Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εργασία στην Ιρλανδία

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Παρίσης. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Παρίσης στις 18-05-2010, 14:34. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-06-2009, 10:34 52072

    Εργασία στην Ιρλανδία

    Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι,

    Κάποια εταιρεία από την Ιρλανδία μου έκανε μια πολύ καλή προσφορά για μόνιμη θέση, αλλά προϋποθέτει relocation.

    Έχει δουλέψει κανείς/καμμία στην Ιρλανδία, ή γνωρίζει κάποιον που δουλεύει εκεί; Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το κόστος ζωής στο νότιο Δουβλίνο, για τη φορολογία, τα ενοικιαζόμενα σπίτια και οτιδήποτε θα μπορούσε να με βοηθήσει στην απόφασή μου.

    Ευχαριστώ


    Παναγιώτης Παρίσης
    MCPD, MCTS
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  30-06-2009, 11:39 52073 σε απάντηση της 52072

    Απ: Εργασία στην Ιρλανδία

    http://www.lmgtfy.com/?q=dublin+cost+of+living
    Panagiotis Georgiadis
    HBM Netherlands B.V.
    www.twitter.com/HimWithCurls
  •  30-06-2009, 21:37 52097 σε απάντηση της 52072

    Απ: Εργασία στην Ιρλανδία


    Πάμε για τα θετικά πρώτα,

    είχα δουλέψει για ένα Project (asp 3.0 και άγιος ο θεοός. η λέξη .Net δεν σήμαινε τίποτα....) δουβλίνο για 3 μήνες από τον Ιανουάριο μέχρι το Μάρτιο 2000.

    Πολύ ζεστοί άνθρωποι, πολύ ωραία πόλη, ανθρώπινη και γουστάρουνε τους έλληνες.

    Πολύ πιο φτηνά από λονδίνο, που ζούσα μέχρι τότε.

    Καμία σχέση με αθήνα σε θόρυβο και κίνηση.

    Τότε ήτανε η χρυσή εποχή της Ιρλανδίας. το ιρλανδικό θαύμα. όλα τα europe headquarters, apple,microsoft, κ.τ.λ ήτανε εκεί (και ίσως είναι ακόμα)

    παίζανε τρελοί μισθοί. ήτανε το οικονομικό Boom.

    γενικά αν τα λεφτά είναι καλά, και εγγυημένα και το project ενδιαφέρον είναι καλή φάση για να πας.

    και έχει και πολύ ωραίο κόσμο , από όλη την ευρώπη. είναι πολυπολιτισμικό μέρος.

    φανταστικές Pubs.

    καταπληκτικά φτηνές τιμές με ryanair για λονδίνο , μαντσεστερ, edinburgh. μιλάμε για 20 λίρες με επιστροφή, όταν πήγα εγώ.... super...

    αν σου αρέσουνε οι κοκκινομάλες, είσαι στο σωστό μέρος...Stick out tongue

    Αρνητικά



    ακόμα και αν έχεις PHD in English literature from Oxford university, αμα καταλαβαίνεις τι λέει ο μέσος Ιρλανδός στο δρόμο, να μου γράψεις.

    μέσα στην εταιρεία κανένα πρόβλημα.συνηθίζεις μετά από ένα μήνα όσο αφορά την προφορά.

    πραγματικά κακός καιρός και ομίχλη το χειμώνα αλλά ακόμα και την άνοιξη...

    γενικές συμβουλές αν πας

    • Ο sheakspeare ήτανε Iρλανδός. εσύ αυτό θα πεις αν σε ρωτήσουνε
    • αν σου πούνε πως νιώθεις για την βασίλισσα και το Ηνωμένο Βασίλειο, πες ότι είναι μια γριά που κυβερνάει ένα μάτσο ηλίθιους. θα σε κεράσουνε πολλά pints.
    • Μην κάνεις πολιτικές συζητήσεις.... Τα παίρνουνε στο κρανίο
    • Μην πας να παίξεις rugby... θα σε πατήσουνε κάτω. άσε έχω εμπειρία....
    • μην πας ποτέ σε highland games. εκτός αν θες να δεις κάτι τεράστιους Ιρλανδούς να σου πετάνε τεράστια σφυριά.......Smile
    • Πρέπει να μπορείς να πιείς 5 Pints of lager, τουλάχιστον.... για να κάνεις ένα ιρλανδό φίλο...Big Smile

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  30-06-2009, 23:25 52104 σε απάντηση της 52072

    Απ: Εργασία στην Ιρλανδία

    Τις ίδιες εντυπώσεις με τον Nikolaosk έχω κι εγώ έχοντας πάει 1999 με 2000 για λίγο καιρό κι έχοντας συνεργαστεί με Ιρλανδούς για χρόνια. Το mentality τους είναι πολύ κοντά στο δικό μας, καμία μα καμία σχέση με Αγγλους. Τότε το Δουβλίνο λόγω του boom ήταν και πολυπολιτισμικό, ειδικά στις εταιρείες έβλεπες όλες τις εθνικότητες. Τώρα δεν γνωρίζω.
    Προσωπικά σαν πόλη τη βρήκα τέλεια αφού δεν έχω και κανένα πρόβλημα με τον καιρό που προαναφέρθηκε Smile Άνετα θα πήγαινα για δουλειά αν δεν είχα κάνει μερικές βλακείες απορρίπτοντας προτάσεις. Είναι εντελώς επίπεδη και σε μέγεθος ανάλογο με Θεσσαλονίκη θα έλεγα. Τη διασχίζει ποτάμι όπως (ας πούμε) το Λονδίνο. Τα πάντα καταπράσινα! Οδηγούν ανάποδα όπως οι ακατανόμαστοι Stick out tongue
    Η στέγη τότε ήταν πανάκριβη στο Δουβλίνο, χαρακτηριστικά μου έλεγαν ότι Ιρλανδοί που ερχόταν από άλλα μέρη αναγκάζονταν να ψάχνουν συγκάτοικους και έφταναν ακόμη και να τα παρατάνε και να γυρίζουν στο "χωριό" τους λόγω κόστους. Είχαν τότε περιορισμό στη δόμηση ως προς το ύψος των κτιρίων κι έτσι παρά τη ζήτηση για στέγη κρατούσαν τη μορφή της πόλης. Τώρα δε γνωρίζω πια.
    Τότε είχε και τις περισσότερες pub ανα κάτοικο στην ευρώπη αν μου έλεγαν αλήθεια Stick out tongue
    Λυπάμαι που δε μπορώ να δώσω κάτι πιο χρηστικό, πάνε τόσα χρόνια κι έχασα όλες τις επαφές.


    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  02-07-2009, 13:21 52169 σε απάντηση της 52072

    Απ: Εργασία στην Ιρλανδία

    Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!
    Παναγιώτης Παρίσης
    MCPD, MCTS
  •  18-05-2010, 12:20 58722 σε απάντηση της 52169

    Απ: Εργασία στην Ιρλανδία

    Καλημέρα σε όλους,

    Επειδή είμαι στις διαπραγματεύσεις με μια εταιρεία για Ιρλανδία, θα ήθελα να ρωτήσω τι μισθό μπορώ να ζητήσω με Bachelor, Master και 4 χρόνια εργασιακής εμπειρίας στο αντικείμενο που ζητάνε.

    Επίσης άλλη ερώτηση είναι ποιός είναι ένας καλός μισθός για να μπορώ να ζώ την οικογένεια μου άνετα. Επί του παρόντος είμαι στα 28.000 με 32.0000 το χρόνο. 

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  •  18-05-2010, 14:34 58724 σε απάντηση της 58722

    Απ: Εργασία στην Ιρλανδία

    Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει μία μόνο απάντηση στο ερώτημα "ποιος είναι ένας καλός μισθός". Για να υπολογίσεις μόνος σου πόσα χρήματα χρειάζεσαι θα σου πω ότι το super market είναι περίπου 7-10% ακριβότερο απ' την Ελλάδα κι ότι ένα επιπλωμένο ενοικιαζόμενο διαμέρισμα με 2 κρεββατοκάμαρες σου κοστίζει περίπου 1100-1200 € το μήνα σε περιοχές με νεόδμητα σπίτια αλλά όχι στο κέντρο.

    Μπορείς να βρεις τα πάντα σχετικά με τη φορολογία εδώ: http://www.revenue.ie/en/personal/index.html (εσύ θα είσαι PAYE, δηλαδή pay as you earn).

    Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο, στείλε μου ένα μήνυμα και, αν το ξέρω, θα χαρώ να σε βοηθήσω.
    Χαιρετισμούς από το Δουβλίνο!


    Παναγιώτης Παρίσης
    MCPD, MCTS
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems