Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

WCF test library

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò m6s. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος m6s στις 23-09-2010, 12:05. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-09-2010, 18:06 60191

    WCF test library

    Καλησπέρα σας,
    Έχω το παρακάτω πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας...
    Στο σχετικό σύνδεσμο έχω το web.config :  http://bytes.com/topic/net/answers/896211-wcf-10061-error-actively-refused  )

    Έφτιαξα ένα WCF service library. Το τρέχω από το ίδιο μηχάνημα serv-client, και όλα είναι ωραία, με δύο συναρτήσεις. Στέλνω και τιμές παίρνω απάντηση. Περίφημα.

    Έχω το WCF service library στο μηχάνημα. Και άπο δεύτερο μηχάνημα ξεκινάω το wcftestclient.exe
    Βρίσκω το service. Βλέπω τις δύο πρός κλήση συναρτήσεις. 

    Δεν έχω proxy! Δεν έχω firewall.... To localhost:8732, είναι απάντηση του remote(!) προφανώς. Αφού στο wcfTestClient, του ορίζω το 172.16.1.138 ip να βρει τις υπηρεσίες....

    Δίνω λοιπόν εντολή για μία απο αυτές και το μήνυμα είναι :
    Could not connect to net.tcp://localhost:8732/WCFEAFDSS/AlgoBox. The connection attempt lasted for a time span of 00:00:01.9860000. TCP error code 10061: No connection could be made because the target machine actively refused it 127.0.0.1:8732. 
    
    Server stack trace: 
       at System.ServiceModel.Channels.SocketConnectionInitiator.Connect(Uri uri, TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.BufferedConnectionInitiator.Connect(Uri uri, TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.ConnectionPoolHelper.EstablishConnection(TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.ClientFramingDuplexSessionChannel.OnOpen(TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.CommunicationObject.Open(TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.ServiceChannel.OnOpen(TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.CommunicationObject.Open(TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.ServiceChannel.CallOpenOnce.System.ServiceModel.Channels.ServiceChannel.ICallOnce.Call(ServiceChannel channel, TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.ServiceChannel.CallOnceManager.CallOnce(TimeSpan timeout, CallOnceManager cascade)
       at System.ServiceModel.Channels.ServiceChannel.Call(String action, Boolean oneway, ProxyOperationRuntime operation, Object[] ins, Object[] outs, TimeSpan timeout)
       at System.ServiceModel.Channels.ServiceChannelProxy.InvokeService(IMethodCallMessage methodCall, ProxyOperationRuntime operation)
       at System.ServiceModel.Channels.ServiceChannelProxy.Invoke(IMessage message)
    
    Exception rethrown at [0]: 
       at System.Runtime.Remoting.Proxies.RealProxy.HandleReturnMessage(IMessage reqMsg, IMessage retMsg)
       at System.Runtime.Remoting.Proxies.RealProxy.PrivateInvoke(MessageData& msgData, Int32 type)
       at IAlgoBoxSrv.VerifyEAFDSS()
       at AlgoBoxSrvClient.VerifyEAFDSS()
    
    Inner Exception:
    No connection could be made because the target machine actively refused it 127.0.0.1:8732
       at System.Net.Sockets.Socket.DoConnect(EndPoint endPointSnapshot, SocketAddress socketAddress)
       at System.Net.Sockets.Socket.Connect(EndPoint remoteEP)
       at System.ServiceModel.Channels.SocketConnectionInitiator.Connect(Uri uri, TimeSpan timeout)

  •  22-09-2010, 20:21 60193 σε απάντηση της 60191

    Απ: WCF test library

    Είναι ενεργοποιημένο το TCP Protocol στον IIS; Ρίξε μια ματιά κι εδώ.
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  23-09-2010, 02:05 60202 σε απάντηση της 60193

    Απ: WCF test library

    Μπορώ να εικάσω και ας μην σε ξέρω φατσικά, το γέλιο σου.
    "Δεν έκω IIS καρντιά μου."

    Σηκώνω το service library μέσα από το visual studio 2010.
    Και στο άλλο μηχανάκι ( όπως και στο τοπικό ) χρησιμοποιώ το wcfTestClient.exe

    Χρειάζομαι πάντα ένα IIS !?
  •  23-09-2010, 11:37 60215 σε απάντηση της 60202

    Απ: WCF test library

    Ρίξε μια ματιά στο Hosting and Consuming WCF Services για να δεις τις επιλογές σου, καθώς και τα υπέρ και τα κατά της κάθε μίας. Είναι λίγο παλιό σαν άρθρο, αλλά νομίζω ότι θα το βρεις κατατοπιστικό. Επίσης ρίζε μια ματιά εδώ, κι εδώ. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με το publish ή/και το life cycle του service.
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  23-09-2010, 12:05 60216 σε απάντηση της 60215

    Απ: WCF test library

    Σε ευχαριστώ, ακριβώς αυτά τα σημεία έπρεπε να είχα δει εξαρχής....μέσα σε αυτό το χάος από links/tutorials!

    Όπως και να έχει, καθώς φαίνεται το έλυσα! το ο wcfTestClient τελικά κατάφερε να δει την υπηρεσία στο άλλο μηχάνημα. 
    :-))))))

    Με το συγκεκριμένο tutorial.
    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms731758.aspx

    Και όπως πάντα αποδεικνύεται ακόμα η φράση "Keep it simple stupid!"


    Σε ευχαριστώ.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems