavaBeans)

    Thanks για την απάντηση.
    Τα web services θα ήταν και για μένα η ιδανική λύση,  αλλά το ¨αντίπαλο στρατόπεδο¨  δεν θέλει να ακούσει καθόλου για αυτά γιατί θεωρεί ότι είναι αργά-βαριά και θα χρειαστεί μεγάλο μηχάνημα (πλυντήριο) για να τα υποστηρίξει.  
    Βεβαίως η αλήθεια είναι ότι γίνει μια αξιόλογη επένδυση χρόνου και χρήματος για την ανάπτυξη της υποδομής σε EJBs.
    Από την άλλη αυτό που θέλω να πετύχω είναι να πείσω ότι .Net είναι ποιο παραγωγικό περιβάλλον ανάπτυξης και με πολύ περισσότερους πόρους (γνωσιακούς & ανθρώπινους).
    Όπως καταλαβαίνεις πέρα από το τεχνικό κομμάτι, έχει να κάνει και με διαχείριση – διαπραγμάτευση (καλός νοούμενη).

    Στο τεχνικό κομμάτι έπεσα πάνω σε αυτό (Grasshopper) και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον για αυτά που λέει ότι μπορεί να κάνει.  Το κοιτάω ποιο εντατικά.

    Όπως και να έχει θα μοιραστώ με την κοινότητα πως θα πάει το συγκεκριμένο είτε αποτύχει είτε πετύχει (που το εύχομαι).
    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  25-04-2010, 20:56 58336 σε απάντηση της 58312

    Απ: .net και EJBs (Enterprise JavaBeans)

    Φίλε, πες του εκ μέρους μου ότι με κάνανε να γελάσω μέχρι δακρύων :D  Έχουν το απαραίτητο σίδερο να τρέξουν ένα EJB Container, και τα web services τους μαράνανε;;;

    Καλή τύχη Φιλάρετε, σίγουρα θα μαθεις πολλά σχετικά με Java στο άμεσο μέλλον. Βασικά εγώ θα επένδυα και σε κάνα βιβλιαράκι σχετικό με Java & EJBs, γιατί θα δείς πολλά Java stack traces μπροστά σου.

    Κι εδώ είμαστε για support :)



    Angel
    O:]
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems