Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Vb.net 2005 και Dot Matrix

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò manolis_. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος manolis_ στις 10-05-2010, 12:45. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-05-2010, 12:42 58598

    Vb.net 2005 και Dot Matrix

    Εχει κανεις καμία ιδέα πως μπορώ να εκτυπώνω Line-By-Line σ'εναν Dor Matrix εκτυπωτή χωρίς αυτος να αλάζει σελίδα????

    Ευχαριστώ

        

  •  08-05-2010, 14:41 58599 σε απάντηση της 58598

    Απ: Vb.net 2005 και Dot Matrix

    Αν κάνεις ένα search για "dot matrix" θα δεις ότι το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά στο παρελθόν
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  08-05-2010, 20:04 58601 σε απάντηση της 58599

    Απ: Vb.net 2005 και Dot Matrix

    κοίτα φίλε μου print document class, control και θα κάνεις αυτό που θες
    Antonios Chatzipavlis

  •  08-05-2010, 20:51 58602 σε απάντηση της 58601

    Απ: Vb.net 2005 και Dot Matrix

    Αντώνη, αν προσέξεις την ερώτηση λέει "χωρίς να αλλάζει η σελίδα". Αυτό είναι κομματάκι δύσκολο να το πετύχεις με την PrintDocument γιατί απλά δεν σου δίνει έλεγχο γραμμή-γραμμή. Με δεδομένο ότι οι dot matrix χρησιμοποιούνται πλέον μόνο για εκτύπωση αποδείξεων, υποθέτω ότι η πραγματική ερώτηση είναι "Πως θα τυπώσω αποδείξεις σε dot matrix αφού δεν έχω σελίδες"?

    Σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ σημαντικά ο έλεγχος γραμμή-γραμμή, πότε θα προχωρήσει κανείς από τη μία απόδειξη στην επόμενη, πότε θα κοπεί το χαρτί. Αν μιλούσαμε για ταμειακές μηχανές θα έλεγα μάλιστα ότι ίσως να είναι προτιμότερο να μιλήσεις απευθείας στον εκτυπωτή μέσω της σειριακής παρά να προσπαθήσεις να τυπώσεις σε σελίδα

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  08-05-2010, 21:20 58603 σε απάντηση της 58602

    Απ: Vb.net 2005 και Dot Matrix

    Παναγιώτη, επειδή αυτό πρόσεξα και επειδή το έχω κάνει ήδη σε πελάτη παραθέτω κώδικά τον οποίο μόλις έφτιαξα γιατι ο φίλος μας το θέλει σε VB

    Private Sub doc_PrintPage(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Drawing.Printing.PrintPageEventArgs) Handles doc.PrintPage

    Dim _font As New Font("Tahoma", 8)

    Dim lineHeight As Single = _font.GetHeight(e.Graphics)

    Dim linesPerPage As Integer = e.MarginBounds.Height / lineHeight

    Dim cRow As Integer = 1

    For i As Integer = curRow To ds.Tables(0).Rows.Count - 1

    e.Graphics.DrawString(ds.Tables(0).Rows(i)(0).ToString(), _font, Brushes.Black, 10, cRow * lineHeight)

    e.Graphics.DrawString(ds.Tables(0).Rows(i)(1).ToString(), _font, Brushes.Black, 50, cRow * lineHeight)

    cRow += 1

    If (cRow > linesPerPage) Then

    currow = i - 1

    e.HasMorePages = True

    Exit For

    Else

    e.HasMorePages = False

    End If

    Next

    End Sub

    Με τον παραπάνω κώδικα αλλάζεις σελίδα αφαιρόντας το κομμάτι

    cRow += 1

    If (cRow > linesPerPage) Then

    currow = i - 1

    e.HasMorePages = True

    Exit For

    Else

    e.HasMorePages = False

    End If

    εκτυπώνεις σεντόνι (ιδιανικό για ταμειακές)

    Και έλεγχο στην γραμμή έχω αφού στην ουσία το χαρτί λειτουργεί σαν καμβάς πάνω στον οποίο μπορώ να ζωγραφίσω

    Α και ξέχασα να πω ότι κάτι παρόμοιο έχω κάνει και σε βιβλίο πόρτας σε ξενοδοχειακή εφαρμογή που πρέπει με το που γίνεται check-in κάποιος να τυπώνεται σε αυτό

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  10-05-2010, 12:45 58614 σε απάντηση της 58603

    Απ: Vb.net 2005 και Dot Matrix

    Φίλε Αντώνη δεν ξερω τι κάνω λάθος αλλά εμένα μου αλλάζει σελίδα...

    οταν τελειώσει η For...Next θεωρεί οτι η εκτύπωση της σελίδας ολοκληρώθηκε και αλλάζει απο μόνος του σελίδα...

    Α..και γώ ασχολούμαι με ξενοδοχειακή εφαρμοφή->Βιβλιο Πορτας γαρ!!->στέλνω στο εκτυπωτή μια Αφιξη και θελω να περιμένει στην ιδια σελίδα και να μήν την αλλαζει

    απο μόνος του.... μήπως πραγματι με  Print Document Class δεν αποκτας ελεγχο γραμμή-γραμμή οπως υποστηρίζει ο Παναγιώτης????

    Ευχαριστώ

    Μανόλης Καλλέργης

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems