Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Web Service and integrated Security

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò alex_VB. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος alex_VB στις 18-09-2010, 11:42. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-09-2010, 11:42 60054

    Web Service and integrated Security

    Καλημέρα παιδιά, έχω το εξής σοβαρό πρόβλημα.

    Μου έχει ζητηθεί να δημιουργήσω ένα web service το οποίο θα έχει windows αλλα και manual authentication. Εχω κάνει το εξής:

    Έχω φτιάξει μια boolean function(byval username,byval password) η οποία επιστρέφει true εάν ο χρήστης είναι authenticated κάνοντας έλεγχο στη βάση. Έτσι λύνω το manual authentication problem.

    Τώρα, στις παράμετρους του webmethod έχω προσθέσει ως παραμέτρους και username και password ώστε να τρέχει η προγούμενη function όταν αυτές έχουν τιμή.

    Μέσα στο webmethod function κάνω το εξής:

    'ελεγχω εάν ο χρήστης είναι windows authenticated

    Dim isuserauthenticated as boolean = false
    if user.identity.isauthenticated = false then
             'Εαν ο χρήστης δεν είναι windows authenticated τότε τρέξε την authentication function.
              If functionauthenticated(username,password) = true then
                isuserauthenticated = true
                else isuserauthenticated = false
             end if
    else
    isuserauthenticated = false
    end if

    το πρόβλημα είναι ότι όταν καλώ το webservice από το ίδιο pc που γίνεται το host του αυτό με βλέπει ως windows authenticated και λειτουργεί κανονικα. Όταν το καλώ από διαφορέτικό client παρόλο που το client είναι authenticated στο active directory αυτό δεν το δέχεται ως windows authenticated και δεν επιστρέφει τίποτα.

    Προσπάθησα να το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορούσα. Η βοήθειά σας είναι αναγκαία. Αν θέλετε επιπλέον πληροφορίες παρακαλώ ενημερώστε με.

     

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

     


    www.myautos.gr
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems