Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Έναρξη ως Επαγγελματίας και ασαφής πληροφορίες από όλους....

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Τάσκος Γιώργος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 08-12-2010, 09:48. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-12-2010, 01:24 61365

    Έναρξη ως Επαγγελματίας και ασαφής πληροφορίες από όλους....

    Καλησπέρα,

    Ενδιαφέρομαι τον τελευταίο καιρό να κάνω έναρκη ως ελευθερος επαγγελματίας (Προγραμματιστής Η/Υ).
    Θέλω να δηλώσω έδρα σπίτι το οποίο έχω ένα μερίδιο. Λογιστής μου είπε ότι δεν γίνεται γιατί το να πουλάω προγράμματα κι όχι να προσφέρω μόνο υπηρεσίες
    θεωρείται εμπόριο κι ότι χρειάζεται επαγγελματική έδρα, δηλαδή όχι κατοικία που να είναι στο όνομα μου. Άλλος πάλι δεν το ανέφερε καν σαν πρόβλημα.
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα του τελευταίου, ρώτησε την εφορία κι αυτό του είπανε.
    Υπάρχει κάποιος που να κάνει το ίδιο πράγμα ? και να μου πεί αν γίνεται να δηλώσω σαν έδρα την κατοικία μου παρέχοντας υπηρεσίες και πουλώντας το λογισμικό
    όπου κατασκευάζω προσωπικά? π.χ. software, web apps, web sites, παροχή σε επιχειρησείς κτλ....

    Ευχαριστώ.

  •  08-12-2010, 01:44 61366 σε απάντηση της 61365

    Απ: Έναρξη ως Επαγγελματίας και ασαφής πληροφορίες από όλους....

    Ο προγραμματιστής φτιάχνει, δεν πουλάει, προγράμματα. Το μαγαζί πουλάει προγράμματα. Αυτό που παρέχεις είναι υπηρεσίες στους πελάτες σου, εξάλλου κι εσύ το λές "παροχή σε επιχειρήσεις".

    Ανάλογα με το τί ερώτηση θα κάνεις, θα πάρεις και την ανάλογη απάντηση. Αν ρώτησες "τί να κάνω για να πουλάω προγράμματα" φυσικά σου είπαν για εμπόριο. Αν ρωτήσεις "τί να κάνω για να παρέχω υπηρεσίες" θα σου πουν άλλα. Και οι δύο είχαν δίκιο, απλά τους ρώτησες διαφορετικά πράγματα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  08-12-2010, 01:52 61368 σε απάντηση της 61366

    Απ: Έναρξη ως Επαγγελματίας και ασαφής πληροφορίες από όλους....

    Όχι Παναγιώτη,

    Και στους δύο είπα "έχω κατασκευάσει ένα πρόγραμμα, τι χρειάζεται για να το πουλάω σε πελάτες?"
    Εγώ το έφτια ξα και πρέπει να το πουλήσω σε όποιον το ζητήσει.....εσύ τι πιστεύεις ότι πρέπει να είσαι και πως θα το κόψεις
    κάτι που έκανες μία φορά και θα το πουλήσεις πάνω από έναν ενδιαφερόμενο?



  •  08-12-2010, 06:08 61371 σε απάντηση της 61368

    Απ: Έναρξη ως Επαγγελματίας και ασαφής πληροφορίες από όλους....

    Ουσιαστικά, κάνεις παραγωγή λογισμικού και διαθέτεις το software που παράγεις. Αυτό, εκτός αν έχει αλλάξει ο νόμος, θεωρείται βιοτεχνική δραστηριότητα, οπότε πρέπει να γραφτείς στο Βιοτεχνικό Επιμελητήριο. Μ' αυτό το χαρτί η εφορία δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Ακόμα και να μη γραφτείς δηλαδή, δεν μπορεί να σε σταματήσει από το ν' ασκήσεις δραστηριότητα. Οι λογιστές διαφωνούν γιατί υπάρχει ασάφεια στη νομοθεσία ή/και ελλιπής πληροφόρηση. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα ύστερα από την αλλαγή στον τρόπο τιμολόγησης (διάβασε αυτό το thread στο taxheaven). Εν' ολίγοις, κάθε είδους λογισμικό είναι παροχή υπηρεσίας!! Παρόλ' αυτά, τηρείται βιβλίο αποθήκης, βιβλίο απογραφής και η κατάληξη είναι εμπορικές επιχειρήσεις (εισαγωγείς, μεταπωλητές κ.λπ.) να κόβουν ΤΠΥ!! BAD, BAD, BAD!! Αυτό κι αν είναι παράνομο!! Από τη συζήτηση καταλαβαίνεις ότι έχει γίνει ένας ψιλοχαμός. Προϊόν βαφτίζεται υπηρεσία και υπηρεσία προϊόν. Εσύ δεν έχεις τέτοια πράγματα. Εννοώ βιβλία αποθήκης και απογραφής. Πουλάς αυτό που παράγεις. Όπως καταλαβαίνεις, είναι σχεδόν αποκλειστικά θέμα ΔΟΥ και μόνο με μια βόλτα στον Κώδικα θα βρεις άκρη. Εξήγησέ τους πως έχουν τα πράγματα και ότι πουλάς αυτό που παράγεις και όχι άλλου είδους εμπόρευμα. Πρώτα, βέβαια, κάνε μια επαφή με το επιμελητήριο (το Βιοτεχνικό πάντα). Αυτοί θα σε κατευθύνουν καλύτερα. Έτσι, κι αλλιώς, όμως, βολεύει να έχεις και μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών, για άλλες δουλειές. Μην αμελήσεις να θεωρήσεις κι ένα Δελτίο Αποστολής.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  08-12-2010, 09:29 61372 σε απάντηση της 61371

    Απ: Έναρξη ως Επαγγελματίας και ασαφής πληροφορίες από όλους....

    Thanx Markos, νομίζω πως αυτή είναι η λύση.



  •  08-12-2010, 09:48 61373 σε απάντηση της 61372

    Απ: Έναρξη ως Επαγγελματίας και ασαφής πληροφορίες από όλους....

    Γιώργο, βάλ' τους και λίγο πιο δύσκολα!! Ρώτησέ τους, "Αν κάνω διάθεση μιας εφαρμογής από το Internet, και δε γνωρίζω ποιος το αγοράζει (δεν μ' ενδιαφέρει δηλαδή), και πληρώνομαι μέσω τραπεζικού λογαριασμού, τι παραστατικό κόβω, πως το κόβω και σε ποιον;". Έτσι, για να δεις τι θα σου απαντήσουν... Αν βγάλεις λαγό, κάνε post!!

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems