Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Περι πρόσληψης

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò nackgr. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Libra Storm στις 24-02-2011, 00:23. Υπάρχουν 31 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 3 (32 εγγραφές)   1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-10-2010, 14:30 60461

    Περι πρόσληψης

    Γεια σας ειμαι καινουργιος  καλος σας βρηκα και θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα

    Στην σύμβαση εχω ειδικότητα Προγραμματιστής τι ακριβώς ένσημα παίρνω? κ επισης πανω στην συμβαση γραφει μισθος 1063ευρω λογικα μικτά , εγω ειχα συμφωνήσει 850 καθαρα , βγαινουν τοσα ?

    Επίσης στο χαρτη πρόσληψης εχουν σημειώσει Λυκειο γενικο , ενω ειμαι απο Τεε το ιεκ δεν μου το εβαλαν καθολου οπως και την ξένη γλωσσα εχουν σημασία αυτα ? και σ αυτο το χαρτί λεει ομως ειδικότητα προγραμματιστής
  •  07-10-2010, 16:25 60469 σε απάντηση της 60461

    Απ: Περι πρόσληψης

    Σημασία έχει ότι σε κάναν πρόσληψη ώς προγραμματιστή. Σύμφωνα με την εκπαιδευσή σου παίρνεις και τα ανάλογα χρήματα. Το λύκειο, ΤΕΕ, ΙΕΚ έχουν τον ίδιο βασικό μισθό και δεν χρειάζεται να μπεί συγκεκριμένα λύκειο ή ΤΕΕ. Το ΙΕΚ δεν μετράει .

    Εφόσον σε κάναν πρόσληψη ώς Προγραμματίστη έχεις και διάφορα επιδόματα επιπλέον.

    Οι Εργοδότες σου κάναν όλες τις νόμιμες ενέργιες. Θα μπορούσαν να σε έχουν στο γραφείο ως υπάλληλο γραφείου και να πέρνεις λιγότερα χρήματα καθώς και τα ένσυμα να είναι μιωμένα.

    Προφανώς για να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις , είναι και η πρώτη σου φορά που εργάζεσαι ως μισθωτός προγραμματιστής.

    Καλό θα ήταν να ενδιαφέρεσε περισσότερο για το πως θα γίνεις καλύτερος στην εργασία σου ώστε να μπορεί και η εταιρία σου να δικαιολογεί τον μισθό σου.

     


    Μπλουγουράς Γιάννης
    Wizcom O.E.
  •  07-10-2010, 19:49 60478 σε απάντηση της 60469

    Απ: Περι πρόσληψης

    καλα μη το κανουμε και θεμα να τους ευχαριστουμε που πρεπει να μας πληρωνουν με το τη δουλεια κανουμε και οχι όλους ως υπαλ γραφειου ή μαυρους!
    α ρε Γιαννη πως φαινεται οτι εισαι αφεντικο Stick out tongue xaxa

    ο φιλος ειναι τυχερος που επεσε σε σωστο αφεντικο, τα λεφτα ειναι οκ και εχει μεσα και τα αγγλικα και το επιδομα οθονης και μην αγχωνεσαι.
    βεβαι αυτο δεν θα πεις οτι πρεπει να στησουμε και μπιππππ καταλαβαινεις! με κατι τετοια χαζα μετα εμεις παλι δεν βρησκουμε σωστα αφεντικα!

    δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει τους παρανομους να τους κανουμε κανονα και κατι τετοια αφεντικα λιγα και η εξερεση να το θεωρουμε και θαυμα και να τους προσκοιναμε,
    ετσι πρεπει να λειτουργουν ΟΛΟΙ κανονικα! .- τα αλλα φουμαρα "η αγορα εργασια αγορη μου ειναι ετσι και γουβετση, και κλαψες ειναι τριχες!!!!!"

    κανεμε προσληψη κανονικα ως προγραμματιστη η οτι αλλο σου κανω, και αμα δεν σου κανω ρε αδερφε παρεταουμε η με διωχνεις αλλα για οσο εργαζομαι σε σενα οχι ο προγραμματιστης και η γραμματεια που απαντα τα τηλεφωνα ειναι το ιδιο, "υπαλληλοι γραφειου!"Angry

    τελος παντον ας μην παει το θεμα αλλου. φιλε εισαι μια χαρα και αν ειναι και 1 δουλεια κοιτα να γινεις καλος να ζητης αργοτερα και αυξηση και αν ειναι και στο μελλον τοσο ενταξη τα αφεντικα σου δεν θα εχεις προβλημα!

    Υ.Γ κλεισε και το θεμαWink

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  08-10-2010, 11:19 60506 σε απάντηση της 60461

    Απ: Περι πρόσληψης

    Προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω αν είναι σωστά τα λεφτά και τι συμπεριλαμβάνεται μέσα σε αυτά. Προτείνω όμως να απευθυνθείς στον λογιστή της εταιρείας. Δουλειά του είναι να σε ενημερώσει στα πάντα σχετικά με την μισθοδοσία, τις αποδοχές σου και τις κρατήσεις. Είναι η μόνη έγκυρη πληροφορία που θα πάρεις και φυσικά επίσημη.  Αν δεν σου αρέσει κάτι σε αυτά που θα δεις, το ξανασυζητάμε.

     

    Το υπόλοιπο του μηνύματός μου μπορεί να χαρακτηριστεί και ως flame. Μπορεί να αγνοηθεί καθώς δεν προσφέρει κάτι στην αρχική ερώτηση αλλά θίγει θέματα που έχουν τεθεί σε άλλο μήνυμα.

    Ο συνάδερφος κος Μπλουγουράς θα μου επιτρέψει να του κάνω μια προσωπική επίθεση. Θα προσπαθήσω να είμαι ευγενικός αν και οι σκέψεις μου δεν είναι καθόλου ευγενικές. Αν δεν θέλει να του επιτίθενται καλό είναι και αυτός να μην επιτίθεται στους άλλους καθώς και να μην ακουμπάει ευαίσθητες χορδές.

     

    Θέλω λοιπόν να πω, ότι ο συνάδελφος nackgr κάθε άλλο παρά πατρονάρισμα χρειάζεται. Το τι είναι καλό για τον ίδιο το ξέρει ο ίδιος καλύτερα. Αν δεν το ξέρει μπορεί να ζητήσει την γνώμη μας. Αυτό που τον ενδιέφερε το ρώτησε.

     

    Αν είναι να αρχίσει ο καθένας να λέει την γνώμη του, τότε να πω και εγώ. Καλύτερο λοιπόν για τον συνάδελφο είναι να δουλεύει με αξιοπρέπεια, σε μια εταιρία που τον σέβεται, τον υποστηρίζει στο έργο του και γενικά του παρέχει όλες τις προϋποθέσεις ώστε να είναι ικανοποιημένος και να κάνει ευχάριστα την δουλειά του.

     

    Το φιλότιμο δεν υποδεικνύεται. Ή το έχεις ή δεν το έχεις. Δεν βλέπω όμως με ποια κριτήρια υπάρχει αυτή η αμφισβήτηση στο πρόσωπο του συναδέλφου. Ποιος μας λέει ότι δεν είναι φιλότιμος και δεν ενδιαφέρεται να εξελιχθεί;

     

    Τι θα πει «να δικαιολογεί η εταιρία σου τον μισθό σου»; Την έχω ακούσει άπειρες φορές αυτή την παπαριά. Συγνώμη για την ανάρμοστη λέξη αλλά μια παπαριά είναι. Ο μισθός μου, όπως και κάθε συναδέλφου, μια χαρά δικαιολογείται. Εργάζομαι. Για αυτό άλλωστε εξακολουθώ να είμαι στην εταιρία. Hello!!! Που λένε και οι αμερικάνοι.

    Αν δεν δικαιολογείται με κάποιο τρόπο ο μισθός μου, θα με διώξουν. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταίω εγώ ή ο κάθε συνάδελφος. Το πως θα δικαιολογήσει η κάθε εταιρία το μισθό του υπαλλήλου είναι θέμα της εταιρίας και όχι του υπαλλήλου. Δεν έχω δει ποτέ και καμία εταιρία να απολογείται επειδή δεν μπορεί να παρέχει εργασία στον εργαζόμενο. Του πετάει ένα ξερό δεν σε χρειαζόμαστε και τον διαολοστέλνει. Δεν απολογείται ούτε καν όταν δεν είναι συνεπείς στις πληρωμές της. Όχι μόνο δεν απολογείται, αλλά δεν μπαίνει καν στον κόπο να ενημερώσει για το πλάνο των κινήσεών της ώστε να χαράξουν και οι σκλάβοι ,συγνώμη εργαζόμενοι εννοούσα, την στρατηγική τους. Δεν έχουν δικαίωμα να ξέρουν αν θα πρέπει να δανειστούν από συγγενείς ή να κάνουν περικοπές εξόδων; Μην μου πεις ότι αυτά δεν τα γνωρίζεις ή δεν τα έχεις δει;

     

    Ο εργαζόμενος παρέχει την εργασία του. Γιατί δεν τίθεται ποτέ θέμα για το τι κάνει η εταιρία ώστε αυτός ο άνθρωπος να δικαιολογήσει την εργασία του; Ο εργαζόμενος προσφέρει τον εαυτό του στην εταιρία. Περισσότερες ώρες περνά με τους συναδέλφους του κάποιος παρά με την οικογένειά του και τους φίλους του.

     

    Το γεγονός ότι οι εταιρίες σήμερα είναι απάνθρωπες, και ότι το δεχόμαστε πειθήνια, δεν σημαίνει ότι αυτό είναι και το σωστό.

     

    Θα το κλείσω εδώ γιατί πάει μακριά η βαλίτσα. Αν θες να το συζητήσουμε διεξοδικότερα, άνοιξε άλλο θέμα. Να ξέρεις όμως ότι η αξιοπρέπεια και ο αυτοσεβασμός είναι αδιαπραγμάτευτες αξίες. Αν τις χάσεις αυτές, τότε έχεις χάσει τον εαυτό σου και δυστυχώς αυτό δεν είναι και πολύ δύσκολο να συμβεί. Για αυτό σου λέω, μην πειράζεις ευαίσθητες χορδές.

  •  08-10-2010, 11:31 60508 σε απάντηση της 60506

    Απ: Περι πρόσληψης

    το μονο που θα πω εγω ειναι οτι ο Λογιστης μιας εταιρειας ΔΕΝ ειναι σωστη πηγη πληροφοριων τετοιων Παντα κοιταν το συμφερων των αφεντικων!
    αυτος που θα σου πει παντα τηνς αληθεια και θα σε βοηθησει ειναι η Επιθεωρηση Εργασιας! εκει ξερουν τα παντα.-

    gkaz:

    ..... Καλύτερο λοιπόν για τον συνάδελφο είναι να δουλεύει με αξιοπρέπεια, σε μια εταιρία που τον σέβεται, τον υποστηρίζει στο έργο του και γενικά του παρέχει όλες τις προϋποθέσεις ώστε να είναι ικανοποιημένος και να κάνει ευχάριστα την δουλειά του......

    +10000Yes

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  08-10-2010, 11:40 60509 σε απάντηση της 60461

    Απ: Περι πρόσληψης

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για της απαντήσεις , και καλος σας βρήκα ξανα
  •  08-10-2010, 15:38 60520 σε απάντηση της 60508

    Απ: Περι πρόσληψης

    Yes
  •  08-10-2010, 15:50 60522 σε απάντηση της 60509

    Απ: Περι πρόσληψης

    nackgr θέλω να γίνει κατανοητό αυτό που έγραψα στην πρώτη μου απάντηση, σε καμία περίπτωση δεν είναι για να σε θίξω με κάποιο τρόπο παρόλο που έτσι μπορεί να ερμηνευθεί.
    Αυτό που θέλω να σου πώ είναι πως δεν πρέπει να βλέπεις φαντάσματα γύρω σου, πρέπει να εμπιστεύεσαι τους νέους εργοδότες σου και να θεωρείς πως θέλουν πάντα το καλύτερο από την συνεργασία σας.
    Τα συναισθήματα μας απέναντι στους άλλους καθρεπτίζονται στην συμπεριφορά μας και η γλώσσα του σωματός, μας προδίδει. Δεν χρειάζεται να είσαι φοβισμένος. Κανένας εργοδότης δεν προσλαμβάνει
    άτομο ως προγραμματιστή αν δεν πιστεύει πως η σχέση θα είναι μακροπρόθεσμη. Όταν μια εταιρία προσλαμβάνει ένα άτομο επενδύει σε αυτό χρήματα για τον χρόνο που χρειάζεται για να προσαρμοστεί και να εκπαιδευτεί.
    Σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει στην εταιρία να σε κάνει πρόσληψη για μικρό χρονικό διάστημα, σε αυτή την περίπτωση θα έπερνε κάποιον με σύμβαση έργου.
    Παραπάνω σου είπα πως πρέπει να γίνεις καλός έτσι ώστε να μπορείς να δικαιολογείς τον μισθό σου, με αυτό εννοώ, πως είναι 100% σίγουρο ότι θα σε απολύσουν αν δεν μπορείς να προγραμματίσεις, όσο καλός και αν είσαι ως άνθρωπος και όσο
    καλή πρόθεση και αν έχουν οι εργοδότες σου να σε κρατήσουν , θα πρέπει να μπορείς να παράγεις. Αν βελτιωθείς η εταιρία σου σίγουρα για να σε κρατήσει θα επενδύσει πάνω σου, δίνοντας σου μεγαλύτερο μισθό, εκπαιδεύοντας σου σε νέες τεχνολογίες.

    Θα ήθελα να μην απαντήσω στον gkaz καθώς χρησιμοποιεί ανάρμοστες φράσεις. Καλό θα ήταν να διορθώσει το κείμενο.  Το dnz δεν είναι προσωπικό του Blog. Η αποψή του είναι σεβαστή, αλλά χάνει την αξία της όταν χρησιμοποιεί τέτοιες λέξεις.

    Ας κρατήσουμε λοιπόν τα θετικά από το συγκεκριμένο Post , και ας μην δώσουμε συνέχεια, καθώς το θέμα έχει ξεφύγει από τον αρχικό του σκοπό που είναι η ενημέρωση.

     


    Μπλουγουράς Γιάννης
    Wizcom O.E.
  •  08-10-2010, 16:29 60525 σε απάντηση της 60522

    Απ: Περι πρόσληψης

    Μπλουγουράς Γιάννης:

    ........
    Αυτό που θέλω να σου πώ είναι πως δεν πρέπει να βλέπεις φαντάσματα γύρω σου, πρέπει να εμπιστεύεσαι τους νέους εργοδότες σου και να θεωρείς πως θέλουν πάντα το καλύτερο από την συνεργασία σας.........

     

    wth??Tongue TiedTongue TiedTongue TiedTongue Tied

    συγνωμη αλλα δεν μπορω να κρατηθω οταν διαβαζω τετοια! ειναι δυνατον? να λες " πρέπει να εμπιστεύεσαι τους νέους εργοδότες σου" στην Ελλαδα του DNT και του 2010 που ειναι οσα εκμεταλευτουμε γιατι χανομαστε???

    ρητορική ερωτηση δεν περιμένω απαντηση αλλα ειναι αστειο να το λεμε αυτο! δεν ειμαστε στο Λονδινο η αλλη ευρωπαικη ΣΟΒΑΡΗ χωρα! εδω ειναι αστα να παν!

    και απο εμπειρια σας γραφω απο τα 10αφεντικα(αναφορικο νουμερο οχι πραγματικο) που αλαξα ή γνωρισα στα 12+χρονια εππαγγελματικης εμπειριας σε οτι ποστα θελεις και εκτος Πληροφορικής οταν ημουν μικροτερος, 2 ΜΟΝΟ hταν σωστη μεχρι τελειας! 2 στου 10!!!!!! ΤΥΧΑΙΑΟ???? Δε νομιζω! Σημερα ειναι 1/10!!!! και δεν ειναι υπερβολη! 

    αυτο δεν σημαινει οτι αμα ο υπαλληλος ειναι λιγο ξυπνιος και ρωταει οπως το παλικαρι και μαθει δεν μπορει να πιεσω να παρει τα σωστα αλλα οχι οτι οι 9/10 εταιρειες Ενοειτε οτι θα κανουν το καλητερο για σενα!!! αυτο ειναι Ανεκδοτο για την Ελλαδα!!!!Ick!

    ασε που αν το καραβι βουλιαζει εκει ο καπετανιος πετα στην θαλασα τους ναυτες ΟΧΙ να σωθουν αλλα να επιπλευσει το καραβι λιγο περισσοτερο! την παρτυ τους κοιτανε στα δυσκολα και στα πολυ καλα!


    αντε καλη "δουλείά".....ωχ συγνώμη εργασίας ήθελα να πω!Stick out tongue


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  08-10-2010, 16:56 60526 σε απάντηση της 60525

    Απ: Περι πρόσληψης

    Johnny μάλον δεν κατάλαβαίνεις τι γραφώ.  Αν δεν υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη δεν υπάρχει λόγος και συνεργασίας.

    Ο κακός εργοδότης η υπάλληλος θα φανερώσει τις προθέσεις του σε πολύ συντομο διάστημα.  Δεν πρέπει να καταδικάζεις μια επαγγελματική σχέση πριν καν ξεκινήσει.

    Μην δίνεις συνέχεια σε παρακαλώ, τουλάχιστον όχι εδώ. Αν θέλεις να μπούμε σε απειρες φιλοσοφικές συζητήσεις πάρε με τηλ η γράψε μου στο msn. Η αν είσαι κοντά στην Λάρισα πέρασε από το γραφείο. Wink


    Μπλουγουράς Γιάννης
    Wizcom O.E.
  •  08-10-2010, 20:11 60528 σε απάντηση της 60526

    Απ: Περι πρόσληψης

    βρε δεν τα εχω με σενα αλλα κι εσυ ετσι που τα λες και εισαι και αφεντικο σε τρωει lol τελος παντον μην στεναχωριεσαι θα κατεβω και Λαρισα να στρωσω και το νεο μου αμαξι Stick out tongue
    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  11-10-2010, 11:13 60546 σε απάντηση της 60508

    Απ: Περι πρόσληψης

    Johnny64xp,

    Η μόνη έγκυρη πηγή πληροφόρησης για το τι έχεις να λαμβάνεις, ποιες είναι οι παροχές, ποιες είναι οι κρατήσεις κτλ είναι ο λογιστής. Από αυτόν περνάνε όλα τα παραπάνω και είναι ο μόνος που μπορεί να σε ενημερώσει. Κανένας άλλος. Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να γνωρίζει και το αφεντικό (ή για να είμαστε πολιτικός ορθοί, ο CEO της εταιριάρας που εργάζεσαι).

    Συμφωνώ ότι δεν θα κοιτάξει το δικό σου ενδιαφέρον αλλά με αυτά τα στοιχεία θα απευθυνθείς και στην επιθεώρηση εργασίας. Μέχρι πρόσφατα που στην Ελλάδα είχαμε δημοκρατία (τουλάχιστον θεωρητικά), ίσχυε το σύνταγμα, ίσχυαν το εργατικό δίκαιο και οι κλαδικές συμβάσεις, δεν σε ένοιαζαν όλα τα παραπάνω. Για αυτά ήταν υπεύθυνος το αφεντικό σου. Εσύ κοίταζες τι θα μπει στην τράπεζα. Από εδώ και πέρα είναι άγνωστο το τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε;

     

    κ. Μπλουγουρά,

    Για αρχή σκέφτηκα να δώσω μια πιο εκτενή απάντηση αλλά αποφάσισα ότι βαριέμαι.

    Δεν θα σώσω κανέναν που δεν θέλει να σωθεί. Για χρόνια φωνάζω για πράγματα αυτονόητα με αποτέλεσμα να με κοιτάζουν όλοι σαν ούφο. Σήμερα όλα αυτά απλά συμβαίνουν και τώρα μιζεριάζουν όλοι. Ας είναι.

    Σε ενοχλεί μια λέξη; Σε ενοχλεί μια φράση; Άλλαξετα ελεύθερα κατά το δοκούν. Το πνεύμα θα μείνει το ίδιο.

  •  23-02-2011, 09:31 63571 σε απάντηση της 60546

    Απ: Περι πρόσληψης

    που λετε ειχα υπογραψει συμβαση εργασιας  3 μηνη σαν Προγραμματιστης   περασαν 3 μηνες μου ηρθε το χαρτι  για τα ενσυμα  και ειδικοτητα εχει Υπαλ. Γραφειου  τωρα τι κανουμε?
  •  23-02-2011, 09:40 63573 σε απάντηση της 63571

    Απ: Περι πρόσληψης

    Δεν έχει να κάνεις και τίποτα. Τα δικά μου ένσημα όλα τέτοια είναι. Και ποτέ κανείς δεν μου ζήτησε να δει ένσημα ως... αποδεικτικό εμπειρίας.

    Τώρα το τι σημαίνει εν γένει (ότι δεν είμαστε οργανωμένος κλάδος κλπ) δεν το εξετάζω. Αλλά μην χολοσκάς για το τι λένε τα ένσημα.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  23-02-2011, 09:52 63577 σε απάντηση της 63573

    Απ: Περι πρόσληψης

    δεν γνωριζω και πολλα 20 χρονων ειμαι αλλα .. δεν εχουν καποια μεγαλυτερη αξια  του προγραμματιστη ?
Σελίδα 1 από 3 (32 εγγραφές)   1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems