Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΙΙΕΚ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΣΕ VIDEO GAMES

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dalan1980. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dalan1980 στις 11-08-2010, 18:38. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-08-2010, 19:20 59635

    ΙΙΕΚ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΣΕ VIDEO GAMES

    Καλησπέρα.Έφτασα αισίως 30 χρονών αλλά θέλω για τρίτη φορά να επιχειρήσω να πάρω το πτυχίο μου σε προγραμματισμό και ειδικά πάνω στα video games
    τι μου προτείνετε??δυστυχώς τα αγγλικά μου είναι μέτρια για να φύγω τώρα στο εξωτερικό η για κάποιο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο(πχ new York college ).
    ευχαριστώ για τον χρόνο σας
  •  05-08-2010, 23:32 59637 σε απάντηση της 59635

    Απ: ΙΙΕΚ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΣΕ VIDEO GAMES

    Πρώτα από όλα μην κολλάς με τίποτα στην ηλικία σου,εδώ υπάρχουν γιατροί που στα 30 τους είναι ακόμα σε λίστα αναμονής για ειδικότητα (και ειδικότητες που θέλουν ακόμα και 6 έτη για την ολοκλήρωσή τους).Έπειτα αναρωτήσου δύο πράγματα όσον αφορά το να σπουδάσεις σε ΙΕΚ αυτό που σε ενδιαφέρει (προγραμματισμός video games):Πρώτον θα αποτελέσει εφόδιο κατά την αναζήτηση εργασίας και δεύτερον τι αγορά εργασίας υπάρχει για το αντικείμενό σου;
    Σε ένα αντικείμενο όπου το 80% των απαιτούμενων γνώσεων αποκτάται έξω από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα όπως ο προγραμματισμός video games και όπου το portfolio αποτελεί το σημαντικότερο εφόδιό σου καταλαβαίνεις ότι το πτυχίο που θα τους φέρεις αποτελεί περισσότερο απόδειξη της επιμονής σου να κατακτήσεις ένα στόχο παρά να αποδείξει τις γνώσεις σου.Ένα πτυχίο Πανεπιστημίου αποτελεί για αυτό το λόγο πολυτιμότερο απόκτημα.Και δε θα πω αν αξίζουν ή δεν αξίζουν τα προγράμματα σπουδών των ΙΕΚ αλλά είδα περιπτώσεις που δεν με ενθουσίασαν καθόλου.Ακόμα,έστω ότι πας σε καλό ΙΕΚ που αφορά τον προγραμματισμό video games και έστω ότι έχει καλό πρόγραμμα και έστω ότι οι ανάλογες επιχειρήσεις το αναγνωρίζουν (προσοχή,λέω οι επιχειρήσεις και όχι μόνο το κράτος).Αν τα πράγματα δεν πάνε καλά τι θα αξίζει το "εξειδικευμένο" δίπλωμα σπουδών σου;Αν αντιθέτως έχεις πανεπιστημιακό δίπλωμα Πληροφορικής έχεις ελπίδες παντού.
    Τέλος η Ελλάδα δεν είναι γενικά το καλύτερο μέρος για να αναζητήσεις δουλειά ως προγραμματιστής video games (οι εταιρείες είναι λίγες και μάχονται ενάντια σε χίλια εμπόδια).Ίσως λοιπόν είναι καλύτερο να κοιτάξεις εξ'αρχής τις σπουδές στο εξωτερικό ώστε να το συνδυάσεις με την αναζήτηση δουλειάς αργότερα.
    Φυσικά δεν θα έπρεπε να κολλήσεις στην άποψή μου.Μπες στο gamedev.net ,στο indiegamer ,ή στο ελληνικό videogameslab forums και ζήτα την γνώμη τους.Να σου δώσω ένα link με σχολές (Πανεπιστήμια,κολλέγια κτλ) διεθνώς που ασχολούνται με αυτό που σε ενδιαφέρει και καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.
  •  06-08-2010, 13:21 59638 σε απάντηση της 59637

    Απ: ΙΙΕΚ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΣΕ VIDEO GAMES

    Καλυτερα να επενδύσεις 1 χρόνο σε υπερεντατικα αγγλικα παρά να χάνεις τον χρόνο σου σε IIEK.

    Στο κάτω κάτω της γραφής αγορα εδω περα δεν υπάρχει οπότε αν θες να κάνεις κάτι και να βγάλεις κανα φράγκο της προκοπής έξω θα μείνεις..

    Να ξερεις ότι τα video games είναι μακρα το δυσκολέτερο είδος προγραμματισμου και θέλει μεγάλη προγραμματιστική γνώση και "φαντασία".Αυτο που σε bussiness καταστάσεις είναι δύσκολο σε επίπεδο Video Games είναι γελοίο....βλέπε API

  •  11-08-2010, 18:38 59658 σε απάντηση της 59638

    Απ: ΙΙΕΚ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΣΕ VIDEO GAMES

    Αυτο θα κανω τελικα.θα κανω ενα χρονο υπεραντικα αγγλικα και του χρονου σε καποιο αμερικανικο κολλεγιο(πχ New York College).ευχαριστω για τις συμβουλες!!

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems